تعقیب و جلب متهم از منظر قانون

 

جهت مشاوره یا اعطای وکالت روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.jivarlaw.com

free-consultation

تماس با ما

 

امور کارآگاهی

در ایران قانون گذار امور کارآگاهی را انحصارا در اختیار حاکمیت قرار داده و به شرکت های خصوصی و یا دفاتر حقوقی واگذار نکرده است. به همبن جهت عبارت کارآگاهی در عنوان صرفا جهت تبادل ذهن کاربر می باشد.

اگر شما به عنوان شاکی خصوصی در تعقیب متهمی باشید و یا برگ جلب محکومی را داشته باشید مطلقا سیستم قضایی در این مرحله به شما کمک نخواهد کرد. فقط در صورتی که آدرس و محل او را شناسایی نمایید جهت جلب و ورود به منزل؛ مأمورین انتظامی دخالت می نمایند.

اما اگر آدرسی از محل سکونت یا استقرار محکوم علیه یا متهم نداشته باشید هیچ کمکی از طرف سیستم قضایی و انتظامی به شما نخواهد شد. در این صورت چه باید کرد؟ مگر نه این است که به راحتی حقوق مادی و معنوی شما تضییع می شود.

 
جهت عضویت در کانال تلگرام حقوقی کلیک کنید
تلگرام حقوقی
 

اگر پرونده ای کیفری در دادسرا مفتوح داشته باشید و به مدارک و ادله جهت صدور کیفرخواست و یا صدور قرار منع تعقیب نیاز باشد؛ در این صورت سیستم قضایی و ضابطین انتظامی به شما هیچ کمکی نخواهند کرد. چون قانون گذار این اجازه را به آنها نمی دهد.

 • در این صورت چه باید کرد؟

مگر نه این است که به راحتی حقوق مادی و معنوی شما تضییع می شود.

 • در چنین شرایطی چه باید کرد؟
 • مگر حقوق شهروندان محترم نیست؟
 • مگر فلسفه سیستم قضایی برای حفظ حقوق مردم و استیفاء حق مظلومین تإسیس نشده است؟

این بود که تصمیم گرفتیم در این خصوص وارد شویم؛ البته با رعایت کلیه ضوابط و قوانین مصوب.

بنابراین تا حد امکان و تا جایی که قانون اجازه می دهد می توانیم کمک شایانی برای استیفاء حقوق تضییع شده شهروندان و هموطنان عزیز باشیم.

تعقیب و جلب متهم

سوالات متداول  

 • روش دستگیری متهم فراری چیست؟
 • جلب متهم فراری به چه صورت است؟
 • اجرای احکام دادسرا برای چه اشخاصی است؟
 • تعقیب و جلب متهم چگونه است؟
 • شرایط تعقیب و جلب متهم چه می باشد؟
 • دستور تعقیب و جلب متهم فراری توسط چه کسی صادر می شود؟
 • آیا زمانی که از شخصی حکم جلبی داشته باشیم، نهادهای زیر مجموعه قوه قضاییه وی را دستگیر می کنند؟

اجرای احکام دادسرا برای چه اشخاصی است؟

زمانی که حکمی قطعی صادر می شود لازم است تا این حکم به اجرا در آید. بنابراین احکام در بخش اجرام احکام حالت اجرایی به خود می گیرند.

چکیده:

یکی از مهم ترین وظایف دادسرا در ایران احضار متهم نیز می باشد. به گونه ای که شرایط لازم جهت رسیدگی در دادگاه و حضور متهم را فراهم سازد. حکم جلب، توسط بازپرس در دادسرا زمانی صادر می شود. که یک جرم به مرحله ی اثبات رسیده و دلایل کافی و شهود به جهت مجرم بودن او در اختیار باشد.

جلب متهم

یکی از وظایف دادسرا در ایران تعقیب متهم است، به عبارتی تعقیب جرم های صورت گرفته در کشور است. به جهت ایجاد و تمام کردن تحقیقات اولیه در زمینه ی دادرسی و همچنین صادر شدن رأی توسط دادگاه.

تعقیب و جلب متهم

تعقیب و جلب متهم

قرار جلب متهم به منظور انجام مراحل دادرسی

هنگامی که یک فرد پس از انجام بررسی های اولیه به عنوان متهم شناخته شده و لازم به حضورش جهت ادامه ی دادرسی باشد جلب او نیز صادر می شود. باید به دو نکته توجه داشت:

 1. عمل ارتکابی توسط متهم جرم باشد.
 2. شواهد و دلایل لازم به منظور ارتکاب جرم از ناحیه متهم وجود داشته باشد.

دستور تعقیب و جلب متهم فراری توسط چه کسی صادر می شود؟

ابتدا بازپرس پس از سپری نمودن دادرسی های اولیه در صورت لزوم دستور جلب متهم را صادر مینماید. با توجه به اهمیت پرونده های کیفری باید پس از صدور حکم جلب دادستان نیز آن را تأیید نماید. دادستان پرونده متعهد میباشد طی سه روز پذیرش یا عدم پذیرش خود را به جهت حکم جلب اعلام نماید. حکم جلب سیار برای افراد فراری به مدت یک ماه اعتبار دارد و در صورت عدم دستگیری، شاکی میتواند آن را تمدید بنماید.

نتیجه گیری:

آنچه که اهمیت بسیار دارد مجرم بودن و وجود دلایل کافی جهت حضور متهم در دادگاه میباشد. به همین دلیل است که بنا بر اهمیت موضوع حکم جلب ابتدا به دستور بازپرس صادر شده و سپس به تأیید دادستان میرسد.

نظریه مشورتی:

 • شماره نظریه مشورتی: 569/94/7
 • تاریخ نظریه مشورتی: 4/3/1394

چکیده ای از نظریه:

امر تعقیب به جهت ادامه ی تحقیقات توسط دادستان است. زمانی که سایر ظابطان دادگستری وقوع جرم غیر مشهود را گزارش دهند، دادستان میتواند به جهت حصول اطمینان دستور تعقیب متهم را صادر نماید.

تعقیب و جلب متهم

تعقیب و جلب متهم

تیم تخصصی جستجو، ردیابی و جلب

گروه وکلای ژیوار با در اختیار داشتن متخصصین حرفه ای در این زمینه و با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی های روز دنیا؛ قادر است تا شما را به جهت یافتن، ردیابی، دستگیری و در نهایت اجرای احکام یاری رساند.

 
برای عضویت در اینستاگرام ژیوار کلیک کنید

instagram

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.