وکیل چک کیفری

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید: https://www.jivarlaw.com/criminal-check-lawyer

وکیل چک کیفری : سلام.خسته نباشید.ببخشید یک سوال از جانب شما داشتم،بنده کاسب هستم و چند وقت پیش یک نفر به من مراجعه کرد و جنس خرید،اما نقدی حساب نکرد و چک داد.ولی از زمان پرداخت چک گذشته است و وقتی به بانک مراجعه کردم گفتند حساب خالی است.لطفا مرا راهنمایی کنید.ممنون.

سلام و ممنون از طرح سوال شما،انشالا با خواندن این مطلب به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

مبحث اول:

وکیل کیست؟

در این مبحث به این مسئله می پردازیم که به‌ چه شخصی وکیل می گویند،وکیل آن شخصی است که به وکالت از شخص دیگری در دادگاه ها و دادسرا ها و سایر مراجع قضایی حاضر می شود و دفاع از موکل خود را بر عهده می گیرد .

بنابراین باید گفت وکیل به شخصی گفته می شود که در آزمون وکالت کانون وکلا یا قوه قضاییه پذیرفته شده و پس از گذراندن دوره کارآموزی وکالت خود ، می تواند به شغل وکالت مشغول شود.البته هر چند به لحاظ عرفی به کارآموزان وکالت نیز وکیل گفته می شود . # وکیل چک کیفری

در این فرض ، وکیل با عقد قرارداد وکالت با موکل خود(که شما هستید) از برخی از حقوق ، اختیارات و همچنین تعهدات قانونی برخوردار می شود و می بایست به بهترین وجهی که می تواند از موکل خود دفاع نماید تا به حق و حقوق قانونی خود برسد ؛ هر چند هرگز نمی تواند تعهد کند نتیجه خاصی را برای موکل خود بگیرد .زیرا تعهد وکیل نسبت به موکل،تعهد به وسیله است و نه نتیجه،به این معنا که تمام تلاش خود را برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام می دهد. # وکیل چک کیفری

البته باید این نکته را مورد توجه قرار داد که زمانی می توانیم شخصی را وکیل دیگری تلقی کنیم که قرارداد وکالت ما بین آنها تنظیم شده باشد و حدود اختیارات و وظایف وکیل در آن مشخص شده باشد و به همین دلیل ، وکیل نمی تواند خارج از حد متعارف و خارج از حدود قرارداد، اقدامی انجام دهد و در واقع ، هر چند شخص، وکیل باشد ، خارج از حدود قرارداد تنظیم شده فی ما بین وکیل و موکل ، اختیاری ندارد .

مشاوره

مبحث دوم:

در چه موضوعاتی می توان به وکیل مراجعه کرد؟

در این مبحث باید گفت که اصولا در هر موضوعی چه حقوقی و یا کیفری می توان از وکیل مشاوره گرفت و حتی آنها را در آن موضوع،وکیل خود کرد زیرا وکیل کسی است که از جانب موکل اجازه داشته باشد در خصوص مسائل حقوقی و یا کیفری، در مراجع قضایی یا غیر قضایی اقدام لازمه را انجام دهد.

دراین رابطه وکیل نسبت به احقاق حقوق موکلش در رابطه با  موضوع مطروحه در مراجع قضایی و غیر قضایی طبق حدود اختیاراتش انجام وظیفه می نماید و آثار اقدام وکیل در مراجع فوق، طبق قانون متوجه موکل است. # وکیل چک کیفری

سایر مقالات  بررسی جرم و مجازات چک بلامحل از منظر قانون

مبحث سوم:

چک کیفری به چه معناست؟

در خصوص چک برگشتی و چکی که به هر دلیل با عدم پرداخت مواجعه شده به چند روش میتواند اقدام و شکایت نمود.هم می توان از لحاظ حقوقی آنرا پیگیری کرد و هم از لحاظ کیفری که در اینجا منظور ما از لحاظ کیفری است.یک راه این است که‌ تقدیم دادخواست حقوقی مطالبه وجه چک به دادگاه حقوقی بدهیم که از لحاظ حقوقی پیگیری کنیم.

راه دیگر مراجعه به اداره اجرای ثبت و درخواست صدور اجرائیه است و راه پایانی که ما توصیه می کنیم مراجعه به دادسرا و تقدیم شکوائیه و درخواست مجازات درخواست کننده چک است. البته هر کدام از این راهها امکاناتی را در اختیار دارنده چک جهت فشار به صادرکننده چک قرار میدهد.تشخیص اینکه کدام راه مناسب تر است و دارنده چک را سریعتر و مطمئن تر به مقصود خود می رساند بسیار ضروری حساس و تخصصی است که می توانيد از وکلای باتجربه کمک بگیرید. # وکیل چک کیفری

وکیل چک کیفریمبحث چهارم:

ویژگی های چک کیفری

۱.ویژگی اول این است که برای شکایت کیفری چک باید ظرف مدت شش ماه از تاریخ مندرج در چک به بانک مراجعه شود(بهداین معنا که چک برگشت بخورد) در غیر اینصورت دارنده چک ،حق شکایت کیفری ندارد.

۲.ویژگی دوم این است که شکایت کیفری چک به این معناست که دارنده چک باید ظرف مدت شش ماه از تاریخی که چک را برگشت زده است، شکایت خود را در مراجع ذیصلاح انجام دهد و شکوائیه خود را ثبت نماید در غیر این صورت امکان شکایت کیفری وجود ندارد و فقط میتواند دادخواست حقوقی وجه چک بدهند.

۳.ویژگی سوم در مورد مجازات صدور چنین چک هایی است که باید گفت مجازات صدور چک بلامحل حسب مورد از شش ماه تا دو سال است. # وکیل چک کیفری

واتساپمبحث پنجم:

روش درخواست و چگونگی انجام آن

در این بحث باید گفت که وقتی بخواهیم از جهت کیفری شکایت کنیم باید به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کرده و شکوائیه خود را تقدیم کنیم.که در ادامه نمونه ای برای شما می آورم که متوجه قضیه بشوید.

۱.شاکی: (نام و نشانی کسی که چک را برگشت زده)

۲.متهم: (نام و نشانی کسی که چک را صادر کرده)

۳.محل وقوع جرم: (بانکی که چک در آن برگشت خورده باشد)

۴.زمان وقوع جرم: (تاریخی که دارنده به بانک مراجعه کرده و چک را برگشت زده)

۵.دلایل:(در اینجا باید دلایل اثبات خود را بنویسید مانند: تصویری که بیان کننده درستی چک باشد، تصویر گواهی عدم پرداخت که از بانک می گیرید

۶.متن شکواییه مطالبه وجه چک(در اینجا درخواست خود را مطرح می کنید) # وکیل چک کیفری

خدمات ما

مبحث ششم:
توجه به چند نکته
 • ۱.نکته ی اول اینکه مرجع کیفری صالح (دادسرا و دادگاه کیفری) برای رسیدگی به شکایت چک بلامحل،دادسرا و دادگاه محل وقوع جرم است و محل وقوع جرم همان بانکی است که چک در آن برگشت خورده است.
 • ۲.نکته ی دوم اینکه در مورد چکهایی که محل اقامت صادرکننده ، شهر دیگری است قاعده مندرج در نکته ی قبل صادق است و بعد از شکایت باید به دادگاه محلی که چک برگشت خورده است مراجعه کرد.
 • ۳.نکته ی سوم که باید به آن‌ توجه کرد این است که در دعوای مطالبه وجه چک، دارنده ی آن در واقع مجازات صادرکننده را میخواهد و وجه چک خود را از دادگاه نخواسته است.در بسیاری از مواقع صادرکننده از ترس مجازات حتی قبل از صدور رای دادگاه اقدام به پرداخت چک مینماید.که برای نتیجه گیری راحت تر ما مناسب است.
 • ۴.نکته ی بعد این است که شکایت کیفری چک همیشه لزوما راه حل مناسبی نیست چرا که در بسیاری از مواقع چک وجه کیفری ندارد یا به تعبیر عامیانه چک کیفری نیست.به این معنا که چک ویژگی کیفری بودن خود را از دست داده است و شکایت کیفری دیگر معنایی ندارد و ما را به نتیجه ی دلخواه نخواهد رساند. # وکیل چک کیفری

وکیل چک کیفری

۵.نکته ای که حائز اهمیت است این است که‌ در مواردی چک جنبه ی کیفری ندارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهلت شش ماهه شکایت چک کیفری رعایت نشود که در این صورت جنبه ی کیفری از دست خواهد رفت و فقط جنبه ی حقوقی پابرجاست.
 • زمانی که چک وعده دار باشد یعنی تاریخ صدور چک قبل از تاریخ پرداخت آن باشد که در این صورت اصولا چک از ابتدا جنبه ی کیفری نداشته است.
 • اگر چک بدون تاریخ باشد.البته باید گفت که این چکها بی اعتبار نیستند و خود صادرکننده میتواند چک را تاریخ بزند ولی امکان شکایت کیفری ندارد و فقط میتواند دادخواست حقوقی بدهد یا از اداره اجرای ثبت درخواست صدور اجرائیه بنماید.
 • اگر چک تضمین امری باشد.یعنی چکی که مقصود صادرکننده،پرداخت آن نبوده و انجام تعهد یا پرداخت وجه دیگری را ضمانت نموده است.
 • اگر چک سفید امضاء باشد با این توضیح که در صورتیکه چک فقط امضاء داشته باشد و مبلغ و تاریخ و دارنده و ذینفع در آن نوشته نشده باشد وجه کیفری ندارد.
 • اگر چک مشروط باشد و یا اینکه چکی که پرداخت آن منوط به تعهد شرطی شده باشد مثل چکی که در یک معامله به فروشنده داده شده باشد و پرداخت آن منوط به انجام کاری از سوی فروشنده باشد.
 • در صورتیکه صادرکننده چک از حسابی که به درخواست خود صادرکننده یا به دلایل قانونی دیگر مسدود باشد ،چکی صادر نماید و صادرکننده مطلع از مسدود بودن حساب باشد که در این فرض حداکثر مجازات برای صادرکننده در نظر گرفته میشود. # وکیل چک کیفری

سخن آخر

برای هر مشکل حقوقی و یا کیفری،راه حل و نتیجه ی دلخواه وجود دارد که بهترین راه رسیدن به آن، مشاوره از وکلای باتجربه است. # وکیل چک کیفری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.