مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:
https://www.jivarlaw.com/subsidy-crime-counseling

مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی : سلام.خسته نباشید.ببخشید یک سوال از جانب شما داشتم،بنده چند وقت پیش در یک کانال تلگرامی عضو شدم که محتوای جذاب و خنده داری داشت.اما بعد از مدتی رویه را عوض کرد و محتوای ناخوشایند در آن پست می کرد و من از نظر من مجرمانه بود،البته برای اينکه آن محتوا برای ما فرستاده شود،باید پول پرداخت می کردیم که متاسفانه من هم پرداخت کردم.لطفا راهنمایی کنید که باید چه کاری انجام دهم که پولم برسم.ممنون.

  • سلام و ممنون از طرح سوال شما،انشالا با خواندن این مطلب به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

خدمات ما

مبحث اول

معنا و مفهوم جرایم اینترنتی در قانون و جامعه:

در این مبحث به بررسی معنا و مفهوم جرایم اینترنتی می پردازیم.باید گفت که به طور کلی به مجموعه اقداماتی که باعث اذیت و آزار و نادیده گرفتن حقوق دیگران شده و خارج از خطوط قوانین انجام شود، تخلف است و اگر این تخلفات از طریق اینترنت رخ داده باشد، به این اقدامات تخلف و جرم در اینترنت گفته می شود که میتوان به آزار و اذیت، توهین، افترا، مزاحمت، انتشارات اطلاعات، کلاهبرداری، نقض قوانین کپی رایت و امثالهم اشاره کرد.ممکن است جرایم اینترنتی جنبه های مختلفی داشته باشند که برخی از این تخلفات جنبه امنیتی و سیاسی داشته و باعث ایجاد اختلال در امور مهم کشوری می‌شود که از مهمترین آن‌ها میتوان به جاسوسی، انتشار اطلاعات سیاسی، حملات ویروسی و سایبری، هک سیستم‌های بانکی و امثالهم اشاره نمود.

سایر مقالات   جرم کلاهبرداری اینترنتی در چه صورت واقع می شود؟

مبحث دوم:
انواع جرایم مرتبط با اینترنت:

در این مبحث به این قضیه می پردازیم که ممکن است جرایم اینترنتی چه انواعی و اشکالی داشته باشد.

۱.آزار و اذیت و ایجاد مزاحمت:به این صورت که که فرد یا گروهی دست به ایجاد و گسترش شایعات و گفته‌های غیر واقعی و نامعتبر زده و اقدام به انتشار آن‌ها در فضای مجازی می‌کنند که باعث به وجود آمدن سوء تفاهم و رفتارهای ناپسند نسبت به فرد مورد نظر می‌شود و یا اینکه در فضای مجازی اقدام به توهین می‌کنند و باعث به وجود آمدن درگیری ‌های لفظی می‌شوند.
۲.دسترسی غیر مجاز و سرقت اطلاعات:به این صورت که هدف اصلی، بدست آوردن اطلاعات خصوصی و مالی است. اینگونه تخلفات از طریق اینترنت و به وسیله رایانه و از طریق نرم افزار انجام می‌شود که به آن حملات سایبری می‌گویند.
این گونه حملات به گونه‌ای انجام می‌شود که سامانه‌های امنیتی را مختل کرده و باعث ایجاد دسترسی به اطلاعات مهم می‌گردد. همچنین از این روش جهت بدست آوردن اطلاعات بانکی و مالی افراد جهت دسترسی به حساب‌های مالی و بانکی استفاده می‌شود. و یا اینکه از طریق اطلاعاتی که افراد در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرده‌اند نیز انجام شده و از آن‌ها سوء استفاده میشود.

۳.توهین و فحاشی در اینترنت:به این صورت که کاربران در صفحات وب سایت‌ها و نرم افزارهای شبکه اجتماعی ،نظرات و اعتقادات خود را بیان کرده اما عده ای با نظرات و عقاید متفاوت اقدام به پاسخ توهین‌آمیز و خارج از ادب و اخلاق برای آن‌ها ارسال می کنند که منجر به ایجاد فحاشی‌ و توهین‌های متعدد بین طرفین می شود.

۴.جاسوسی از طریق اینترنت:به این صورت که از طریق پهنای اینترنت انجام می شود و در جهت دستیابی به اطلاعات موجود در رایانه‌های شخصی و شرکتی صورت می‌گیرد که هدف اصلی از انجام چنین اقداماتی، به دست آوردن اطلاعات مهم جهت سوء استفاده‌های اقتصادی و تجاری از شرکت‌ها و غول‌های اقتصادی است.

برای عضویت در اینستاگرام ژیوار کلیک کنید
instagram
 
۵.هک اطلاعات و سیستم‌های رایانه‌ای:به این صورت که از طریق انجام برنامه نویسی جهت بدست آوردن اطلاعات مختلف و یا ایجاد اختلال صورت می گیرد که عمدتاً به وسیله عده‌ای از برنامه نویسان حرفه‌ای انجام می شود.

۶.حملات سایبری:به این صورت که در جهت ایجاد اختلال شبکه‌های رایانه‌ای کشوری و دولتی انجام می‌گیرد. این گونه حملات از طریق نفوذ و گسترش بد افزارهای ویروسی در رایانه‌ها انجام شده و باعث نشر و انتقال اطلاعات سیاسی و نظامی کشور می‌گردد.
 
۷.سوء استفاده از زنان و کودکان:به این صورت که جنبه اخاذی داشته و با سوء استفاده از زنان و کودکان از طریق تحت فشار قرار دادن آن‌ها می‌باشد که معمولا این تخلفات از طریق اینترنت و نرم افزارهای چت و گفتگوی تصویری انجام شده و فرد متخلف جهت انجام این کار ابتدا سعی در ایجاد ارتباط دوستانه با فرد مورد نظر می‌کند و بعد از جمع آوری اطلاعات و ضبط تصاویر مختلف از وی، اقدام به تهدید به انتشار اطلاعات شخصی فرد مورد نظر می‌نماید.

جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید
تلگرام حقوقی

 
۸.بزهکاری اینترنتی:به این صورت که در قالب فضای مجازی و یا نرم افزار های چت،اقدام به اعمال مجرمانه می کنند و فکر می کنند که از این طریق کسی نمی تواند آنها را شناسایی کند.

۹.سوء استفاده از بانک‌های اطلاعاتی:به این صورت که نرم افزارهای اجتماعی و سایت‌های مختلفی در اینترنت وجود دارد که افراد در آنها اطلاعات شخصی خود را به اشتراک گذاشته و زندگی خصوصی خود را در آن ثبت کرده‌اند که هکرها از طریق بدافزار و فایل‌های ویروسی اقدام به هک کردن بانک‌های اطلاعاتی کرده و اطلاعات شخصی دیگران را به دست می‌آورند.

مشاوره حقوقی جرایم اینترنتی۱۰.ایجاد موانع در دسترسی کاربران:به این صورت که با ایجاد موانع و اختلال در دسترسی کاربران به وبسایت‌ها و صفحات اینترنتی توسط ویروس و ربات‌های اینترنتی که به وسیله هکرها ایجاد می گردد،انجام می گیرد که هدف اصلی این کار ایجاد اختلال و خرابکاری و پاک کردن داده‌های اینترنتی از وب سایت مورد نظر است.

۱۱.ایجاد راه‌های میانبر پرداخت‌های مالی:به این صورت که میانبرها و مسیرهای انحرافی در پرداخت‌های مالی ایجاد می کنند تا بتوانند از خدمات و امکانات به صورت رایگان استفاده کنند.

۱۲.نقض قوانین کپی رایت:به این صورت که با انتشار آثار مختلف به صورت رایگان و یا حتی انتشار آثاری که هنوز در اینترنت منتشر نشده، قوانین کپی رایت را زیر پا گذاشته و اطلاعات مورد نظر را سرقت کنند.

واتساپ

مبحث سوم:

توجه به چند نکته:

۱.نکته ی اول اینکه معمولاً جرایم رایانه ای از طریق اینترنت و توسط گروه‌های مختلف حتی گروه های سیاسی نیز انجام می‌شود که ممکن است هدف های مختلفی داشته باشند و یا حتی به هدف تحریک بخش خاصی از جمعیت یک کشور باشد.

۲.نکته ی مهم اینکه ممکن است این گونه جرایم جزء حملات سایبری تروریستی دسته‌بندی شوند و منجر به تهدید امنیت ملی یک کشور شوند.

۳. هدف از چنین اقدامات مجرمانه ای، تحت فشار قرار دادن فرد مورد نظر جهت انجام اقدامات خاص از جمله سوء استفاده‌های اخلاقی و مالی و یا امثالهم بوده و در برخی موارد ممکن است قربانی به قدری تحت فشار قرار گیرد که اقدام به خودکشی کند.

سخن آخر

برای هر مشکل و موضوعی،راه حلی آسان و راحت درنظر گرفته شده است که فقط کافی است کار را به کاردان آن بسپارید و نگران دغدغه های دیگر نباشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.