مجازات جرم سرقت گوشی: اعلام سرقت و پیگیری + نمونه شکواییه

مجازات جرم سرقت گوشی

مجازات جرم سرقت گوشی توسط وکیل سرقت متخصص پیگیری می شود. در این محتوا به بررسی اعلام سرقت و ردیابی گوشی دزدی پرداخته می شود. سرقت گوشی یکی از رایج­ترین جرایم در ایران است. این جرم می ­تواند عواقب جدی برای مجرم داشته باشد. از جمله مجازات جرم دزدی می توان به حبس، شلاق، و رد مال. وکیل برای پرونده سرقت در گروه وکلای کیفری ژیوار دارای بهترین تیم در زمینه انجام پرونده­ های سرقت از جمله سرقت گوشی است که آماده کمک به موکلین خود در این مورد هستند.

ماده 651 قانون مجازات اسلامی در سایت ویکی حقوق: مصوب 1392، سرقت را اینگونه تعریف می ­کند: «سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر، بدون رضایت او، به هر نحوی که باشد.»

اینفوگرافیک خدمات تخصصی وکیل سرقت متخصص

مجازات جرم سرقت گوشی

مجازات جرم سرقت گوشی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • ارزش مالی گوشی
 • میزان خسارت وارد شده به مالک گوشی
 • سابقه کیفری سارق

مجازات جرم سرقت گوشی در شرایط عادی

در شرایط عادی، مجازات جرم سرقت گوشی از جمله جرائم سرقت تعزیری است که مجازات آن از 6 ماه تا 3 سال حبس و تا (74) ضربه شلاق است.

مجازات جرم سرقت گوشی در شرایط خاص

در شرایط خاص، مجازات جرم سرقت گوشی ممکن است شدیدتر باشد. به عنوان مثال، اگر سرقت گوشی در شب یا در مکان خلوت انجام شود، یا اگر سارق از سلاح یا سایر ابزارهای خطرناک برای سرقت استفاده کند، مجازات آن می‌ تواند به 5 تا 20 سال حبس و تا (74) ضربه شلاق افزایش یابد.

مجازات جرم سرقت گوشی در شرایط خاص

اقدامات لازم در صورت سرقت گوشی

در صورت سرقت گوشی، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بلافاصله با پلیس تماس بگیرید و گزارش سرقت دهید.
 • شماره سریال گوشی تلفن همراه خود را به پلیس ارائه دهید.
 • از محل سرقت عکس یا فیلم تهیه کنید.
 • از شاهدان عینی سرقت اطلاعات و مشخصات بخواهید.
مقالات مرتبط  نمونه شکایت سرقت

با انجام این اقدامات، می‌ توانید به پلیس کمک کنید تا گوشی تلفن همراه شما را سریع‌ تر پیدا کند.

مجازات جرم سرقت گوشی با ارزش کمتر از یک میلیون تومان

برای سرقت گوشی با ارزش کمتر از یک میلیون تومان (1.000.000 تومان)، مجازات حبس از 3 ماه تا یک سال یا جزای نقدی از شش میلیون ریال (6.000.000 ریال) تا بیست میلیون ریال (20.000.000 ریال) یا هر دو مجازات در نظر گرفته شده است.

مجازات سرقت گوشی با ارزش بیشتر از یک میلیون تومان

مجازات سرقت گوشی با ارزش بیشتر از یک میلیون تومان

برای سرقت گوشی با ارزش بیشتر از یک میلیون تومان (1.000.000 تومان)، مجازات حبس از 2 تا 5 سال یا جزای نقدی از ده میلیون ریال (10.000.000 ریال) تا سی میلیون ریال (30.000.000 ریال) یا هر دو مجازات در نظر گرفته شده است.

مجازات جرم سرقت گوشی همراه با آزار و اذیت یا تهدید

اگر سرقت گوشی همراه با آزار و اذیت یا تهدید باشد، مجازات حبس از 3 تا 10 سال یا جزای نقدی از 15 میلیون ریال (150.000.000 ریال) تا 30 میلیون ریال (30.000.000 ریال) یا هر دو مجازات در نظر گرفته شده است.

نمونه شکواییه سرقت گوشی:

مجازات سرقت گوشی همراه با ضرب و جرح

اگر سرقت گوشی همراه با ضرب و جرح باشد، علاوه بر مجازات سرقت، مجازات ضرب و جرح نیز در نظر گرفته می­ شود. در ادامه بحث از مجازات جرم سرقت گوشی باید گفت که علاوه بر مجازات­ های فوق، سارق گوشی مکلف است مال مسروقه را به صاحب آن رد کند. اگر مال مسروقه از بین رفته باشد، سارق باید معادل قیمت آن را به صاحب آن بپردازد.

مجازات تکرار جرم سرقت گوشی

اگر سارق گوشی سابقه کیفری داشته باشد، مجازات او شدیدتر خواهد بود. در این صورت، علاوه بر مجازات سرقت، سارق به حبس تعزیری درجه 5 تا 7 نیز محکوم می ­شود.

مزیت تنظیم لایحه و شکواییه در گروه وکلای کیفری ژیوار:

 

سرقت گوشی موبایل در خیابان

مجازات جرم سرقت و دزدی گوشی تلفن همراه در معابر عمومی در ماده 653 قانون مجازات اسلامی تعریف شده است. بر اساس این ماده، هر فردی که در معابر عامه به نحوی به جرم دزدی گوشی تلفن همراه اقدام کند و عنوان محارب برای او صادق نباشد، ممکن است به حبس از 3 تا 15 سال و شلاق تا 74 ضربه محکوم شود.

ماده 653 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): هر کس در راهها و شوارع به نحوی از انحاء مرتکب راهزنی شود در صورتی که عنوان محارب بر او صادق نباشد به سه تا پانزده سال ‌حبس و شلاق تا (74) ضربه محکوم می شود.

حکم دادگاه برای سرقت گوشی

حکم دادگاه برای سرقت گوشی، بر اساس ماده 656 قانون مجازات اسلامی تعیین می‌ شود.

ماده 656 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) ویکی حقوق: در صورتی که سرقت جامع شرایط حد نباشد و مقرون به یکی از شرایط زیر باشد مرتکب به حبس از سه ماه تا یک سال و شش ماه و تا (74)‌ ضربه شلاق محکوم می ‌ شود: 1 – سرقت در جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی یا در توابع آن یا در محل‌ های عمومی از قبیل مسجد و حمام و غیر اینها واقع شده باشد.

این ماده، سرقت گوشی را جرم دانسته و برای آن مجازات حبس، جزای نقدی و رد مال تعیین کرده است. مجازات سرقت گوشی، به شرح زیر است:

 • سرقت تعزیری: سرقت گوشی، در صورتی که ارزش مال مسروقه بیش از یکصد میلیون ریال (10.000.000 تومان) نباشد، سرقت تعزیری محسوب می‌ شود. مجازات سرقت تعزیری، حبس از 6 ماه تا 3 سال و یا جزای نقدی از یک (100.000 تومان) تا سه میلیون ریال (300.000 تومان) یا هر دو مجازات است.
 • سرقت حدی: سرقت گوشی، در صورتی که ارزش مال مسروقه بیش از یکصد میلیون ریال (10.000.000 تومان) باشد، سرقت حدی محسوب می‌ شود. مجازات سرقت حدی، قطع چهار انگشت دست راست سارق است.
مقالات مرتبط  سرقت تعزیری و مجازات آن

در صورت اثبات جرم سرقت گوشی، سارق به مجازات مقرر در قانون محکوم می‌ شود.

رای دادگاه در باب گوشی مسروقی یا استفاده از سیم کارت یا گوشی مسروقی

 • رای دادگاه درباره استفاده از گوشی مسروقه نقل شده در سایت ویکی حقوق: (دادنامه شماره 9209970269701089) چکیده دادنامه و رای دادگاه درباره استفاده از گوشی مسروقه: صرف فعال شدن سیم کارت در گوشی تلفن همراه مسروقه دلیل بر ارتکاب سرقت توسط مالک سیم کارت نیست.
 • رای دادگاه درباره استفاده از گوشی تلفن دیگری نقل شده در سایت ویکی حقوق: (دادنامه شماره 9409970223400614) چکیده دادنامه و رای دادگاه درباره استفاده از گوشی تلفن دیگری: استفاده از گوشی تلفن همراه متعلق به دیگری، مصداق بزه تحصیل مال از طریق نامشروع است.
 • رای دادگاه درباره فعال شدن سیم کارت مسروقه در گوشی تلفن همراه متهم نقل شده دز سایت ویکی حقوق (دادنامه شماره 9509970269700884): چکیده دادنامه و رای دادگاه درباره فعال شدن سیمکارت مسروقه در گوشی تلفن همراه متهم: صرف فعال شدن سیم کارت مسروقه در گوشی تلفن همراه متهم، ملازمه ای با سارق بودن وی ندارد.

  رای دادگاه درباره فعال بودن سیم کارت در گوشی مسروقه (دادنامه شماره 9409970220500725) چکیده دادنامه و رای دادگاه درباره فعال بودن سیم کارت در گوشی مسروقه نقل شده در سایت ویکی حقوق: صرف فعال بودن سیم کارت شخصی در گوشی مسروقه،مثبت ارتکاب بزه تحصیل مال مسروقه از جانب وی نیست.

 • رای دادگاه درباره خرید گوشی تلفن همراه فاقد سند مالکیت نقل شده در سایت ویکی حقوقی (دادنامه شماره 9409970269700060) چکیده دادنامه و رای دادگاه درباره خرید گوشی تلفن همراه فاقد سند مالکیت: صرف خرید گوشی تلفن همراه فاقد مستندات مالکیت، مثبت علم خریدار نسبت به مسروقه بودن آن و تحقق بزه خرید اموال مسروقه نیست.

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار عبارتست از:

مقالات مرتبط  بهترین وکیل سرقت در مشهد در سال ⚖ [1402]

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

راه های پیشگیری از سرقت گوشی

برای پیشگیری از سرقت گوشی، می­ توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • از حمل گوشی در معرض دید عموم خودداری کنید.
 • از قفل­ های گوشی استفاده کنید.
 • از نرم­ افزارهای ردیابی گوشی استفاده کنید.
 • از بیمه گوشی استفاده کنید.

سرقت گوشی جرم جدی است که مجازات سنگینی دارد. با رعایت نکات ایمنی می ­توان از وقوع این جرم پیشگیری کرد. در مورد چگونگی مجازات جرم سرقت گوشی می­ توانید به وکیل سرقت تهران در گروه وکلای کیفری ژیوار مراجعه کرده تا اطلاعات لازم در این مورد را کسب کنید. اجاره سند برای متهم سرقت از دیگر خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار می باشد.

سوالات متداول در باب مجازات جرم سرقت گوشی

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب مجازات جرم سرقت گوشی می باشیم:

 • مجازات جرم سرقت گوشی با ارزش کمتر از یک میلیون تومان چیست؟ برای سرقت گوشی با ارزش کمتر از یک میلیون تومان (1.000.000 تومان)، مجازات حبس از 3 ماه تا یک سال یا جزای نقدی از شش میلیون ریال (6.000.000 ریال) تا بیست میلیون ریال (20.000.000 ریال) یا هر دو مجازات در نظر گرفته شده است.
 • مجازات سرقت گوشی با ارزش بیشتر از یک میلیون تومان چیست؟ برای سرقت گوشی با ارزش بیشتر از یک میلیون تومان (1.000.000 تومان)، مجازات حبس از 2 تا 5 سال یا جزای نقدی از ده میلیون ریال (10.000.000 ریال) تا سی میلیون ریال (30.000.000 ریال) یا هر دو مجازات در نظر گرفته شده است.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *