مشاوره حقوقی فروش مال غیر

مشاوره حقوقی فروش مال غیر

برای مشاوره حقوقی فروش مال غیر در ابتدا باید توضیحاتی کلی از این جرم داشته باشیم که در این محتوا بررسی خواهد شد. انتقال غیرقانونی هر نوع مال متعلق به دیگری (اعم از اینکه خود مال موضوع انتقال باشد یا منفعت آن) توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با قصد و انجام مقدمات قبلی در قالب قراردادها به منظور حصول منافع مادی جرم فروش مال غیر نامیده می شود.

مشاوره حقوقی فروش مال غیر می تواند از تاخیر در رسیدگی و صرف هزینه های زیاد جلوگیری کند و با توجه به پیچیدگی روزافزون قوانین به ویژه در زمینه فروش مال غیر و استفاده از روش های متقلبانه وکیل متخصص تنها راه چاره می باشد. گروه وکلای کیفری ژیوار در زمینه های مختلف فعالیت داشته و شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره حقوقی فروش مال غیر به صورت اینترنتی، تلفنی یا حضوری به وکلای مجموعه ما مراجعه نمایید.

ارکان جرم فروش مال غیر

ارکان جرم فروش مال غیر در 3 بخش توضیح داده شده است که به شرح زیر است:

  • رکن قانونی: مجازات جرم انتقال مال غیر مشمول مجازات مقرر در ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شد که در مورد مرتکبین جرم انتقال مال غیر ترکیبی از دو قانون مصوب 1308 و 1367 است.
  • عنصر مادی: در فروش مال غیر نیاز به کلاهبرداری و عدم تسلیم مال توسط وی به کلاهبردار وجود ندارد در این جرم قربانی در صحنه جرم حضور ندارد تا فریب بخورد، بلکه تنها انتقال مال غیر توسط مرتکب کافی است و این ها عنصر مادی جرم است که اگر قولنامه باشد تنظیم و امضای آن عنصر مادی است.
  • عنصر معنوی: انتقال عمدی مال از عناصر روانی این جرم است. یعنی شخص باید ابتدا قصد انتقال مال دیگری را داشته باشد سپس اقدام به انتقال مال دیگری کند تا مجازات شود، اما شخصی که بدون عمد و سهوا مال دیگری را منتقل کند مجازات نمی شود.
سایر مقالات  چه آرا و احکامی قابل تجدید نظر خواهی هستند؟

اثبات جرم فروش مال غیر

در جرم فروش مال غیر، ضرر شرط تحقق جرم است، یعنی باید به مالک ضرر وارد شود، پس باید به عمد انجام شود و ضرر وارده را مرتکب انجام داده باشد. در این صورت می توان جرم فروش مال غیر را ثابت کرد و علیه مرتکب اقامه دعوی کرد. مشاوره حقوقی برای مجازات فروش مال غیربه شرح زیر است:

در ماده 238 قانون مجازات اسلامی به مجازات این جرم اشاره شده است. بر اساس این ماده شخصی که مال دیگران را با علم به اینکه مال دیگری است به صورت غیرقانونی انتقال دهد، مشمول جرم کلاهبرداری است و محکوم خواهد شد. در قانون سال 1390 فروش مال غیر علاوه بر رد مال و پرداخت خسارت، ضمانت اجرای کیفری این جرم را نیز در نظر گرفته است. همچنین انتقال گیرنده ای که حین معامله از عدم مالکیت انتقال دهنده مطلع است، در صورتی که مالک از معامله مطلع شده و ظرف یک ماه از دریافت اخطاریه به انتقال گیرنده مالکیت خود را اطلاع دهد در خصوص ایشان نیز جرم تلقی خواهد شد.

مشاوره حقوقی برای فروش مال غیر در اموال مشاع

به اموالی که چند مالک داشته باشد مال مشاع می گویند. شرکا حق ندارند علاوه بر سهم خود، سهم مشاع شریک خود را بدون رضایت او به دیگری منتقل کنند. این عمل فروش مال غیر بوده و جرم است. همچنین بر اساس ماده 117 قانون ثبت به نظر می رسد فروش ملک مشاع در صورتی که در مرحله اول با سند عادی به شخصی انجام شود و سپس در مرحله دوم با سند عادی به دیگری فروخته شود. سند، در این مورد. در معامله خصمانه، واقعیت این است که وقتی فروشنده در حین انجام معامله دوم، علیرغم اینکه موقعیت مالکیتی ندارد، آن را به دیگری منتقل می کند، در واقع موقعیت مالکیت را به خود اختصاص داده است. که از مصادیق کلاهبرداری و جعل عنوان می باشد.

سایر مقالات  مجازات کلاهبرداری در قانون و شرایط تخفیف

مشاوره حقوقی فروش مال غیر خودرو

مشاوره حقوقی برای فروش مال غیر خودرو

فروش مال غیر وسیله نقلیه در زمره فروش اموال منقول به حساب می آید که می توان این نوع اموال را بدون لطمه به اصالت آن جابه جا کرد. در صورت اطلاع خریدار از نقل و انتقال مال غیر وسیله نقلیه معاون جرم محسوب و به مجازات محکوم می شود. مالک خودرو نیز باید ظرف مدت یک ماه پس از اطلاع از فروش خودروی خود توسط دیگری، با نوشتن اظهارنامه به خریدار اطلاع دهد و در صورت عدم انجام، معاون جرم نیز محسوب می شود و مقصر خواهد بود.

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی در این است که در معامله فضولی، فروشنده قصد ضرر به مالک را ندارد، حتی گاهی اوقات فروشنده قصد دارد سود بیشتری را نصیب مالک کند. اما در فروش مال غیر فروشنده قصد ضرر رساندن به مالک را دارد و خود را مالک معرفی می کند و این دعوا از طریق مراجع کیفری پیگیری و مجازات می شود.

سایر مقالات  مجازات شرط بندی در چه صورت اعدام و افساد فی الارض میباشد؟

 مزایای مشاوره فروش مال غیر با وکیل

فروش مال ماهیتی متفاوت با کلاهبرداری دارد. طبق ماده 1 قانون مجازات در مورد انتقال مال غیر مصوب 1308 و شخصی که با علم به اینکه مال دیگری است به نحوی مستقیم یا منفعت بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل می کند. کلاهبردار محسوب می شود و به کلاهبرداری محکوم می شود. و به همین دلیل است که نیاز به مشاوره با وکیل بسیار احساس می شود.

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با مجموعه ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با تماس با شماره 09021146317، زمان مشاوره خود را با گروه وکلای کیفری ژیوار ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.