وثیقه و تودیع آن

وثیقه

اجاره سند برای وثیقه زندانی، قرار وثیقه و قوانین مربوط به ضبط جزء مواردی هستند که توسط گروه وکلای کیفری ژیوار مشاوره و خدمات ارائه می شود.  وثیقه از لحاظ لغوی به معنای استوار و محکم کاری است. به این صورت که برای انجام به موقع عملی، محکم کاری شود که مبادا یک زمانی انجام نشود یا به تاخیر بیفتد. اما از لحاظ تعریف حقوقی وثیقه یا قرار وثیقه مبلغ مالی یا دارایی غیرمنقولی (مثل ملک) می باشد که در ازای شرطی نزد طرف قرارداد یا دادگاه می گذارند.

معنای وثیقه در عرف، جامعه و حقوق

وثیقه در معنای عرفی و آنچه که بین مردم رواج دارد. در بحث وام بانکی نمود پیدا می کند به این صورت که فرد وام گیرنده به وام دهنده جهت ایجاد امنیت و اطمینان در بازپرداخت وام، ملک یا نوع دیگری از دارایی را ارائه می کند که اگر فرد وام گیرنده ازعهده بازپرداخت وام برنیامد، وام دهنده بتواند با وثیقه ضرر خود را جبران کند.

مقالات مرتبط  جایگزینی و تعویض سند وثیقه

اما در معنای حقوقی: یکی از معانی آن به صورت یکی از قرار های تأمین کیفری ظاهر می شود (قرارهای تأمین کیفری محدود کننده آزادی افراد و به منظور حضور فرد در محضر دادگاه صادر می شود.) به این صورت که در مراحل مختلف (تحقیقات مقدماتی، محاکمه و اجرای حکم) وسیله ای برای تضمین حضور متهم است.

شکل وثیقه و تعیین میزان آن

وثیقه می تواند به صورت موارد زیر باشد:

شکل وثیقه

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در عمل، مقام قضایی بیشتر مال غیر منقول را مورد پذیرش قرار می دهد. در باب سند اجاره ای برای آزادی زندانی می توانید مطلب فوق را مطالعه نمائید.

میزان مبلغ وثیقه 

توسط مرجع قضایی صادر کننده وثیقه، تعیین می شود. نکته مهم در تعیین میزان وثیقه، این است که با توجه به عوامل مختلف، افزایش یا کاهش می یابد. این عوامل شامل:

 • نوع جرم ارتکابی (مثل سرقت یا کلاهبرداری یا امثال آنها)
 • شدت و ضعف مجازات جرم ارتکابی (به این معنا که اگر فرد سرقتی انجام داده باشد و به طور مثال میزان مجازات با توجه به‌ عوامل مختلفی افزایش یافته باشد، میزان مبلغ ضمانت نیز افزایش می یابد.)
 • میزان خسارت و شرایط موجود و وضعیت حاکم بر طرفین پرونده
مقالات مرتبط  اجاره سند در شیراز

انواع وثیقه و تودیع آن

در مبحث اول معنای وثیقه را بررسی کردیم، ولی اگر به صورت دقیق نگاهی بیاندازیم، مطالب زیر از لحاظ پژوهشی مفید هستند که عبارتند از:

 • بانکی: باتوجه به گرفتن وام (شامل مال غیرمنقول، سپرده بلندمدت، چک، اوراق مشارکت، سهام، اسناد وصولی، سفته)
 • دادگاه: به تفصیل در مباحث قبل توضیح داده شد که شامل وجه نقد، ضمانت نامه بانکی،مال منقول و غیرمنقول می شود.
 • ملکی: نمود واضح آن در بحث وام است که فرد متقاضی به دو صورت می تواند اقدام کند، مورد اول ملک خود را در رهن بانک قرار دهد تا زمانیکه اقساط وام به پایان رسد و مورد دوم ملک خود را جهت تضمین پرداخت اقساط برای وامی غیر از وام مسکن ارائه کند.
 • نظام وظیفه: برای دانشجویان پسر است که با توجه به عواملی، نیاز به خروج از کشور دارند. از عوامل زیارتی گرفته تا علمی و پژوهشی، که باید مبلغی را نزد سازمان نظام وظیفه به امانت بگذارند.

نحوه ضبط وثیقه

نحوه ضبط وثیقه

اگر در انواع وثیقه، فرد ذی نفع به خواسته خود نرسد و یا با تاخیر مواجه شود، می تواند با توجه به شرایطی اقدام به ضبط ضمانت خود نماید. به طور مثال در دادگاه، اگر متهم در مواعد ضروری بدون عذر موجه در مرجع قضایی حضور نیابد، مال مورد ضمانت ضبط خواهد شد. وثیقه امری مشروع است وعقلانی، مناسب برای اوضاع و احوال پیش آمده و تضمینی برای عدم سوءاستفاده افراد از شخص با حسن نیت.

مقالات مرتبط  قرار وثیقه چه زمانی صادر می شود؟ آنچه باید بدانید !

گروه وکلای وکلای ژیوار مجموعه ای متخصص از وکلای دادگستری، کارشناسان ارشد حقوق و حقوقدانان می باشد که با ارائه مشاوره های تخصصی، قبول وکالت و مشاوره در دعاوی کیفری  را بر عهده می گیرند. در خصوص مشاوره با شماره 09020038664 در ارتباط باشید.

بهترین مرکز برای وثیقه

در این بخش به معرفی بهترین مرکز برای وثیقه می باشیم:

گروه وکلای کیفری ژیوار

 • آدرس سایت: https://www.jivarlaw.com/
 • آدرس: خیابان شریعتی، خیابان ظفر (شهید دستگردی)، بعد از خیابان نساء، پلاک 52
 • شماره تماس: 09101923725

سند گذار

 • آدرس سایت: https://sanadgozar.com/
 • شماره تماس: 09220562433
 • آدرس: تهران، سعادت آباد، بلوار فرحزادی، نبش گلستان دوم ، پلاک 94، طبقه 1، واحد 1

ایران سند

موسسه حقوقی تهران بزرگ

 • آدرس سایت: https://www.tehranbozorg.com/
 • شماره تماس: 02191095670
 • آدرس: ایران، تهران، خیابان نلسون ماندلا (جردن)، ساختمان وکلای تهران بزرگ

گروه وکلای کیفری ژیوار راهنمای شما در باب اجاره سند می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *