اجاره سند | مشاوره حقوقی درباره سند اجاره ای و قرارداد اجاره سند

اجاره سند | مشاوره سند اجاره ای

 

سند اجاره ای | اجاره سند | مشاوره حقوقی درباره سند اجاره ای و قرارداد اجاره سند

موضوع سند اجاره ای زمانی مطرح می شود که مقام قضایی برای متهم قرار وثیقه صادر می کند.

در صورتی که متهم سند ملکی برای تامین قرار وثیقه نداشته باشد؛ خانواده وی به افرادی برای تامین سند اجاره ای مراجعه می کنند.

تامین سند اجاره ای برای خانواده متهم یکی از مشکلاتی است که علاوه بر ضربات روحی که به خانوداه وارد می کند، باعث صرف هزینه مالی برای اجاره سند برای آزادی زندانی و متهم می شود.

 
جهت عضویت در اینستاگرام ژیوار کلیک کنید

instagram

 

مشکلی که در تامین سند اجاره ای برای آزادی زندانی یا متهم وجود دارد این است که:

برای اجاره وثیقه یا سند به چه کسی مراجعه کنند؟

مرجع قضایی بعد از تفهیم اتهام به متهم در جرایمی که مجازات سبک تری دارند، قرار تامین کیفری، وثیقه صادر می کند. در این زمان خانواده متهم به اولین فردی که بیرون از دادگاه یا دادسرا تامین کننده سند اجاره ای هستند مراجعه و در کمین افراد کلاهبردار و سودجو گرفتار می شوند.

مطمئن ترین راه برای تامین سند اجاره ای برای آزادی زندانی یا متهم بهره مندی از مشاوره و وکالت وکیل دادگستری است تا تمام مراحل قانونی انجام شود.

برای ورود به سایت ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند به آدرس لینک ذیل مراجعه نمائید:

http://www.ipro.ir

اجاره سند | مشاوره سند اجاره ای

قرار تامین کیفری

 • در فرایند دادرسی کیفری یکی از تصمیماتی که،
 • پس از تفهیم اتهام و تحقیق لازم در صورت وجود دلایل کافی توسط مقام قضایی انجام می شود،
 • صدور قرار تامین کیفری متناسب است که با استفاده از آن  می توانند در هر موقع که می خواهند به متهم دسترسی داشته باشند،
 • تا از توقف در روند دادرسی جلوگیری نمایند.
 • امروزه در تمام قوانین آیین دادرسی کیفری دنیا،
 • قرارهای تامین کیفری متنوعی پیشنهاد شده اند که قاضی ناگزیر از اتخاذ تعدادی محدود از قرار تامین نباشد؛
 • که در قانون جدید آیین دادرسی کیفری ده نوع قرار تامین کیفری پیشنهاد شده است.
 
جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید
تلگرام حقوقی
 
قانونگذار در صدور قرار تامین به دنبال تحقق اهدافی است که در متن ماده 217 قانون آیین دادرسی کیفری تصریح شده است که عبارتند از :

 • دسترسی به متهم.
 • تضمین حضور به موقع متهم.
 • جلوگیری از فرار یا مخفی شدن متهم.
 • تضمین حقوق بزه دیده برای جبران ضرر و زیان وی.

قانون آیین دادرسی کیفری مصوب  1392 با مد نظر قرار دادن دستاورد های نوین حاکم بر آیین دادرسی کیفری در دنیا و انطباق هر چه بیشتر موضوعات با موازین حقوق بشری، به پیروی از اصول حاکم بر دادرسی عادلانه و عدالت ترمیمی تلاش نموده است تا در جهت ترافعی کردن هر چه بیشتر رسیدگی ها و زدودن و در برخی موارد، کمرنگ نمودن آن دسته از قواعد نظام دادرسی تفتیشی که مغایر اصول پذیرفته شده جهانی است گام بر دارد.

سایر مقالات  وظیفه وکیل دادگستری در مواجهه با نیاز متهم به وثیقه اجاره ای

قرار وثیقه

قرار وثیقه یکی از قرارهای مهم تامین کیفری است.

زمانی که متهم در مرجع قضایی حاضر میشود بعد از تفهیم اتهام به وی قرار وثیقه برای وی صادر میشود. قرار وثیقه برای ضمانت حضور متهم در مواقع ضروری  نزد مقام قضایی است.

قرار وثیقه می تواند مال منقول یا غیرمنقول باشد. اما در بیشتر مواقع اموال غیرمنقول مانند سند ملکی به عنوان قرار وثیقه پذیرفته می شود. هدف از قرار تامین کیفری دادرسی عادلانه و جلوگیری از ایجاد اخلال در روند دادرسی توسط متهم است.

عمده ترین و متداول ترین راه برای ایجاد اخلال در روند دادرسی، مخفی یا متواری شدن متهم است.

صادرشدن قرار تامین بر اساس شاخص احتمال فرار متهم برای جلوگیری از این اخلال است. اما مخفی یا متواری شدن تنها راه ایجاد اخلال در روند دادرسی نیست و ممکن است از طرق دیگری مثل از بین بردن آثار و دلایل جرم در روند دادرسی عادلانه خلل ایجاد شود.

لذا باید با پیش‌بینی شاخص‌هایی چند؛ که هماهنگ با اهداف قرارهای تامین کیفری باشد و الزام قاضی به صدور این قرارها بر اساس شاخص‌های پیش‌بینی شده و نتیجتا رعایت تناسب راه های ایجاد خلل توسط متهم در فرایند دادرسی عادلانه را حتی الامکان مسدود کرد.

اجاره سند | مشاوره سند اجاره ای

وثیقه در امور کیفری

معنای حقوقی وثیقه به عنوان تامین کیفری وجه مالی یا دارایی غیر منقولی است که در ازای شرطی نزد طرف قرارداد یا دادگاه سپرده می شود. فرآیند صدور قرار وثیقه در مراجع قضایی بدین صورت است که پس از تفهیم اتهام و وجود دلایل کافی مقام قضایی قرار وثیقه را صادر می نماید و به این ترتیب به متهم ابلاغ می شود که چنانچه وثیقه ای برای آزادی خود دارد معرفی نماید تا اقدامات لازم انجام شود در صورت معرفی وثیقه از سوی متهم یا هر شخص ثالثی اگر وثیقه وجه نقد باشد؛ باید در حساب سپرده دادگستری تودیع شود.

چنانچه مال منقول باشد به نحو مناسب توقیف می گردد و اگر مال غیر منقول باشد سند آن مال از طریق اداره ثبت اسناد و املاک بازداشت می شود. در مورد مال منقول وغیرمنقول بدوا ازطریق کارشناس مال مورد ارزیابی قرار می گیرد. چنانچه ارزش مال به میزان وثیقه یا بیشتر باشد آن را توقیف می نماید.

بر طبق بند خ ماده 217 قانون آیین دادرسی کیفری اخذ وثیقه اعم از وجه نقد، ضمانت نامه بانکی، مال منقول یا غیر منقول را یکی دیگر از قرارهای تامین معرفی نموده است.

سایر مقالات  سند برای وثیقه تحت نظارت وکیل دادگستری

قرار قبولی وثیقه

پس از معرفی مالی به عنوان وثیقه، نوبت به بررسی آن و صدور قرار قبولی وثیقه می رسد. لازم نیست که وثیقه معرفی شده متعلق به خود متهم باشد و توسط او تودیع گردد. بلکه حتی اگر شخص ثالثی نیز برای تضمین انجام تعهد متهم به حضور در مرجع قضایی، اقدام به وثیقه گذاری نماید، پذیرفتنی است. 

پس از معرفی وثیقه توسط متهم یا شخص ثالث چنانچه به صورت وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی نباشد. لازم است ابتدا نسبت به ارزیابی بهای آن اقدام شود؛ که این کار به هزینه وثیقه گذار، به کارشناس دادگستری واگذار می گردد.

پس از اعلام نظر کارشناس، چنانچه ارزش مال پیشنهادی به میزان وثیقه مورد درخواست باشد، در مورد مال منقول، عین مال جهت جلوگیری از تلف، ضبط می شود و در مورد مال غیر منقول، مراتب توقیف ملک و درج آن در دفتر املاک به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک اعلام می شود؛ تا آن اداره در صورت احراز مالکیت سند گذار و فقدان مانع قانونی نسبت به توقیف آن و منع نقل و انتقالات بعدی اقدام نماید.

بعد از انجام این مقدمات، مرجع قضایی قرار قبولی وثیقه را صادر می کند. یعنی پس از امضای وثیقه گذار خود نیز آن را امضاء کرده و به تقاضای وثیقه گذار نسخه ای از آن را به وی می دهد.

برای مطالعه قانون آیین دادرسی کیفری به آدرس لینک ذیل مراجعه نمائید:

قوانین

وکیل کیفری ژیوار

گروه وکلای کیفری ژِیوار مجموعه تخصص حقوقی متشکل از وکلای دادگستری با ارائه مشاوره تخصصی آمادگی خود را جهت قبول وکالت و انجام اقدامات حقوقی در مورد قرار وثیقه برای آزادی زندانیان را اعلام می نماید.

قبل از هر اقدام قانونی در مورد تامین سند اجاره ای و اجاره سند برای آزادی زندانی با وکیل متخصص وثیقه گروه وکلای کیفری ژِیوار مشورت نمایید.

 

سئوالات حقوقی خود را اینجا از ما بپرسید؛ کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود. جهت برقراری ارتباط با شماره زیر تماس بگیرید.

 • مشاور حقوقی:
 • 09020038664
 • کانال تلگرام:
 • https://t.me/asaklaw

free-consultation

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.