تامین دلیل کیفری شامل چه مواردی میگردد؟

تامین دلیل کیفری

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:
www.jivarlaw.com/
taamin dalil
_

تامین دلیل کیفری

 یکی از انواع تامین دلیل در قانون می باشد که یکی از راههای حفظ حقوق شخص خسارت دیده و شاکی می باشد. برخی مواقع آثارخسارتی که به افراد وارد می‌شود، در طول رسیدگی قضایی از میان می‌رود و اثبات وارد شدن خسارت بسیار مشکل می‌شود. در چنین مواردی، قانون تامین را پیش بینی کرده است. تأمین  به معنی در امنیت قرار دادن دلیل است. مواردی كه شخص ذی‌نفع احتمال دهد كه در آینده استفاده از دلائل و مدارك دعوای آنان از قبیل تحقیق محلی و كسب اطلاع از مطلعان و استعلام نظر كارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قرائن و امارات موجود در محل یا دلایلی كه نزد طرف دعوا یا دیگری است، از بین میرود یا در دسترس قرار نمیگیرد، می‌تواند از دادگاه، تأمین آنها را درخواست کند. منظور از تأمین در این مورد ملاحظه و صورت‌برداری از این دلایل است.

معنای تامین دلیل

 در لغت ریشه امن؛

 • و به معنای امن گردانیدن؛
 • امنیت دادن؛
 • امان دادن است؛

و در حقوق هر آن چیزی است که بتواند حقی را برای غیر بر عهده متعهد و یا شخص ثالث تضمین کند. در هر دعوایی خواهان باید دلایلی برای اثبات حقانیت و ادعای خود ارائه کند. گاهی شرایطی پیش می آید که ممکن است تا زمان رسیدگی دادگاه، دلیل خواهان از بین برود. مثال: دلیل حقانیت شخص، شهادت شاهدی است که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارد و زمان بازگشت وی معلوم نیست. در این وضعیت قانون گذار برای حفظ دلیل امکانی فراهم کرده است که به آن تامین دلیل می گویند.

مثال: شما دلائل و مدارکی دارید که در حال از بین رفتن است یا ممکن است از بین برود و فعلا هم برای طرح دعوا یا استفاده‏ از این دلائل آماده نمی‌‏باشید و هدفتان این است که این دلائل فعلا در جای امنی نگهداری شوند، در این صورت بهترین راه تأمین کیفری است. هرچند تامین  برای حفظ و صورت برداری از ادله است و اینکه تا چه حدی قاطع دعوا باشد،  بستگی به نظر قاضی رسیدگی کننده دعوا دارد.

تامین دلیل

زمان طرح دادخواست تامین دلیل کیفری

دادخواست تامین کیفری، قبل از طرح دعوا و به منظور حفظ دلائل موجود داده میشود. ولی ممکن است در ضمن دادرسی و رسیدگی به دعوایی احتیاج به دادخواست تامین پیدا شود. تامین خواسته و تامین دلیل از مباحث آییین دادرسی مدنی که در حقوق ما جزء دعاوی اصلی نبوده و پیرو دعوای اصلی مطرح میشود. لذا آرای صادره از دادگاها در این دو مورد به صورت قرار بوده و هیچکدام قابل تجدید نظر خواهی نیستند و آثار آنها زمانی مشخص میشود که حکم قطعی در خصوص دعوای اصلی صادر شود. در نتیجه قرارهای صادره زمانی صادر میشوند، که مدعی تامین یا تامین خواسته مدعی حقوقی برای خود در آینده می باشد. لذا برای حفظ حقوق خود ناگزیر اقدام به درخواست صدور تامین  یا تامین خواسته برحسب مورد میشود.

تنظیم دادخواست تامین دلیل کیفری

دادخواست تامین دلیل کیفری مانند سایر دادخواست‏ ها باید روی فرم چاپی دادخواست های معمولی بدوی و به تعداد طرف های تامین به علاوه یک نسخه باشد.

در ستون:

 • خواهان، مشخصات و نشانی شاکی؛
 • خوانده مشخصات و نشانی طرف؛
 • خواسته، تامین دلیل را می‏ نویسید؛

در متن دادخواست:

 • با ذکر مقدمه، علت تقدیم دادخواست و منظور از آن را نوشته؛
 • و از دادگاه‏ درخواست جمع ‏آوری و تامین دلیل موجود را می‏نمائید.

سایر مقالات  انواع و اقسام دادگاه کیفری و نحوه رسیدگی

مرجع صالح رسیدگی به تامین دلیل کیفری

مرجع رسیدگی به دادخواست تامین‏ کیفری، دادگاه بخش محل است. در حال حاضر دادخواست تامین را  به  شورای حل اختلاف  محل ارائه نمائید .اگر دادخواست تامین  فوری بود یا اینکه تعیین نام و نشانی طرف برای شما غیرممکن باشد در این دو مورد دادگاه بدون احضار طرف تامین دلیل میکند. در بعضی مواقع تقاضای‏ تامین ممکن است شفاهی و بدون تقدیم دادخواست باشد و آن در موردی است که دعوای‏ شما در دادگاه بخش جریان داشته باشد و در ضمن دادرسی از دادگاه تقاضا کنید که برای موضوعی‏ که مورد نظر شما است تامین  شود. در این صورت بدون تقدیم دادخواست جداگانه دادگاه‏ به تقاضای شما رسیدگی میکند.

صلاحیت تامین دلیل کیفری

دادگاه اختیار دارد تامین را به عهده دادرس‏ علی ‏البدل دادگاه یا مدیر دفتر بسپارد. ولی برای این کار معمولا مدیر دفترها مسئول آن هستند. در حال حاضر دادرس دادگاه با صدور قرار، موضوع تأمین را به یکی از کارشناسان رسمی دادگستری در رشته مربوط ارجاع و نظر وی را میپذیرند.

تفاوت تامین دلیل کیفری با تامین حقوقی

تامین دلیل کیفری بر خلاف تامین دلیل حقوقی موکول به پرداخت خسارت احتمالی نیست، اگردر تامین دلیل حقوقی برای دادگاه اثبات شود که تقاضای تامین به دلیل غرض ورزی مطرح شده است، دادگاه خواهان را به سه برابر هزینه دادرسی محکوم می کند. اما در تامین دلیل کیفری در این خصوص ساکت است، در تامین دلیل حقوقی قرار تامین به طرف دعوا ابلاغ میشود و وی حق دارد در مهلت تعیین شده ده روز به این قرار اعتراض کند. دادگاه در اولین جلسه به اعتراض رسیدگی میکند و نسبت به آن تعیین تکلیف می کند. اما در تامین  کیفری قرار تامین  در دادگاه و نه در دادسرا قطعی و غیر قابل اعتراض است.

شرایط تامین دلیل کیفری

اگر دعوا سند رسمی داشته باشد، دادگاه در صورت احراز شرایط مقرر به درخواست خواهان بدون گرفتن تامین دلیل از وی نسبت به صدور قرار تامین کیفری اقدام میکند.  در صورتی که تامین  در معرض تضییع یا تفریط باشد تامین کیفری لازم نیست. اسناد تجاری واخواست شده که به موجب قانون دادگاه مکلف به قبول درخواست تامین باشد مثل برات، سفته، چک به موجب ماده ۲۹۲ قانون تجارت پس از اقامه دعوا دادگاه مکلف است به مجرد تقاضای دارنده براتی که به علت عدم تأدیه اعتراض شده است معادل مبلغ برات را از اموال مدعی علیه به عنوان تامین کیفری توقیف میکند.

تامین دلیل

وکیل کیفری ژیوار

گروه وکلای کیفری ژیِوار مجموعه ی تخصصی از وکلای دادگستری و کارشناسان ارشد حقوق، متخصص در امور کیفری و جرم شناسی، مشاوره و وکالت خود را در پرونده های کیفری:
 • کلاهبرداری،
 • جرم خیانت در امانت،
 • جعل سند،
 • پولشویی،
 • جرایم گمرکی،
 • جرایم پزشکی،
 • تحصیل مال نامشروع
 • و …. اعلام مینماید.

سوالات و مشکلات حقوقی خود در مورد جرایم کیفری را با وکیل متخصص امور کیفری ژیوار مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشد.

 • مشاور حقوقی:
 • 09020038664

free-consultation

 

سایر مقالات  بهترین وکیل کیفری یا جزائی در تهران