بررسی جدیدترین هزینه وکیل برای چک برگشتی در سال 1402

هزینه وکیل برای چک برگشتی

برگشت خوردن چک صادر شده یکی از اتفاقاتی است که دارای ابعاد مختلفی به لحاظ حقوقی، کیفری و ثبتی است. تشخیص اینکه در هر مورد از برگشت خوردن چک برگشتی بهتر است از چه طریقی اقدامات لازم را انجام داد در تخصص وکیل برای چک برگشتی است که باید علاوه بر حقوق تجارت، به حقوق کیفری و حتی حقوق ثبت هم مسلط باشد. در این مقاله به نکات حقوقی ای که باید در انتخاب وکیل برای چک به آن ها توجه کنید از جمله هزینه وکیل برای چک برگشتی می پردازیم.

هزینه دادرسی چک برگشتی چند درصد اصل مبلغ چک است؟

  • محاسبه هزینه دادرسی چک برگشتی؟
  • هزینه دادرسی چک برگشتی بر عهده کیست؟
  • هزینه وکیل برای چک برگشتی
  • هزینه دادرسی چک در قانون جدید
  • حق الوکاله چک صیادی
  • هزینه مطالعه پرونده توسط وکیل
  • بهترین وکیل چک در تهران کیست؟

برای پرداخت هزینه وکیل برای چک برگشتی متناسب با توان مالی و نیاز حقوقیتان می توانید با گروه وکلای کیفری ژیوار با بیشترین سابقه و تجربه در طرح انواع دعاوی کیفری تماس بگیرید.

اینفوگرافیک وکیل چک

چک برگشتی چیست؟

به چکی که هنگام ارائه توسط دارنده چک به بانک محال علیه به هر دلیلی از جمله عدم اعتبار کافی برای پرداخت وجه نقد چک وصول نشود چک برگشتی می گویند. موارد برگشت خوردن چک در قانون صدور چک به این صورت است: صادرکننده چک باید در تاریخ مندرج در آن معادل مبلغ مذکور در بانک محال علیه وجه نقد داشته باشد و نباید تمام یا قسمتی از وجهی را که به اعتبار آن چک صادر کرده، به صورتی از بانک خارج نماید یا دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد و نیز نباید چک را به صورتی تنظیم نماید که بانک به عللی از قبیل عدم مطابقت امضا یا قلم خوردگی در متن چک، یا اختلاف در مندرجات چک و امثال آن از پرداخت وجه چک خودداری نماید.

در صورتی که هر یک از موارد ذکر شده در بالا وجود داشته باشد بانک به دارنده چک گواهی عدم پرداخت می دهد که برای هر گونه اقدام بعدی برای وصول چک یا شکایت کیفری از صادرکننده لازم و ضروری است.

در خصوص مشاوره حقوقی وکیل چک می توانید با گروه وکلای کیفری ژیوار در ارتباط باشید. در خصوص مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید:

مشاوره حقوقی

هزینه وکیل برای چک برگشتی چقدر است؟

هزینه وکیل برای چک برگشتی به تناسب حجم و میزان پیچیدگی پرونده شما و همچنین نوع اقدامی که برای وصول چک مورد نیاز است تعیین می شود. برای مثال در برخی چک های برگشتی که اصطلاحا به آن ها چک های کیفری گفته می شود امکان شکایت کیفری از صادر کننده چک هم وجود دارد. برخی چک ها نیز بدون مراجعه به دادگاه و از طریق اداره ثبت و بخش اجرای اسناد لازم الاجرا قابل وصول است. به همین دلیل هزینه وکیل برای چک برگشتی تابعی از شرایط خاص هر پرونده و اقداماتی است که برای موفقیت در وصول وجه چک مورد نیاز است. در نهایت هزینه وکیل برای چک برگشتی بر اساس توافق میان وکیل و موکل تعیین خواهد شد.

مقالات مرتبط  مجازات چک برگشتی

هزینه دادرسی چک برگشتی بر عهده کیست؟

در صورتی که خواهان در دعاوای حقوقی و یا شاکی در دعوای حقوقی که در دعوای چک برگشتی همان دارنده چک هستند بتوانند در دعوا موفق شوند و در نهایت رای به نفع آنان صادر شود، هزینه های مربوط به دادرسی چک برگشتی از جمله هزینه وکیل برای چک برگشتی باید از سوی خوانده یا مشتکی عنه که می تواند صادر کننده چک یا هر یک از مسئولین دیگر چک صادر شده باشد به دارنده چک پرداخت شود. بنابراین در واقع هزینه وکیل چک برگشتی در صورت پیروزی در دعوا برای فرد جبران می شود.

هزینه دادرسی چک برگشتی بر عهده کیست؟

هزینه دادرسی چک برگشتی بر عهده کیست؟

پس هزینه دادرسی در چک برگشتی در صورتی که به صورت حقوقی طرح گردد مشابه دادخواست مطالبه وجه و بر پایه مبلغ خواسته می باشد. در شکایت کیفری چک برگشتی نیز بمانند کلیه شکایت های کیفری از یک هزینه دادرسی کیفری برخوردار است که ثابت است. اما سؤال این است که تفاوت هزینه دادرسی در مطالبه وجه چک صیادی با مطالبه وجه چک های قدیم چه تفاوتی دارد؟

در پاسخ باید گفت که هزینه دادرسی بر مبنای انتخاب شکل طرح دادخواست متفاوت است. بدین معنا که اگر بمانند گذشته طرح شکایت و دادخواست حقوقی مطرح گردد هزینه دادرسی بر مبنای مبلغ خواسته خواهد بود. اما اگر در چک صیادی فقط طرح درخواست صدور اجرائیه مطرح گردد دیگر نیازی به هزینه دادرسی مالی نیست و غیر مالی محسوب می گردد.

هزینه دادرسی چک برگشتی اعم از اینکه پرونده در صورت داشتن شرایط کیفری یا حقوقی باشد هیچ تفاوتی ندارد.
بنابراین، هزینه دادرسی جهت شروع به طرح دعوا به عهده خواهان یا شاکی می باشد ولی در پایان و درصورت محکومیت خوانده کلیه هزینه های دادرسی در دادنامه ذکر می گردد و محکوم علیه متعهد به پرداخت می شود. کلیه تشریفات دادرسی در قانونی با عنوان قانون آیین دادرسی مدنی و در پرونده های کیفری، قانون آیین دادرسی کیفری آمده است. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر مواد قانونی مرتبط با آن را مطالعه نمایید و یا با همکاران ما تماس بگیرید

حق الوکاله چک صیادی

چک صیادی یکی از عبارت های رایجی است که پس از لازم الاجرا شدن قانون جدید صدور چک زیاد به کار می رود. بنابراین بهتر است به طور دقیق با تعریف و شرایط چک صیادی در قانون جدید آشنا شویم. منظور از چک صیادی چکی است که در سامانه صیاد ثبت می شود و در نتیجه وضعیت حقوقی آنچک و صادر کننده اش از طریق کد ویژه ای که به هر چک صیادی اختصاص پیدا می کند قابل رهگیری است. هر گونه نقل و انتقال چک صیادی مستلزم ثبت آن در سامانه صیاد همراه با ذکر مشخصات انتقال گیرنده چک است. این به آن معنی است که چک صیادی را نمی توان در وجه حامل صادر کرد یا آن ها در وجه حامل منتقل نمود. در ماده 6 قانون جدید صدور چک ویژگی ها و شرایط چک صیادی ذکر شده است:

مقالات مرتبط  بررسی جرم و مجازات چک بلامحل از منظر قانون

بانک ها مکلفند برای ارائه دسته چک به مشتریان خود، صرفا از طریق سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته‌چک (صیاد) نزد بانک مرکزی اقدام نمایند. این سامانه پس از اطمینان از صحت مشخصات متقاضی با استعلام از سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی و نبود ممنوعیت قانونی، حسب مورد نسبت به دریافت گزارش اعتباری از سامانه ملی اعتبارسنجی موضوع ماده (5) «قانون تسهیل اعطای تسهیلات و کاهش هزینه های طرح و تسریع در اجرای طرحهای تولیدی و افزایش منابع مالی و کارایی بانک ها مصوب 1386/04/05» یا رتبه‌بندی اعتباری از موسسات موضوع بند(21) ماده(1) «قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1484/09/01» اقدام نموده و متناسب با نتایج دریافتی، سقف اعتبار مجاز متقاضی را محاسبه و به هر برگه چک شناسه یکتا اختصاص می‌ دهد.

ماده 6 قانون جدید صدور چک در سایت ویکی حقوق

چک صیادی به دلیل لزوم ثبت صدور و هر گونه انتقال آن در سامانه الکترونیکی و همچنین امکان استعلام وضعیت حقوقی صادر کننده آن از امنیت و اطمینان بیشتری برخوردار است. وکیل برای چک برگشتی باید به تمامی مقررات و بخش نامه های بانکی مرتبط با چک صیادی مسلط و آشنا باشد تا بتواند پرونده هایی که پس از تصویب قانون جدید صدور چک طرح می شوند را به سرانجام برساند.

هزینه دادرسی چک برگشتی بر عهده کیست

هزینه دادرسی چک در قانون جدید صدور چک

هزینه دادرسی چک علی رغم تصویب و لازم الاجرا شدن قانون جدید، تابع قواعد عمومی هزینه دادرسی است که تا مبلغ 20 میلیون معادل 5/2 درصد وجه مورد مطالبه و بیش از 20 میلیون تومان معادل 5/3 درصد وجهی است که به عنوان خواسته دعوا مورد مطالبه قرار می گیرد. هزینه وکیل برای چک برگشتی نیز مانند هزینه دادرسی تابعی است از مبلغ و وجهی که به عنوان خواسته و موضوع دعوا طرح می شود.

مزیت تنظیم لایحه و شکواییه در گروه وکلای کیفری ژیوار:

 

هزینه مطالعه پرونده توسط وکیل

یکی از مهم ترین اقدامات اولیه هر وکیل کیفری از جمله وکیل برای چک برگشتی مطالعه دقیق پرونده و تطبیق آن با قوانین و مقررات موجود برای اتخاذ بهترین استراتژی جهت دفاع از موکل است. بنابراین دسترسی وکیل به پرونده و مزالعه آن نقش بسیار مهمی در میزان موفقیت در آن دعوا ایفا می کند و حتی می توان گفت بدون مطالعه جزئیات پرونده توسط وکیل شانس پیروزی در آن دعوا به حداقل می رسد. هزینه مطالعه پرونده که بخشی از هزینه وکیل برای چک برگشتی است با توجه به حجم هر پرونده و میزان سهولت یا سختی دسترسی به آن تعیین می شود.

مقالات مرتبط  شکایت از چک ثبت نشده

هزینه وکیل برای چک برگشتی

بدیهی است که هزینه وکیل برای رفع مشکلات مرتبط با چک برگشتی متغیر است. این متغیرها شامل نوع مشکلات مرتبط با چک برگشتی، مبلغ چک و تخصص و تجربه وکیل می‌ شوند. به طور کلی، هزینه وکیل توسط وکیل و مشتری بر اساس توافق تعیین می‌ شود و به شرایط مختلفی بستگی دارد. برای انتخاب وکیل مناسب، مشورت با افراد مختلف توصیه می‌ شود و در نظر داشته باشید که مبلغ پیشنهادی بالا همیشه نمایانگر تبحر وکیل نیست.

بررسی هزینه وکیل برای چک برگشتی

وظایف وکیل چک

وکلا در موارد مرتبط با چک برگشتی وظایف متعددی دارند که به اصطلاح “پاس کردن چک” تنها یکی از آن‌هاست. یکی از مسئولیت‌ های اساسی وکیل در این زمینه، اثبات صحت چک است. این اثبات ضروری است تا اثرات قانونی چک تغییر کند. در واقعیت، وکیل باید اثبات کند که چک مورد نظر به منظور معاملات نامشروع، غیر قانونی یا ربا صادر نشده است. اگر وکیل نتواند صحت قانونی چک را اثبات کند، در نتیجه چک فاقد اعتبار خواهد بود. این مسئله در دنیای حقوقی بسیار اهمیت دارد زیرا چک‌ های غیر قانونی معمولاً بدون ارزش محسوب می‌ شوند.

وکیل، پس از اثبات صحت چک، می‌ تواند از لحاظ قانونی به پیگیری مسائل کیفری مرتبط با چک برگشتی بپردازد. به عبارت دیگر، او می‌ تواند شکایت‌ نامه‌ ها و دادخواست‌ های مربوط به این پرونده‌ ها را به دادگاه ارائه کرده و در جنبه‌ های حقوقی و کیفری از مسائل مرتبط با چک برگشتی پیگیری کند. در نتیجه، وکیل در امور چک برگشتی نقش بسیار حیاتی ایفا می‌ کند و وظایف او از تشخیص صحت چک تا پیگیری قانونی و کیفری این پرونده‌ ها متنوع است. این وظایف به تعیین هزینه وکیل برای مشتری بستگی دارند و می‌ توانند به عنوان بخشی از هزینه وکیل در نظر گرفته شوند.

ما در گروه وکلای کیفری ژیوار با سابقه و تجربه چندین ساله در کلیه امور کیفری از جمله چک برگشتی تلاش کرده ایم به نیاز حقوقی افراد متناسب با توان مالیشان پاسخ بدهیم. برای برخورداری از بهترین وکیل چک در تهران و یا هر یک از شهرهای کشور با کمترین هزینه وکیل برای چک برگشتی می توانید با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره هزینه وکیل چک برگشتی

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول درباره هزینه وکیل چک برگشتی می باشیم:

  • هزینه وکیل چک برگشتی چقدر است؟ هزینه وکیل چک برگشتی با توجه به عوامل مختلفی از جمله وجه چک، نوع اقدام حقوقی مورد نیاز و پیچیدگی پرونده تعیین می شود.
  • چک صیادی چیست؟ به چکی که در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت می شود چک صیادی گفته می شود. در حاضر و بر اساس قانون جدید صدور چک، کلیه چک ها باید در این سامانه به ثبت برسند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *