سرقت مستوجب تعزیر یعنی چی؟ مجازات + نمونه لایحه

سرقت مستوجب تعزیر

 

سرقت مستوجب تعزیر یا همان سرقت تعزیری یکی از جرایمی است که در قانون مجازات اسلامی برای آن متناسب با شدت جرم، مجازات تعیین می­ شود. برای سرقت تعزیری در فقه اسلامی مجازاتی تعیین نشده است. به عبارتی به حکومت های اسلامی و با توجه به شرایط و اوضاع و احوال جوامع سپرده شده است.

برای دریافت اطلاعات جزئی تر مقاله حاضر را تا پایان مطالعه کنید. همچنین می­ توانید به وکیل برای پرونده سرقت در گروه وکلای کیفری ژیوار هم مراجعه کنید تا در صورت لزوم مشاوره گرفته و مشکل خود را به خوبی برطرف کنید.

سرقت مستوجب تعزیر یعنی چه؟

سرقت مستوجب تعزیر چیست؟ این سرقت در قانون مجازات اسلامی ایران، به جرمی گفته می‌ شود که مجازات آن، یکی از مجازات‌ های تعزیری، مانند حبس، جزای نقدی، شلاق می باشد و بعضا نیز مجازات های تکمیلی بمانند تبعید دارد.

اینفوگرافیک خدمات تخصصی وکیل سرقت متخصص

در تعریف جرم سرقت، دو عنصر اساسی وجود دارد

 • عنصر مادی: که عبارت است از ربودن مال دیگری.
 • عنصر معنوی: که عبارت است از قصد و اراده فاعل در ربودن مال دیگری.

در جرم این سرقت، عنصر مادی، ربودن مال دیگری است. این ربودن می‌ تواند به صورت پنهانی (سرقت خفی) یا با توسل به زور یا تهدید (سرقت آشکار) صورت پذیرد. عنصر معنوی جرم سرقت مستوجب تعزیر نیز، قصد و اراده فاعل در ربودن مال دیگری است. این قصد و اراده باید با عمل خارجی فاعل، مانند حمل مال مسروقه، همراه باشد. وکیل سرقت متخصص راهنمای شما می باشد.

مشاوره با وکیل سرقت

انواع سرقت مستوجب تعزیر

این نوع سرقت دارای انواع مختلفی است که برخی از مهم‌ ترین آنها عبارتند از:

 • سرقت ساده: که عبارت است از ربودن مال دیگری که ارزش آن کمتر از یک میلیون ریال باشد.
 • سرقت مسلحانه: که عبارت است از ربودن مال دیگری با استفاده از سلاح یا تهدید به استفاده از سلاح. وکیل سرقت مسلحانه می تواند به شما در باب سرقت مسلحانه کمک کند.
 • سرقت مقرون به آزار: که عبارت است از ربودن مال دیگری با توسل به آزار و اذیت جسمی یا روحی. وکیل سرقت مقرون به آزار راهنمای شما در همین باب می باشد.
 • سرقت احشام: که عبارت است از ربودن احشام.
 • سرقت اموال دولتی: که عبارت است از ربودن اموال دولتی.
مقالات مرتبط  مشاوره حقوقی سرقت: آنلاین و تضمینی 09101923725

حکم سرقت مستوجب تعزیر چیست؟

مجازات این نوع سرقت، بسته به نوع و شدت جرم، متفاوت است. به عنوان مثال، مجازات سرقت ساده، حبس از 6 ماه تا 3 سال و یا جزای نقدی از 1.500.000 ریال تا 12.000.000 ریال است.

در صورتی که سرقت تعزیری، در شرایط خاصی مانند سرقت مسلحانه یا سرقت مقرون به آزار، صورت پذیرد، مجازات آن تشدید می‌ شود. به عنوان مثال، مجازات سرقت مسلحانه، حبس از 5 سال تا 20 سال و یا جزای نقدی از 50.000.000 ریال تا 150.000.000 میلیون ریال است.

در صورتی که این نوع سرقت، به عنف و یا تهدید مسلحانه نسبت به جان یا مال دیگری همراه باشد، مجازات آن اعدام است. بنابراین، سرقت مستوجب تعزیر، جرمی است که مجازات آن یکی از مجازات‌ های تعزیری است.
جرم سرقت مستوجب تعزیر، دارای انواع مختلفی است که مجازات آنها، بسته به نوع و شدت جرم، متفاوت است.

لایحه سرقت مستوجب تعزیر

لایحه برای این نوع سرقت یک سند حقوقی است که توسط وکیل متهم در دادگاه ارائه می‌ شود. این لایحه، در جهت دفاع از متهم و اثبات بی‌ گناهی وی در جرم سرقت مستوجب تعزیر تنظیم می‌ شود. لایحه سرقت تعزیری، دارای اهمیت زیادی است. این لایحه، می‌ تواند در کاهش مجازات متهم، یا حتی تبرئه وی، تأثیرگذار باشد.

بنابراین، توصیه می شود برای تنظیم لایحه برای سرقت تعزیری به وکیل سرقت تعزیزی مراجعه نمایید. وکیل متخصص سرقت تعزیری می تواند شما را از مراجعه به مراجع انتظامی تا اتمام پرونده همراهی نماید. برای گرفتن نوبت مشاوره حقوقی سرقت تعزیری به گروه وکلای کیفری ژیوار تماس بگیرید. 

جرم سرقت مستوجب تعزیر

جرم سرقت مستوجب تعزیر

جرم این سرقت، یکی از جرایم علیه اموال است که در قانون مجازات اسلامی ایران، به عنوان یک جرم تعزیری، تعریف شده است.

شکایت سرقت مستوجب تعزیر

شکایت این نوع سرقت، یکی از انواع شکایت کیفری است که در صورتی که شخصی مال دیگری را بدون رضایت وی برباید، می‌ تواند توسط مال‌ باخته مطرح شود.

لایحه سرقت مستوجب تعزیر:

لایحه سرقت مستوجب تعزیر

اثبات سرقت مستوجب تعزیر

اثبات سرقت مستوجب تعزیر، از طریق ارائه دلایل و مدارک، امکان‌ پذیر است. برخی از مهم‌ ترین دلایل و مدارک برای اثبات این نوع سرقت، عبارتند از:

 • اقرار متهم
 • شهادت شهود
 • وجود آثار و علائم جرم
 • بررسی صحنه جرم
مقالات مرتبط  سرقت حدی چیست؟ مجازات و شرایط سرقت حدی

مشارکت در سرقت مستوجب تعزیر

مشارکت در سرقت مستوجب تعزیر، یکی از انواع جرایم علیه اموال است که در قانون مجازات اسلامی ایران، به عنوان یک جرم تعزیری، تعریف شده است. در مشارکت در سرقت مستوجب تعزیر، دو یا چند نفر با یکدیگر، نقشی در ربودن مال دیگری دارند. نقش افراد مشارکت‌ کننده، می‌ تواند متفاوت باشد. اما آنچه مهم است همه در انجام جرم سرقت مباشرت و همکاری داشته اند. 

اما ممکن است به عنوان مثال، یکی از آنها نقش مباشر را داشته باشد، یعنی مال را به طور مستقیم برباید. دیگری می‌ تواند نقش معاون را داشته باشد، یعنی با مساعدت یا معاونت در وقوع جرم، به مباشر کمک کند.

مزیت تنظیم لایحه و شکواییه در گروه وکلای کیفری ژیوار:

 

مراحل و نحوه شکایت از سرقت مستوجب تعزیر

مراحل و نحوه شکایت از سرقت مستوجب تعزیر، عبارتند از:

 • اقدام اولیه: اولین قدم در شکایت از این نوع سرقت، مراجعه به کلانتری محل وقوع جرم است. در این مرحله، مال‌ باخته باید در حضور مأموران کلانتری، شکایت خود را مطرح کند.
 • تحقیقات اولیه:  پس از ثبت شکایت در کلانتری، مأموران کلانتری تحقیقات اولیه را آغاز می‌ کنند. این تحقیقات شامل بررسی صحنه جرم، جمع‌ آوری ادله و انجام بازجویی از شهود و مظنونان است.
 • ارجاع پرونده به دادسرا: در صورتی که مأموران کلانتری، دلایل کافی برای انتساب جرم به متهم را داشته باشند، پرونده را به دادسرا ارجاع می‌ دهند.
 • تعقیب کیفری: پس از ارجاع پرونده به دادسرا، دادستان، دستور شروع تحقیقات مقدماتی را صادر می‌ کند. در این مرحله، دادستان، با ارجاع پرونده به بازپرس، تحقیقات را به صورت تخصصی‌ تر ادامه می‌ دهد.
 • صدور قرار کیفری: پس از تکمیل تحقیقات مقدماتی، بازپرس، یکی از قرارهای کیفری زیر را صادر می‌ کند:
 • قرار منع تعقیب: در صورتی که بازپرس، دلایل کافی برای انتساب جرم به متهم را نداشته باشد، قرار منع تعقیب صادر می‌ کند.
 • قرار جلب به دادرسی: در صورتی که بازپرس، دلایل کافی برای انتساب جرم به متهم را داشته باشد، قرار جلب به دادرسی صادر می‌ کند.
 • رسیدگی در دادگاه کیفری: در صورتی که بازپرس، قرار جلب به دادرسی صادر کند، پرونده به دادگاه کیفری یک ارجاع می‌ شود. دادگاه کیفری یک، پس از رسیدگی به پرونده، رأی مقتضی را صادر می‌ کند.
 • اجرای حکم: رأی دادگاه کیفری یک، پس از قطعیت، توسط دادستان به اجرا گذاشته می‌ شود.
مقالات مرتبط  نحوه شکایت سرقت اینترنتی

مدارک لازم برای شکایت از سرقت مستوجب تعزیر

مدارک لازم برای شکایت از سرقت مستوجب تعزیر، عبارتند از:

 • شناسنامه و کارت ملی مال‌ باخته
 • مدارک مالکیت مال مسروقه
 • گزارش کلانتری در خصوص وقوع جرم
 • سایر مدارکی که می‌تواند در اثبات وقوع جرم و انتساب آن به متهم، کمک کند.

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار عبارتست از:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

نمونه شکواییه سرقت مستوجب تعزیر

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان/منطقه

با سلام

احتراماً، به استحضار می‌رساند اینجانب [نام و نام خانوادگی مال‌باخته]، فرزند [نام پدر]، متولد [تاریخ تولد]، به شماره شناسنامه [شماره شناسنامه]، ساکن [آدرس دقیق]، به موجب این شکواییه، وقوع جرم سرقت مستوجب تعزیر را علیه [نام و نام خانوادگی متهم]، فرزند [نام پدر]، متولد [تاریخ تولد]، به شماره شناسنامه [شماره شناسنامه]، ساکن [آدرس دقیق]، اعلام می‌دارم.

مشخصات مال مسروقه:

نوع مال: [نوع مال مسروقه]

تعداد: [تعداد مال مسروقه]

ارزش: [ارزش مال مسروقه]

شرح واقعه:

در تاریخ [تاریخ وقوع جرم]، در ساعت [ساعت وقوع جرم]، در [مکان وقوع جرم]، [شرح دقیق وقوع جرم] و [نام و نام خانوادگی متهم]، [شرح دقیق نحوه ارتکاب جرم توسط متهم] و [ارزش مال مسروقه] را سرقت نموده است.

مدارک پیوست:

شناسنامه و کارت ملی مال‌باخته

مدارک مالکیت مال مسروقه

گزارش کلانتری در خصوص وقوع جرم

با عنایت به مراتب فوق، تقاضای تعقیب کیفری [نام و نام خانوادگی متهم]، به اتهام سرقت مستوجب تعزیر، به شرح مذکور و همچنین مطالبه خسارت وارده به اینجانب، به مبلغ [ارزش مال مسروقه] را از محضر حضرتعالی دارم.

با تشکر

[نام و نام خانوادگی مال‌باخته]

[تاریخ]

[امضاء]

سرقت مستوجب تعزیر عنوان این مقاله است که در طی آن به تعریف این جرم و مجازات آن پرداخته شده است. چنانچه مطابق تعریف گفته شده از این جرم، درگیر آن شده ­اید به گروه وکلای کیفری ژیوار مراجعه کنید و در صورت نیاز با همراهی یکی از وکلای مجرب این موسسه کارهای قانونی را به انجام برسانید.

سوالات کیفری سرقت مستوجب آزار

در ادامه به بررسی پاسخ سوالاتی پرداخته شده است که در دسته سوالات کیفری سرقت مستوجب آزار قرار دارند.

 • مجازات سرقت مستوجب تعزیر چیست؟ مجازات این سرقت، بسته به نوع و شدت جرم، متفاوت است.
 • سرقت تعزیری فقط یک نوع است؟ خیر، این سرقت در دو نوع ساده و مشدد هست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *