وکیل سید حسن ذوقی

سید حسن ذوقی

⚖ وکیل دادگستری

⚖ عضو مرکز وکلا و کارشناسان قوه قضائیه

⚖ با 20 سال سابقه وکالت و مشاوره حقوقی

⚖ متخصص در دعاوی کیفری

شماره تماس: 09101923725

02122927763

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر، بعد از خیابان نساء، پلاک 52، ساختمان بانک تجارت، طبقه سوم، واحد 3

کیفیت خدمات تضمینی

امتیاز 4.9 بر اساس دیدگاه مشتریان

بررسی مدارک قبل از قبول وکالت

وکیل تعزیرات

وکیل تعزیرات یکی از مهمترین وکلای پایه یک دادگستری است که می تواند نقش اساسی و بسیار مهمی در روند رسیدگی به پرونده های مختلف داشته باشد. وکیل تعزیرات ژیوار راهنمای شما است.

 • به چه کسی وکیل تعزیرات می گویند؟
 • چگونه یک وکیل تعزیرات حکومتی انتخاب کنیم؟
 • وکیل تعزیرات حکومتی تهران چه وظایفی دارد؟
 • وکیل تعزیرات باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

وکیل تعزیرات می بایست بهتر از هر کس دیگری از روند رسیدگی به پرونده های کیفری آگاه است و می تواند به افراد کمک کند تا از تضییع حقوق خود جلوگیری کنند. وقتی صحبت از وکیل تعزیرات می شود برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که؛

 • موضوع پرونده های مربوط به دعاوی تعزیراتی چیست؟
 • چرا باید برای پیگیری آن به وکیل تعزیراتی مراجعه کنیم؟
اینفوگرافیک وکیل تعزیرات

حقیقت این است که دولت با هدف پیشگیری از جرایم اقتصادی و تخلفات مرتبط با آن و کسانی که از جرائمی مانند: احتکار، کم فروشی، قیمت گذاری غیرواقعی کالا وسایر رنج می برند، موضوع تعزیرات را پایه گذاری کرده است. با توجه به اهمیت این موضوع امروزه می توان شعب مختلف سازمان تعزیرات حکومتی را در سراسر کشور مشاهده کرد. این سازمان ها یکی از ارکان اصلی تعزیرات حکومتی هستند و متخلفان را پیدا کرده و پرونده خود را به دادگاه صالح ارجاع می دهند. وکیل تعزیرات به تمامی این پرونده ها آشنایی کامل دارد و می داند که چگونه موضوع پرونده های تعزیری را بررسی و تحلیل کند. گروه وکلای کیفری ژیوار راهنمای شما در همین باب می باشد.

وکیل تعزیرات حکومتی تهران

وکیل تعزیرات حکومتی تهران می تواند به شهروندان تهرانی در خصوص جرم تعزیرات در تهران به شما کمک کند. وکیل تعزیرات حکومتی تهران آشنا با قوانین و مسلط به مراجع قضائی در استان تهران می تواند به شما در همین باب کمک کند. سکونت وکیل تعزیرات حکومتی تهران و سهولت در رفت و آمد از دیگر مزایا می باشد. ما در گروه وکلای کیفری ژیوار مفتخر می باشیم که شما را با بهترین وکیل تعزیرات حکومتی تهران معرفی کنیم.

 • شماره تلفن وکیل تعزیرات حکومتی تهران: 09101923725
 • آدرس وکیل تعزیرات حکومتی تهران: خیابان شریعتی، خیابان طفر، بعد از خیابان نساء، پلاک 52، واحد 3
وکیل تعزیرات در تهران

ویژگی های وکیل تعزیرات تهران

به شخصی وکیل تعزیرات حکومتی گفته می شود که علاوه بر تحصیلات حقوقی، توانایی و مهارت لازم برای موفقیت در دادرسی را نیز دارد. البته این امر برای تمامی مشاغل صادق است، متخصصان در هر شغلی باید مراحل تئوری آکادمیک را گذرانده باشند و با مهارت های عملی نیز آشنا باشند. وکیلی که دارای پروانه وکالت است اما نمی تواند از ادله معتبر برای اثبات دادرسی استفاده کند، به عنوان وکیل پایه یک دادگستری نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد و در جهت احقاق حقوق موکل خود اقدام کند.

لزوم حضور وکیل تعزیرات

لزوم حضور وکیل تعزیرات

 در قانون تعزیرات حکومتی در کشور ما مجازات های مالی و غیرمالی نسبتاً شدیدی برای متخلفان پیش بینی شده است که معمولاً دارای حداقل و حداکثر می باشد. وکیل تعزیرات کسی است که این توانایی را دارد که میزان این مجازات ها را به حداقل برساند و آسیب کمتری به موکل خود وارد کند. در صورت عدم حضور وکیل تعزیرات معمولاً احتمال شکست در پرونده و خسارت مادی و غیر مادی افزایش می یابد و همین موضوع باعث تضییع حقوق بسیاری از افراد می شود.

پس بهتر است از ابتدا در هنگام مواجهه با پرونده های کیفری، وکالت پرونده خود را به وکیل تعزیرات بسپارید تا در جریان دادرسی به شما کمک کند و از حقوق قانونی شما دفاع کند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دنبال وکیل تعزیرات حکومتی هستید و دقیقا نمی دانید به چه کسی مراجعه کنید و پرونده خود را به او تفویض کنید، پیشنهاد می کنیم در این زمینه با گروه وکلای ژیوار تماس بگیرید.

وکیل جرایم تعزیرات

وکیل جرایم تعزیرات

. استفاده از وکیل تعزیرات با توجه به نقش تعزیرات حکومتی بر اوضاع اقتصادی کشور موضوعی مهم و اساسی در پرونده های جرایم تعزیراتی است. بسیاری از کسب و کارها با سازمان تعزیرات حکومتی که نهادی تحت نظارت قوه مجریه می باشد در ارتباط هستند. مهمترین جرایمی که مشمول تعزیرات حکومتی هستند شامل:

 • قاچاق کالا و ارز
 • احتکار
 • گرانفروشی
 • رعایت نکردن ضوابط و مقررات فروش کالا و ارائه خدمات می باشد.

آدرس سایت سازمان تعزیرات حکومتی: https://tazirat.gov.ir/

وظیفه اصلی تعزیرات حکومتی رسیدگی به تخلفات بخش های خصوصی و دولتی در امور اقتصادی، پزشکی و صنفی است. بهتر است قبل از هر اقدام در مورد پرونده های جرایم تعزیراتی از مشاوره و وکالت وکیل تعزیرات بهره مند شوید تا در روند رسیدگی به پرونده دچار اتلاف وقت و هزینه نشوید. وکیل تعزیرات کارآزموده، وکیلی است که به تمام قوانین ومقررات مربوط به قاچاق کالا و ارز، قانون تعزیرات حکومتی، و قوانین امره تسلط و تبحر دارد و با استفاده از قوانین وتبصره ها به نتیجه موفق در پرونده ها می رسد.

سازمان تعزیرات حکومتی

قاچاق کالا و ارز

براساس ماده 57 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق کالا و ارز از جمله جرایم اقتصادی است. وکیل جرایم اقتصادی راهنمای شما در همین باب می باشد. قاچاق کالا و ارز باعث ایجاد مشکلات اقتصادی و اجتماعی می شود. با توجه به تاثیرات قاچاق کالا و ارز بر شرایط اقتصادی، قانونگذار قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تصویب نمود و برای مرتکبین به آن مجازات های سنگین تعیین کرده است. وکیل قاچاق کالا و ارز راهنمای شما در همین باب می باشد.

مجازات قاچاق کالا و ارز

براساس ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مرتکبین به جرم قاچاق کالا و ارز به مجازات های ذیل محکوم می شوند:

 • ضبط کالا و ارز
 • پرداخت جریمه نقدی

ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران

نشست خبری تعزیرات حکومتی

ماده 58 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

براساس ماده 58 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در صورتی که عین کالا و ارز قاچاق موجود نباشد، مرتکب به مجازات های مقرر در ماده 57 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم می شود. مرتکب علاوه بر محکومیت های فوق، باید معادل قیمت کالا و ارز جریمه نقدی پرداخت کند. در صورتی که مرتکب در اتلاف کالا و ارز مقصر نباشد مشمول این ماده نیست.

ماده 58 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران

ماده 57 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سایت ویکی حقوق

احتکار

یکی از جرایم اقتصادی که مشمول جرایم تعزیرات حکومتی می شود جرم احتکار است. قانونگذار در ماده 4 قانون تعزیرات حکومتی احتکار را تعریف کرده است. ماده 4 قانون تعزیرات حکومتی: احتکار به معنای انبار کردن و نگهداری کالاهای اساسی و ضروری مردم برای گران فروختن در مواقع کمیابی کالا می باشد.

مجازات تعزیرات جرم احتکار

‌مجازات تعزیرات محتکر درباره:

 • اول: ملزم شدن به فروش کالا و پرداخت جریمه برابر با 10% قیمت کالای احتکار شده
 • دوم: فروش کالا به وسیله دولت و پرداخت جریمه برابر با 10% ارزش کالا
 • سوم: فروش کالا به وسیله دولت و پرداخت جریمه 1 تا 3 برابر قیمت کالا و محرومیت از قسمتی یا کل سهمیه و خدمات دولتی برای مدت 6 ماه و نصب پارچه به عنوان محتکر
 • چهارم: علاوه بر مجازات بار سوم، باطل کردن پروانه واحد صنفی و معرفی محتکر به وسیله رسانه گروهی

تبصره: در صورتی که انبار نمودن و نگهداری کالا با اطلاع مرجع ذیصلاح انجام شود شامل جرم احتکار نیست.

 رسیدگی به جرایم تعزیرات حکومتی توسط وکیل

رسیدگی به جرایم تعزیرات حکومتی توسط وکیل

قانونگذار در ماده 8 آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی بیان نموده است که برای رسیدگی به تخلفات مربوط به جرایم تعزیراتی، شعب رسیدگی کننده با تشکیل شعبه بدوی و تجدیدنظر در هر استان و شهرستان تشکیل شود. شکایت در تعزیرات حکومتی براساس گزارش اشخاص ذیل قابل رسیدگی است:

 • شکایت شخص حقیقی یا حقوقی

گزارش بدین قرار است:

 • ماموران سازمان بازرسی تعزیرات.
 • سازمان بازرسی کل کشور.
 • مرجع قضایی، انتظامی و دولتی.

ماده 8 آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی در سایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران

اعتراض به آرای سازمان تعزیرات حکومتی

مرجع صالح رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز

قانون گذار در ماده 44 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در سال 1394 تصویب شد مرجع صالح رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز سازمان یافته، قاچاق کالای ممنوع و قاچاق کالا و ارزی که مجازات مرتکبین آن زندان و انفصال از خدمات دولتی است، دادسرا و دادگاه انقلاب می باشد. اما در خصوص پرونده های قاچاق کالا و ارز که شامل پرداخت جریمه نقدی است سازمان تعزیرات حکومتی مرجع صالح رسیدگی به آن است.

ماده 44 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سایت قرانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران

در مورد پرونده های قاچاق کالا و ارز که چند متهم دارد و مرجع قضایی به اتهام یکی از آنها رسیدگی می کند، به اتهام سایر متهمین نیز در همان مرجع رسیدگی می شود. در صورتی که پرونده به تعزیرات حکومتی برای رسیدگی ارجاع شود و در آنجا مشخص شود که مرجع صالح رسیدگی به جرم مربوطه مرجع قضایی است، شعبه ای که پرونده به آن ارسال شده است باید قرار عدم صلاحیت صادر کند و پرونده به مرجع قضایی صالح فرستاده شود. قرار عدم صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی باید توسط مقام مافوق شعبه تایید شود. در صورتی که مقام مافوق شعبه تعزیرات قرار را تایید نکند، قرارعدم صلاحیت بعد از یک هفته قطعی است. جرایم قاچاق کالا و ارز که مشمول پرداخت جریمه نقدی است در صلاحیت تعزیرات است.

اداره کل تعزیرات حکومتی

مرجع صالح رسیدگی به پرونده بهداشتی و پزشکی

یکی از صلاحیت های سازمان تعزیرات حکومتی در مورد پرونده های بهداشتی و پزشکی است. رسیدگی به جرایم ذیل در صلاحیت تعزیرات حکومتی است:

تاسیس موسسه پزشکی:

 • بدون مجوز به وسیله شخص بدون داشتن تخصص
 • به وسیله شخص متخصص بدون داشتن پروانه کار
 • عدم پذیرش بیمار توسط بیمارستان
 • دخل و تصرف در صورتحساب و اخذ نرخ بیشتر از مصوبه وزارت بهداشت درمان و آموزش بزشکی
 • سایر موارد بهداشتی و پزشکی که در قانون تعزیرات حکومتی مشخص شده است.

ماده 36 قانون مجازات اسلامی در سایت ویکی حقوق

ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی: حکم محکومیت قطعی در جرایم موجب حد محاربه و افساد فی‌ الارض یا تعزیر تا درجه چهار و نیز کلاهبرداری بیش از یک میلیارد (000/000/000/ 1) ریال در صورتی که موجب اخلال در نظم یا امنیت نباشد در یکی از روزنامه‌ های محلی در یک نوبت منتشر می‌ شود.

تبصره ـ انتشار حکم محکومیت قطعی در جرایم زیر که میزان مال موضوع جرم ارتکابی، یک میلیارد (000/000/000/ 1) ریال یا بیش از آن باشد، الزامی است و در رسانه ملی یا یکی از روزنامه‌ های کثیر الانتشار منتشر می‌ شود:

الف ـ رشاء و ارتشاء

ب ـ اختلاس

پ ـ اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی در صورت تحصیل مال توسط مجرم یا دیگری

ت ـ مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری

ث ـ تبانی در معاملات دولتی

ج ـ أخذ پورسانت در معاملات خارجی

چ ـ تعدیات مأموران دولتی نسبت به دولت

ح ـ جرایم گمرکی

خ ـ قاچاق کالا و ارز

د ـ جرایم مالیاتی

ذ ـ پولشویی

ر ـ اخلال در نظام اقتصادی کشور

ز ـ تصرف غیرقانونی در اموال عمومی یا دولتی

تخفیف و تعلیق مجازات در جرایم تعزیرات حکومتی

 براساس ماده 38 قانون تعزیرات حکومتی، موافقت دادگاهی که رای را صادر نمود و دادستان برای تخفیف و تعلیق مجازات های جرایم تعزیراتی لازم است. رای وحدت رویه در مورد جرایم تعزیرات حکومتی بدین شرح اس:

 • شماره رای وحدت رویه: 785
 • تاریخ رای وحدت رویه: 10-10-1398
 • خلاصه رای: براساس تبصره سه ماده پنجاه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص رای هایی که در شعبه های بدوی تعزیرات حکومتی و دادگاه انقلاب مبنی بر برائت صادر می شود، دادستان می تواند نسبت به این رای تجدید نظرخواهی کند. 

ماده 38 قانون تعزیرات حکومتی در سایت ویکی حقوق

جرایم مشمول تعزیرات حکومتی

نمونه مراجعه به وکیل در تعزیرات

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، می توان به نمونه های گوناگون دیگری از موارد مراجعه به وکیل در جرایم تعزیرات اشاره کرد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • عرضه خارج از شبکه: عرضه خارج از شبکه به معنای عرضه کالا بر خلاف ضوابط توزیع مقرر شده از سوی وزارت بازرگانی و سایر نهادهای مرتبط است که می تواند مجازات های خاص خود را داشته باشد.
 • عدم درج قیمت: تولیدکنندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات طبق قانون موظف هستند قیمت کالا و خدمات خود را به نحو قابل رویت به اطلاع مصرف کنندگان برسانند. عدم رعایت این مقرره مجازات های معینی را در پی دارد.
 • اخفاء و امتناع از عرضه کالا: یعنی خودداری شخص از عرضه کالایی که دارای قیمت رسمی است به قصد گرانفروشی .
 • عدم صدور فاکتور: در صورتی که فروشنده مطابق ضوابط وزارت اقتصاد فاکتور صادر نکند مجازات خواهد شد.
 • عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری و توزیع: به معنای عدم مراجعه جهت اعمال ضوابط قیمت گذاری و توزیع بیش از 3 ماه است.
اداره کل تعزیرات حکومتی اصفهان

تعزیرات گرانفروشی

یکی از تخلفات تعزیرات حکومتی که در قانون تعزیرات حکومتی ذکر شده است، تخلف گران فروشی است که دارای مجازات مذکور در این قانون است. بر اساس ماده 2 قانون تعزیرات حکومتی گران فروشی عبارت است از: عرضه کالا و خدمات به بهایی بیش تر از قیمت های تعیین شده به طور قطعی، توسط مراجع قانونی و رسمی.

ماده 57 قانون نظام صنفی نیز گران فروشی را اینگونه تعریف کرده است: گران‌فروشی عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به‌بهائی بیش از نرخ‌های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ربط، عدم اجرای مقررات و‌ضوابط قیمت‌گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به‌زیان خریدار گردد.

‌جریمه گران ‌فروشی، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

 • متخ-لف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد‌شده به خریدار یا مصرف‌ کننده در مرتبه اول به دو برابر مبلغ گرانفروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌گردد.
 • در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌ شود و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به‌مدت دو هفته نصب می‌ شود.
 • در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌عنوان متخلف صنفی به‌مدت یک‌ ماه نصب می‌شود.
 • در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ده‌ برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌ شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌ عنوان متخلف صنفی به‌ مدت دو ماه نصب می‌ شود. همچنین به مدت شش‌ ماه، پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می‌ گردد.

نکته مهم در این رابطه آن است که گران فروشی هم شامل کالاهای ارائه شده به بازار می شود و هم خدماتی که ارائه می شوند.

مرجع رسیدگی به گران فروشی مانند سایر تخلفات تعزیرات حکومتی، سازمان تعزیرات حکومتی است که ابتدا شعب بدوی به شکایت طرح شده رسیدگی می کند و در صورت نیاز می توان به رای شعب بدوی در شعب تجدید نظر این سازمان اعتراض کرد. برای شکایت از گران فروشی بهتر است از وکیل تعزیرات حکومتی استفاده کنید تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را به دست آورید.

تعزیرات گرانفروشی

نحوه رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی

برای طرح شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی لازم است با تشکیلات و نحوه رسیدگی به پرونده های طرح شده در این سازمان آشنایی داشته باشید. سازمان تعزیرات حکومتی شامل تعدادی شعب بدوی است که شکایات مربوط به تخلفات تعزیرات ابتدا در این شعب رسیدگی می شود. احراز اینکه آیا رسیدگی به یک پرونده در صلاحیت شعبه بدوی سازمان تعزیرات حکومتی هست یا خیر بر عهده همین شعب است. بر اساس ماده 18 آیین نامه تعزیرات حکومتی، شعب بدوی این سازمان به واسطه یکی از موارد زیر شروع به رسیدگی می کنند:

 • الف‌) گزارش مامورین سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات.
 • ب‌) گزارش سازمان بازرسی کل کشور و سایر مراجع قضائی و دولتی و انتظامی.
 • ج‌) شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی.

پس از احراز صلاحیت از طرف شعبه بدوی، شعبه بدوی موظف است متهم را برای حضور در جلسه رسیدگی احضار کند. عدم حضور متهم در جلسه رسیدگی مانع عملکرد دادگاه نمی شود و رای به صورت غیابی صادر خواهد شد. در صورت حضور متهم، متهم حق دارد با استفاده از وکیل از خودش دفاع کند. دادگاه پس از بررسی دفاعیات متهم اقدام به صدور رای می کند. این رای باید مستدل و مستند به قوانین مربوطه باشد و در صورت محکوم کردن متهم، باید مجازات تخلف صورت گرفته به صورت دقیق ذکر شود.

آراء شعب بدوی در صورتی که مجازات مندرج در آن ها بیشتر از مبلغ مشخصی (1 میلیون ریال) نباشد قطعی خواهد بود. در غیر این صورت متهم حق اعتراض به این رای را در شعب تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی خواهد داشت. علاوه بر متهم اشخاص زیر نیز حق تجدید نظر خواهی از رای شعب بدوی را دارند:

 • الف‌) شاکی خصوصی پرونده در صورت برائت متهم.
 • ب‌) اعضاء کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات در استان و شهرستان مربوطه.
 • ج‌) روسای سازمان‌های تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت.

مهلت اعتراض به آراء شعب بدوی 10 روز برای متهم و برای سایر افراد 3 ماه از تاریخ ابلاغ رای است. برای طرح شکایت در شعب بدوی بر اساس شکوائیه ای مستدل و مستند و همچنین اعتراض از آراء شعب بدوی در صورت نیاز، استفاده از وکیل تعزیرات کمک زیادی به شما خواهد کرد.

نحوه رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی

دادنامه تعزیرات حکومتی چیست؟

دادنامه به حکم دادگاه گفته می شود. دادنامه تعزیرات حکومتی حکمی است که توسط شعب رسیدگی کننده در سازمان تعزیرات حکومتی صادر می شود و می تواند حاوی حکم برائت متهم یا محکومیت او باشد. شعب بدوی سازمان تعزیرات حکومتی پس از احضار متهم و بررسی دفاعیات او و یا بررسی لایحه دفاعی ای که وکیل تعزیرات به دادگاه تسلیم کرده است، اقدام به صدور رای یا دادنامه می کنند. این دادنامه بر اساس ماده 20 آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی باید مستند به مواد قانون و مقررات مربوطه باشد و مواد استنادی ذکر گردد. و مقدمه آراء نیز باید حاوی گزارش کار و شرح تفصیلی تخلفات باشد.

در صورتی که دادنامه صادر شده از شعبه بدوی درای ویژگی های ذکر شده نباشد، یعنی مستدل و مستند به قوانین و مقررات مربوط به تعزیرات حکومتی نبوده یا قواعد تشریقاتی مانند نحوه ابلاغ به طرفین به درستی اجرا نشود، می تواند توسط طرفین دعوا در شعب تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی مورد اعتراض قرار بگیرد.

شعب تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی برای رسیدگی به اعتراض از آراء غیر قطعی شعب بعدوی (آرائی که حاوی محکومیت بیش از یک میلیون ریال هستند) تشکیل شده اند. این شعب نیز با رسیدگی به جهات و مستندات پرونده و آراء شعب بدوی در نهایت اقدام به صدور دادنامه می کنند که دادنامه تجدید نظر نامیده می شود. این دادنامه نیز باید مانند دادنامه شعب بدوی مستدل و مستند به قوانین و مقررات موجود باشد. شعب تجدید نظر می توانند در صورت تشخیص عدم کفایت میزان مجازات برای محکوم علیه، میزان مجازات را افزایش بدهند و در حقیقت در مورد تشدید مجازات مانعی برای این شعب وجود ندارد.

صدور دادنامه ای که متناسب با خواست و نیاز شما باشد از سوی شعب بدوی و تجدی نظر سازمان تعزیرات حکومتی تا حد زیادی به نحوه دفاعیات شما بستگی دارد که نیازمند بهره گیری از یک وکیل تعزیرات ماهر و باتجربه است. همچنین اعتراض به دادنامه بدوی مستلزم تسلط بر اصول و قواعد حقوقی و الزامات دادگاه برای صدور دادنامه است که تنها از عده وکیل تعزیرات بر می آید.

هزینه دادرسی تعزیرات حکومتی

هزینه دادرسی به مبلغی گفته می شود که برای رسیدگی به دعوای طرح شده در دادگاه باید از سوی شاکی (در پرونده های کیفری) و خواهان (در پرونده های حقوقی) به دادگستری پرداخت شود. این هزینه طبق قانون باید هنگام ثبت شکایت یا دادخواست پرداخت شود. در غیر این صورت، به آن دعوا رسیدگی نمی شود. این هزینه دادرسی بسته به نوع دعوا متفاوت است.

در دعاوی حقوقی مالی هزینه دادرسی تابع بهای خواسته است و در دعاوی حقوقی غیر مالی و دعاوی کیفری هزینه دادرسی مبلغی ثابت است که هر ساله طبق برنامه بوجه مشخص می شود. یکی از عوامل دیگر در محاسبه میزان هزینه دادرسی این است که دعوا مربوط به کدام مرحله دادرسی است. زیرا هزینه دادرسی در هر یک از مراحل بدوی، تجدید نظر، فرجام خواهی، اعاده دادرسی، اجرای احکام متفاوت است و نرخ خود را دارد. هزینه شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی نیز با توجه به اینکه یک دعوای کیفری است، از هزینه دادرسی دعاوی کیفری تبعیت می کند.

هزینه دادرسی تعزیرات حکومتی

وکیل تعزیرات حکومتی گروه وکلای کیفری ژیوار

با توجه به پیچیدگی پرونده های مربوط به جرایم تعزیراتی بهتر است قبل از هر اقدام در پرونده های مربوطه از مشاوره و وکالت وکیل تعزیرات حکومتی استفاده نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسید. وکیل متخصص تعزیرات حکومتی، وکیلی است که به تمام قوانین ومقررات قانون تعزیرات حکومتی، قانون قاچاق کالا و ارز، قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی تسلط کامل دارد و با تجربه و کارازموده بودن روند رسیدگی پرونده را تا پایان مدیریت می کند. بررسی مدعی تعزیرات توسط وکیل، کلیک کنید.

سوالات و مشکلات حقوقی در خصوص جرایم تعزیراتی را در تمام ساعات شبانه روز حتی ایام تعطیل با مشاور حقوقی ژیوار با تماس تلفنی یا از طریق واتساپ حقوقی مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشد.

سوالات متداول در باب وکیل تعزیرات

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب وکیل تعزیرات می باشیم:

 • احتکار چیست؟ یکی از جرایم اقتصادی که مشمول جرایم تعزیرات حکومتی می شود جرم احتکار است. قانونگذار در ماده 4 قانون تعزیرات حکومتی احتکار را تعریف کرده است.
 • ماده 36 قانون تعزیرات حکومتی چیست؟ مرجع صالح رسیدگی به تخلفاتی که شامل تعزیرات حکومتی بخش غیردولتی است دادگاه انقلاب است. دادسرا و دادگاه انقلاب موظف هستند که پرونده های تعزیرات حکومتی را خارج از نوبت رسیدگی کنند. دادیار و دادستانی که رئیس دیوان عالی کشور صلاحیت آنها را تائید کند، می توانند در مورد پرونده های تعزیرات حکومتی در دادگاه انقلاب حکم تعزیری صادر کنند.
5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.