مجازات سرقت دسته چک: اثبات + امکان معامله


مجازات سرقت دسته چک در قانون مجازات اسلامی ایران، ماده 653، به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد این مجازات، برای سرقت هر دسته چک، به طور مستقل اعمال می‌ شود. به عنوان مثال، اگر شخصی دو دسته چک متعلق به دیگری را به سرقت ببرد، مجموعاً به 2 سال حبس محکوم خواهد شد.

ماده 653 قانون مجازات اسلامی در سایت ویکی حقوقی (تعزیرات): هر کس در راه ها و شوارع به نحوی از انحاء مرتکب راهزنی شود در صورتی که عنوان محارب بر او صادق نباشد به 3 تا 15 سال ‌حبس و شلاق تا (74) ضربه محکوم می شود.

همچنین، در صورتی که سرقت دسته چک، با استفاده از سلاح یا تهدید باشد، مجازات آن، تشدید می‌ شود. در این صورت، مرتکب به حبس از یک تا 5 سال محکوم خواهد شد. علاوه بر مجازات کیفری، مرتکب سرقت دسته چک، باید خسارت مالی ناشی از سرقت را نیز جبران کند. این خسارت، شامل هزینه صدور دسته چک جدید، هزینه‌ های ناشی از چک‌ های برگشتی و همچنین خسارات ناشی از سوء استفاده از دسته چک است.

مجازات سرقت دسته چک: جیب بری یا کیف زنی

همچنین در راستای مجازات سرقت دسته چک ماده 657 قانون مجازات اسلامی ایران نیز، به جرم جیب‌ بری یا کیف‌ زنی اختصاص دارد. این ماده، به شرح زیر است:

ماده 657 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): هر کس مرتکب ربودن مال دیگری از طریق کیف‌ زنی – جیب‌ بری و امثال آن شود به حبس از 6 ماه تا 2 سال و 6 ماه و تا (74) ضربه شلاق ‌محکوم خواهد شد.

بنابراین، مجازات جیب‌ بری، حبس از یک تا 5 سال و تا 74 ضربه شلاق است. این مجازات، برای هر بار جیب‌ بری، به طور مستقل اعمال. به عنوان مثال، اگر شخصی دو بار جیب‌ بری کند، مجموعاً به 2 سال حبس و 148 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. مجازات کیف قاپی را می توانید در لینک ذکر مطالعه کنید.

مقالات مرتبط  مجازات کیف قاپی: کیف زنی، جیب بری و امثالهم [ماده 657]

مشاوره با وکیل سرقت

مجازات سرقت چک سفید امضاء چیست؟

در ادامه بحث از مجازات سرقت دسته چک باید گفت که منظور از سرقت چک سفید امضاء یعنی چک فاقد مبلغ بود اما امضاء شده باشد و سارق از این چک سوء استفاده کند. 

ماده 673 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): هرکس از سفید مُهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده است یا به هر طریق به دست آو‌رده سوء استفاده نماید به 6 ماه تا یک سال و شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

مجازات سرقت و جعل چک چیست؟

در بخش­ های پیشین به مجازات سرقت چک پرداخته شد و در ادامه به مجازات جعل چک پرداخته می­ شود.

مزیت تنظیم لایحه و شکواییه در گروه وکلای کیفری ژیوار:

 

مجازات جعل چک

مجازات جعل چک، در قانون مجازات اسلامی، ماده 523، به این شرح است:

ماده 523 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): جعل و تزویر عبارتند از: ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیررسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن ‌یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری ‌بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.

بنابراین به دنبال بحث از مجازات سرقت دسته چک، می­ توان گفت که مجازات جعل چک، حبس از یک تا 3 سال است. این مجازات، برای جعل هر چک، به طور مستقل اعمال می‌ شود. به عنوان مثال، اگر شخصی دو فقره چک را جعل کند، مجموعاً به 2 سال حبس محکوم خواهد شد.

همچنین، در صورتی که جعل چک، با استفاده از وسایل و آلات مخصوص باشد، مجازات آن، تشدید می‌ شود. در این صورت، مرتکب به حبس از 2 تا 5 سال محکوم خواهد شد. علاوه بر مجازات کیفری، مرتکب جعل چک، باید خسارت مالی ناشی از جعل را نیز جبران کند. این خسارت، شامل هزینه صدور دسته چک جدید، هزینه‌ های ناشی از چک‌های برگشتی و همچنین خسارات ناشی از سوء استفاده از چک است.

مجازات سرقت و جعل چک

مجازات استفاده از چک جعلی چیست؟

مجازات استفاده از چک جعلی، در قانون مجازات اسلامی، ماده 524، به این شرح است:

ماده 524 قانون مجازات اسلامی (1392): هرگاه کسی که سوار حیوان است آن را در معابر عمومی یا دیگر محل‌ های غیرمجاز متوقف نماید در مورد تمام خسارت‌ هایی که آن حیوان وارد می‌ کند و مستند به فعل شخص مزبور می‌ باشد ضامن است و چنانچه مهار حیوان در دست دیگری باشد مهارکننده به ترتیب فوق ضامن است.

بنابراین در ادامه بحث از مجازات سرقت دسته چک باید گفت که، مجازات استفاده از چک جعلی، حبس از یک تا 3 سال است. این مجازات، برای استفاده از هر چک جعلی، به طور مستقل اعمال می‌ شود. به عنوان مثال، اگر شخصی دو فقره چک جعلی را استفاده کند، مجموعاً به 2 سال حبس محکوم خواهد شد.

مقالات مرتبط  اعاده حیثیت سرقت: طرق اعاده حیثیت سرقت در دادگاه

همچنین، در صورتی که استفاده از چک جعلی، با قصد ارتکاب جرم دیگری، مانند کلاهبرداری یا خیانت در امانت، انجام شود، مرتکب به مجازات آن جرم نیز محکوم خواهد شد. در پایان، لازم به ذکر است که در صورتی که چک جعلی، به صورت امانت به شخص دیگری سپرده شده باشد، و آن شخص از چک سوء استفاده کند، مرتکب به جرم خیانت در امانت، که مجازات آن حبس از 6 ماه تا 3 سال است، محکوم خواهد شد.

مجازات سرقت و جعل چک در قانون مجازات اسلامی ایران

این مقاله به موضوع مجازات سرقت دسته چک اختصاص داده شده است. در ادامه به صورت خلاصه به مجازات سرقت و جعل چک، در قانون مجازات اسلامی ایران، اشاره شده است:

  • مجازات سرقت چک: حبس از 6 ماه تا 3 سال
  • مجازات جعل چک: حبس از یک تا 3 سال
  • مجازات استفاده از چک جعلی: حبس از یک تا 3 سال

وکیل سرقت دسته چک

وکیل سرقت دسته چک

برای شکایت علیه سارق دسته چک بهتر است به وکیل متخصص سرقت و جرایم جنایی مراجعه کنید. وکیل برای سرقت چک با توجه به شناخت کافی به جرایم سرقت و سؤاستفاده از چک سرقت شده نسبت به دیگر وکلای دادگستری که هیچ تجربه ای نسبت به این نوع جرایم ندارند کمک مؤثرتری می کند.

چگونه مجازات سرقت دسته چک را کاهش دهیم؟

میزان مجازات سرقت دسته چک بمانند دیگر مجازاتها به شرایط متهم برمی گردد. مثلا اگر سارق سابقه کیفری نداشته باشد و علل مشدده و تشدید مجازات در پرونده دیده نشده باشد وکیل سرقت می تواند از دادگاه بخواهد که حداقل حبس را در نظر بگیرد. با مشاوره حقوقی درباره سرقت دسته چک و همجنین مشاوره حقوقی جعل چک می توانید راه کار شکایت علیه سارق دسته چک را نیز بیاموزید.

مقالات مرتبط  رضایت شاکی در جرم سرقت چه تاثیری دارد؟

در صورت نياز به وکیل سرقت، با گرفتن وکیل متخصص سرقت می توانید علیه سارق، شکایت سرقت و جعل دسته چک را مطرح نمایید. در صورتی که شما به اشتباه متهم به سرقت دسته چک هستید نیز می توانید به کمک ما تبرئه گردید.
چون چک مورد سؤاستفاده قرار می گیرد، به زودی، با اندکی تحقیق سارق دسته چک پیدا می گردد. ولی شما باید بلافاصله اعلام سرقت را از طریق مراجع قضایی مطرح نمایید. البته اخیرا با وجود دسته چک های صیادی عملا سرقت دسته چک معنایی ندارد. حداقل اینکه کمتر مورد سؤاستفاده قرار می گیرد.

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار عبارتست از:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

علاوه بر مجازات کیفری، مرتکب سرقت و جعل چک، باید خسارت مالی ناشی از جرم را نیز جبران کند. در صورت داشتن سوالات تخصصی ­تر به وکیل کیفری سرقت در گروه وکلای کیفری ژیوار مراجعه کنید تا به بهترین نحو ممکن مشاوره شوید.

سوالات کیفری مجازات سرقت دسته چک

در ادامه به بررسی پاسخ سوالات کیفری مجازات سرقت دسته چک پرداخته شده است که در دسته سوالات پرتکرار قرار دارند.

  • در صورتی که سرقت دسته چک، به قصد ارتکاب یک جرم دیگر، مانند کلاهبرداری یا جعل، انجام شود، مجازات آن چیست؟ در صورتی که سرقت دسته چک به قصد ارتکاب یک جرم دیگر، مانند کلاهبرداری یا جعل انجام شود، مرتکب به مجازات آن جرم نیز محکوم خواهد شد.
  • علاوه بر مجازات کیفری، آیا مرتکب سرقت دسته چک باید خسارت مالی نیز پرداخت کند؟ بله، علاوه بر مجازات کیفری، مرتکب سرقت دسته چک، باید خسارت مالی ناشی از سرقت را نیز جبران کند. این خسارت، شامل هزینه صدور دسته چک جدید، هزینه‌ های ناشی از چک‌ های برگشتی و همچنین خسارات ناشی از سوء استفاده از دسته چک است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *