جایگزینی و تعویض سند وثیقه

جایگزینی و تعویض سند وثیقه

جایگزینی و تعویض سند وثیقه از جمله اقدامات حقوقی است که بهتر است که توسط وکلای مجرب انجام گیرد. گروه وکلای کیفری ژیوار راهنمای شما است. سند وثیقه، در موارد مختلفی می­ تواند استفاده شود، از جمله:

 • آزادی متهم در پرونده­ های کیفری
 • ضمانت اجرای قراردادها
 • تسهیلات بانکی

منظور از جایگزینی و تعویض سند وثیقه چیست؟

جایگزینی و تعویض سند وثیقه فرآیندی است که در آن، سندی که به عنوان وثیقه در اختیار دادگاه یا سایر مراجع قانونی قرار گرفته است، با سند دیگری جایگزین می ­شود. قرار وثیقه چه زمانی صادر می شود؟

دلایل جایگزینی و تعویض سند وثیقه چیست؟

دلایل مختلفی برای جایگزینی و تعویض سند وثیقه وجود دارد، از جمله:

 • از بین رفتن یا خسارت دیدن سند وثیقه: اگر سند وثیقه از بین برود یا خسارت ببیند، باید با سند دیگری جایگزین شود.
 • فروش یا انتقال سند وثیقه: اگر سند وثیقه فروخته شود یا به دیگری منتقل شود، باید با سند دیگری جایگزین شود.
 • تغییر شرایط وثیقه ­گذار: اگر شرایط وثیقه گذار، مانند ازدواج، طلاق، فوت یا تغییر شغل، تغییر کند، ممکن است دادگاه یا سایر مراجع قانونی، درخواست جایگزینی یا تعویض سند وثیقه را داشته باشند.
مقالات مرتبط  اجاره سند برای دادگاه جرایم اقتصادی

مدارک لازم برای جایگزینی و تعویض سند وثیقه چیست؟

مدارک لازم برای جایگزینی و تعویض سند وثیقه، عبارتند از:

 • تقاضانامه کتبی وثیقه گذار
 • رونوشت مصدق سند وثیقه جدید
 • رونوشت مصدق سند وثیقه قبلی
 • مدارک شناسایی وثیقه گذار

نحوه جایگزینی و تعویض سند وثیقه

برای جایگزینی و تعویض سند، باید به مرجعی که سند وثیقه قبلی را در اختیار دارد، مراجعه کنید. این مرجع، معمولاً دادگاه یا دادسرا است. در تقاضانامه کتبی خود، باید مشخصات سند وثیقه جدید را ذکر کنید. همچنین، باید مدارک لازم را به همراه تقاضانامه خود، به مرجع مربوطه ارائه دهید. پس از بررسی مدارک شما، مرجع مربوطه، در صورت تأیید، سند وثیقه جدید را جایگزین سند اجاره ای قبلی وثیقه می کند.

مزیت تنطیم لایحه و شکواییه در گروه وکلای کیفری ژیوار:

 

ملاحظات جایگزینی و تعویض سند وثیقه

در صورتی که سند وثیقه قبلی، در رهن بانک یا سایر نهادها باشد، باید از بانک یا نهاد مربوطه، رضایت نامه کتبی دریافت کنید.اگر سند وثیقه جدید، ارزش کمتری نسبت به سند وثیقه قبلی داشته باشد، باید مابه­ التفاوت ارزش دو سند را به مرجع مربوطه پرداخت کنید.

مقالات مرتبط  اجاره وثیقه برای زندانی در تبریز فوری بدون پیش پرداخت

هزینه نگارش دادخواست تعویض سند وثیقه چقدر است؟

هزینه نگارش دادخواست تعویض سند وثیقه، بسته به عوامل مختلفی، مانند پیچیدگی پرونده، میزان تجربه وکیل، متفاوت است. در حالت کلی، هزینه نگارش دادخواست تعویض سند وثیقه، از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر است. در صورتی که پرونده شما ساده باشد و نیاز به بررسی­ های زیادی نداشته باشد، هزینه تنظیم دادخواست تعویض سند وثیقه، کمتر خواهد بود. اما اگر پرونده شما پیچیده باشد و نیاز به بررسی­ های زیادی داشته باشد، هزینه نگارش دادخواست تعویض سند وثیقه، بیشتر خواهد بود.

همچنین، در صورتی که وکیل شما دارای تجربه بیشتری باشد، هزینه نگارش دادخواست تعویض سند وثیقه، بیشتر خواهد بود. چرا که وکلای باتجربه، معمولاً زمان بیشتری را برای نگارش دادخواست صرف می­ کنند و هزینه بیشتری را برای خدمات خود دریافت می­کنند.

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار عبارتست از:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

برای اطلاع از هزینه دقیق نگارش دادخواست تعویض سند وثیقه، باید با یک وکیل دادگستری مشاوره کنید. در صورتی که قصد دارید دادخواست تعویض سند وثیقه را خودتان تنظیم کنید، می­ توانید از نمونه دادخواست موجود استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که تنظیم دادخواست، یک کار حقوقی است و بهتر است توسط یک وکیل دادگستری انجام شود. گروه وکلای کیفری ژیوار راهنمای شما در همین باب می باشند.

مقالات مرتبط  سند اجاره ای برای زندانی در اصفهان

سوالات متداول در باب جایگزینی و تعویض سند وثیقه

در ادامه به بررسی پاسخ سوالاتی پرداخته شده که در دسته سوالات پرتکرار قرار دارد.

 • اگر سندی که برای جایگزینی ارائه کرده ام، از بین برود یا خسارت ببیند، چه باید کرد؟ اگر سندی که برای جایگزینی ارائه کرد­ه­اید، از بین برود یا خسارت ببیند، باید مراتب را به دادگاه اطلاع دهید. دادگاه، در این صورت، تصمیم می­گیرد که آیا باید سند دیگری را از شما دریافت کند یا خیر.
 • هزینه جایگزینی و تعویض سند وثیقه چقدر است؟ هزینه جایگزینی و تعویض سند وثیقه، بسته به عوامل مختلفی، مانند پیچیدگی پرونده، میزان تجربه وکیل و محل دفتر وکالت، متفاوت است. در حالت کلی، هزینه نگارش دادخواست تعویض سند وثیقه، از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *