شکایت کیفری بهتر است یا حقوقی

شکایت

شکایت از منظر قانون

شکایت کیفری چیست؟

در صورتی که پایتان به دادگاه و دادسرا و کلانتری افتاده باشد و یا به مشکل قضایی برخورد کرده باشید؛ حتما این جمله را شنیده‌اید که موضوع حقوقی است یا کیفری؟ و یا اینکه برای مشکلتان دادخواست حقوقی بدهید یا شکایت کیفری طرح کنید.

با وجود اینکه این جمله زیاد شینده می‌شود عموم مردم اطلاعات کاملی نسبت به آن ندارند و نمی‌دانند منظور از کلمات حقوقی و کیفری چیست.

سایر مقالات  نحوه ی تنظیم و طرح شکایت کیفری در دادسرا

در تمامی کشورهای دنیا برای تعدادی از افراد جهت انجام اعمالی که از سوی آن ها سر می زند توسط آن جامعه مجازات تعیین شده است. به طور مثال؛ در همه جوامع قتل، سرقت، تجاوز به عنف و… از اعمال خلاف قانون است که برای آن ها مجازات تعیین شده است.

حال این مجازات می تواند اعدام، حبس، جزای نقدی و یا کار اجباری در مدت معین و…. باشد. این اعمال و رفتار غیر متعارف را در حقوق و جامعه جرم می‌نامند.  شکایت از فردی که مرتكب تخلفي شده  و عمل او طبق قانون جرم تلقی مي شود و قاضي برای آن مجازات تعیین كرده شکايت کیفری نامیده می‌شود.

در این حالت بزه‌دیده و قربانی جرم می بایست به مراجع کیفری مراجعه و شکایت کیفری خود را مطرح کند. مرجعی که در این مرحله موظف به ثبت شکایات مراجعین است دادسرا و کلانتری می باشد.

جهت مشاوره و اعطای وکالت روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.jivarlaw.com/free-consultation

تماس با ما

تنظیم و ثبت شکایت

شکایت در برگی که «شکواییه» نام دارد تنظیم می‌شوند. نیازی به نوشتن شکواییه در برگه‌های مخصوصی که توسط قوه‌ی قضاییه تنظیم شده است نیست، بلکه تنظیم شکواییه در برگه‌های معمولی نیز بلامانع است.

اما طبق قانون، نوشتن موارد ذیل الزامی و ضروریست:

 1.  نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تأهل، تابعیت، مذهب، شماره‌ی شناسنامه، شماره‌ی ملی، نشانی دقیق، در صورت لزوم آدرس ایمیل، شماره‌ی تلفن ثابت و همراه، کدپستی شاکی
 2. موضوع شکایت، تاریخ و زمان وقوع جرم؛ محل وقوع جرم حادث شده
 3. ضرر وارد شده به مدعی و مورد مطالبه‌ی وی
 4. دلائل و ادله‌ی وقوع جرم، نام ها و اسامی، مشخصات، آدرس و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان
 5. در صورت امکان و دسترسی مشخصات و نشانی مشتکی عنه یا مظنون

شکایت کیفری بهتر است یا حقوقی؟

ما در کل دو نوع طرح دعوا داریم که یکی کیفری و دیگری حقوقی است.

طرح دعوای حقوقی در مقابل کیفری قرار می گیرد که آن را توضیح دادیم و باید بدانیم موضوعی که می خواهیم به مراجع قضایی ارائه کنیم جنبه کیفری دارد یا حقوقی برای این که نمی توانیم موضوعی که حقوقی است را با شکایت کیفری مطرح کنیم.

نکته دیگر اینکه شکایت کیفری بهتر است یا حقوقی؟ این سوال زمانی مطرح می شود که موضوع ما هم جنبه کیفری داشته باشد و هم جنبه حقوقی.

برای مثال؛ عدم پرداحت نفقه از سوی شوهر هم می تواند به صورت کیفری و هم حقوقی طرح شود.

سایر مقالات  اگر میخواهید شکایت کیفری کنید، باید ادله اثبات دعوا، به دادگاه ارائه کنید

حال اینکه کدام بهتر است باید بگوییم:

 • طرح دعوای حقوقی تشریفات خاص خود را دارد ولی همانگونه که گفتیم شکایت کیفری راحت تر بوده و تشریفات خاصی ندارد.
 • همچنین حصول نتیجه در شکایت کیفری سریع تر و راحت تر از حقوقی می باشد.
 • در طرح دعوای حقوقی فرد به مجازات محکوم نمی شود.
 • صرفاً حکم  و دستور به جبران ضرر و زیان چه مادی و چه معنوی در حق او صادر می شود.

این برخی از تفاوت های طرح دعوای حقوقی و کیفری بود که نهایتا فرد خود باید تصمیم بگیرد که کدام یک برای موضوع او بهتر بوده و نتیجه ای که می خواهد را در پی دارد.

جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید
تلگرام حقوقی

شکایت کیفری عدم انجام تعهد

تعهد یکی از اثار عقود و قراردادها می باشد ولی می تواند خارج قراردادها نیز برای شخصی تعهد ایجاد شود. در مقابل عدم انجام تعهد از سوی شخصی او را ملزم به انجام آن می نمایند که دعوایی حقوقی شمرده شده و با دادخواست طرح می گردد؛ ولی اگر الزام تاثیرگذار نبود می توان نسبت به هر موضوع خاصی شکایت کیفری نمود؛ مثلا اگر شخصی متعهد به ساخت واحدی مسکونی در مقابل پولی که از شما گرفته باشد ولی نه واحد را می سازد و نه پول را پس می دهد در ابتدا از طریق دعوای حقوقی او را ملزم به انجام تعهد می کنید که اگر باز عمل نکرد می توانید در قالب کلاهبرداری از او شکایت کیفری کنید.

سایر مقالات  هر شکایت کیفری منجر به حکم جلب نمی شود

شکایت کیفری تخریب

برای شکایت از جرم تخریب باید شکواییه تنظیم شود و به دفتر خدمات قضایی ارائه بدهیم تا به دادسرای وقوع جرم ارجاع دهند و شکایت مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد. چنانچه پرونده ی مذکور  مدعی خصوصی داشته باشد فرد مرتکب می بایست علاوه بر مجازات های بیان شده مطابق جرم صورت گرفته خسارت وارد شده به مالک مال را نیز پرداخت نماید.  

شکایت کیفری چک

دارنده چک در صورت وجود شرایطی می‌تواند از صادرکننده، به جهت صدور چک بلامحل شکایت کیفری کند.

دادسرا در وهله اول به شکایت شاکی رسیدگی کرده و چنانچه در صورت وجود شرایط و تایید عدم پرداخت وجه چک اقدام به صدور کیفرخواست و نهایتا صدور دادنامه در دادگاه کیفری دو نموده، در نتیجه شخص صادرکننده چک بلامحل به مجازات حبس محکوم خواهد شد.

شکایت کیفری چک

چه زمانی امکان شکایت کیفری چک وجود دارد؟

 1. چک باید بدون وعده و به صورت نقد صادر شود. زیرا چک باید همانند اسکناس وسیله پرداخت نقدی باشد. در صورتی که چک دارای وعده باشد، این چک، حقوقی محسوب می‌شود.
 2. چک بابت تضمین انجام معامله یا انجام تعهد صادر نشده باشد.
 3. چک سفید امضا صادر نشده باشد. یعنی اینکه صادرکننده بدون قید مبلغ، تاریخ و نام دارنده، فقط چک را امضا و ارایه کرده باشد.
 4. وصول وجه چک به تحقق شرطی منوط نشده باشد.
 5. چک بابت ربا (بهره) یا معاملات نامشروع صادر نشده باشد.
 6. دارنده چک ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت شکایت کند.
برای عضویت در اینستاگرام ژیوار کلیک کنید

instagram

شکایت کیفری در شورای حل اختلاف

شکایت کیفری در صورتی توسط شورای حل اختلاف بررسی می شود که:

 • مجازات قانونی جرم مورد شکایت حداکثر تا پنج میلیون ریال جزای نقدی است.
 • در صورتی که جمع مجازات قانونی حبس و جزای نقدی پس از تبدیل حبس به جزای نقدی تا پنج میلیون ریال گردد.
 • جرایمی که مجازات قانونی آنها کمتر از ۹۱ روز حبس و یا مجازات تعزیری موضوع تخلفات رانندگی باشد.
 • مذاکره به منظور ایجاد سازش بین طرفین در امور جزایی که رسیدگی به آن منوط به شکایت شاکی خصوصی بوده و با گذشت وی تعقیب موقوف می گردد که با ارجاع پرونده به شورا از سوی دادسرا صورت می گیرد.

شکایت کیفری

شکایت کیفری کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری جزو  آن دسته از جرائمی است که امروزه و در عصر حاضر گریبان گیر افراد زیادی در جامعه شده است. جرم کلاهبرداری در لغت به معنای بردن مال دیگری به وسیله اعمال متقلبانه ای است که موجب فریب قربانی می گردد. آن چه که جرم کلاهبرداری را از سایر جرائم متمایز می سازد، این است که قربانی مال خود را با رضایت به مجرم می دهد.

یکی از مهم ترین مواردی که می بایست در ثبت شکایت بدان اشاره نمایید، نحوه و چگونگی انجام فعل و عملیات متقلبانه و میزان و رقم مال برده شده از  فرد شاکی می باشد.

پس از ثبت شکواییه بر اساس محل وقوع جرم، پرونده به دادسرای مربوطه ارجاع داده شده و در شعبه بازپرسی مشخص شده، مراحل تحقیقات اولیه شروع می شود. در صورتی که ادله شاکی برای متهم نمودن شخص، به اندازه باشد، قاضی با قید وثیقه، قرار محکومیت را صادر می نماید.

در صورتی که پرونده به دادگاه ارجاع داده شود، قاضی با شنیدن دفاعیات متهم و نیز ادله شاکی هم چنین نظر باز پرس پرونده، رای خود را صادر می نماید.

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:

www.jivarlaw.com

Criminal complaint

با توجه به اهمیت روند رسیدگی به پرونده های کیفری که برای مرتکبین آن در قانون مجازات تعیین شده است.

بهتر است قبل از هر اقدام در دفاع از خود در دعاوی کیفری از مشاوره و وکالت وکیل کیفری بهره مند شوید تا در وقت و هزینه صرفه جویی شود و حق و حقوق شخص ضایع نشود.

سؤالات و مشکلات حقوقی درمورد پرونده های کیفری را در تمام ساعات شبانه روز حتی ایام تعطیل با وکیل پایه یک دادگستری وکلای کیفری ژیوار مطرح نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

هیات تحریریه گروه وکلای ژیوار

 شکایت و انواع آن

مشاوره حقوقی:

09020038664

آدرس: 

خیابان شریعتی، بالاتر از باغ سفارت انگلیس،

قبل از پل صدر، روبرو پمپ بنزین الهیه،

ساختمان سفیران،

طبقه واحد بی دو ۲

سئوالات حقوقی خود را اینجا از ما بپرسید.

کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگو خواهند بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.