تهدید به قتل چه مجازاتی را در بر دارد؟

تهدید به قتل

مجازات تهدید به قتل

تهدید به قتل از جمله تهدیداتی است که مجازات سنگینی در قانون دارد و قانونگذار با جرم‌انگاری این نوع تهدیدات، به مقابله با آن برخاسته است.

طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی،

هرکس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضرر‌های نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان وی تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم می شود.

جهت مشاوره یا اعطای وکالت روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.jivarlaw.com/free-consultation

تماس با ما

در این مقاله به موضوعات ذیل پرداخته شده است:
 • تهدید به قتل
 • تهدید به مرگ
 • نحوه اثبات جرم تهدید به مرگ
 • آیا هر تهدیدی جرم محسوب می شود؟
 • مجازات تهدید همراه با اجبار
 • تهدید به مرگ در فضای مجازی
 • افشای اطلاعات خصوصی دیگران
 • تهدید
 • توهین و فحاشی
 • تهدید به قتل در فضای مجازی
 • تهدید کردن فرد نسبت به اموال دیگری
 • نحوه شکایت از جرم تهدید
 • اثبات جرم تهدید
 • اثبات تهدید به آبروریزی و قتل از طریق اسکرین شات
 • مجازات تهدید به قتل
 • مجازات جرم تهدید به قتل و آبروریزی در قانون جدید
 • نظریه مشورتی شماره: ۷/۹۹/۱۰۰۰
 • سوالات حقوقی
 • وکیل دادگستری گروه وکلای کیفری ژیوار
برای عضویت در اینستاگرام ژیوار کلیک کنید

instagram

تهدید به قتل

مصادیق مجرمانه تهدید دو نوع می باشد.

به این شکل که قانون‌گذار در موردی مستقیم فرد را تهدید به قتل یا عمل نامشروع می‌کند که این امر خود جرم قلمداد می‌شود. در موردی دیگر گاهی فرد مبنای تهدیدکنندگان را ترساندن فرد می‌داند تا آن را واردار به اقدامی که خود می‌خواهد کند.به طور مثال بگوید من اسنادی دارم که اگر کاری که مودر نظرم است را انجام ندهی، فرزندت را می‌دزدم یا تو را به قتل می‌رسانم. در واقع در مورد اول نیت و هدف بر هم زدن امنیت ذهنی است و در مورد دوم ایجاد خطر و ترس در فرد است.

تهدید به مرگ

هر زمانی که فرد با به کار بردن الفاظی که معنای ترساندن، خطر، تهدید جانی و مرگ داشته باشد طرف مقابل خود را تهدید کند این عمل از جانب تهدید کننده مصداق تهدید به مرگ است.

نحوه اثبات جرم تهدید به مرگ

از آنجایی ‌که عمل تهدید یک نوع جرمی ست که در طول زمان ناپایدار است و امکان دارد که ادامه نداشته باشد بنابراین‌ اینکه فعل تهدید در چه محیطی و حتی در چه برهه ای از زندگی فرد رخ داده اثبات آن کمی متفاوت است. نکته مهم در این رابطه یعنی تهدید و اثبات این است که حداقل ۲ شخص بالغ و عاقل به عنوان شاهد شهادت دهند و اگر شهود از شهادت دادن خودداری کنند و با وجود اطلاع از وقوع تهدید آن را کتمان کنند فردی که تهدید شده می تواند تقاضای تحقیقات از محل وقوع جرم تهدید را از بازپرس و دادگاه بخواهد.

تهدید به قتل چه مجازاتی دارد؟

آیا هر تهدیدی جرم محسوب می شود؟

هر تهدیدی مجرمانه و قابل مجازات نیست. زیرا تهدید به ضرر مالی چه نسبت به خود شخص باشد و چه بستگان او، تحت ماده ۶۶۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قرار می‌گیرد که در این صورت در این صورت تهدیدکننده قابل مجازات با این ماده می باشد و تفاوتی ندارد که وجه و یا مال یا حتی چیزی مطالبه کرده باشد یا نه و صرف اثبات تهدید کفایت می کند و کافیست.

اما لازم است تهدید شخص شفاف باشد یعنی تهدیدکننده به راحتی تهدیدشونده را به قتل، ضررهای مادی، معنوی، شرفی و یا افشای اسرار خود یا بستگانش تهدید کند به طوری که قاضی بتواند از الفاظ به کار گرفته شده فعل تهدید را به راحتی تشخیص دهد، البته عرف و اوضاع و احوال هم در قضاوت امر بی تاثیر نیستند و قطعا تاثیر خود را دارد. قاضی در موارد تردید یا ابهام نمی‌تواند کسی را مورد مجازات قرار دهد.

مجازات تهدید همراه با اجبار

طبق ماده ۶۶۸ قانون مجازات اسلامی،

هرگاه کسی شخصی را با توسل به جبر، قهر یا با اکراه و یا اینکه در بعضی مواقع فرد را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضا و یا مهر نماید و یا سندی و نوشته ای که متعلق به او یا سپرده به او می باشد را از وی بگیرد،

 • به حبس از سه ماه تا دو سال
 • و یا ۷۴ ضربه شلاق
سایر مقالات  مهلت شکایت کیفری در قانون آیین دادرسی کیفری

محکوم خواهد شد و تنها تفاوتی  و تمایزی که مجازات این نوع جرم با مجازات جرم تهدید دارد تنها و فقط در یک ماه حبسِ بیشتر است و گرنه هر دو در یک درجه مجازات تعزیری به شمار می آیند .

افشای اطلاعات خصوصی دیگران

طبق ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه ای،

افشای اطلاعات شخصی دیگران در فضای مجازی جرم تلقی شده و ضمانت اجرای آن جزای نقدی و یا حبس به مدت دو سال است.

تهدید

وارد کردن آسیب و خدشه و ضرر آبرویی یا شرافتی به اشخاص یا انتشار اسرار خصوصی آنهاست. خواه فرد تهدید کننده تقاضای مال به قصد اخاذی کرده باشد یا نه، خود به تنهایی یک جرم مستقل است و بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی فرد مجرم به مجازات ؛

” ۷۴ ضربه شلاق”

یا

”حبس از دو ماه تا دو سال”

محکوم می شود.

برهمین اساس اگر کاربران محترم توسط شخص یا اشخاصی تهدید به افشای اطلاعات خصوصی ازجمله تهدید به انتشار فیلم و عکس خصوصی شدند، بدون هیچ گونه ترس و نگرانی با حفظ ادله مربوطه که می تواند شامل نوشته یا صوت یا فیلم و … باشد، موضوع را فورا به پلیس فتا و دستگاه قضایی اطلاع داده که در صورت تایید صحت این ادعا، قانون برابر شرایط مقرر مدافع آنها خواهد بود و حق شکایت برای آن ها محفوظ میباشد.

توهین و فحاشی

 یکی دیگر از ناهنجاری های شایع  و رایج در فضای مجازی و به خصوص در شبکه های اجتماعی است که متاسفانه افرادی که مورد توهین و فحاشی قرار می گیرند با بی اطلاعی وعدم آشنایی از حقوق قانونی خود و همچنین عدم برخورد صحیح با این‌گونه مجرمین زمینه را برای تکرار مجدد جرم توسط چنین افرادی فراهم می کنند اما قانون مجازات اسلامی حسب مورد در مواد ۱۴۵ و ۶۰۸ این اعمال قبیح را  جرم انگاری کرده و برای آن جزای نقدی از یک تا پنجاه میلیون ریال یا ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته است.

هیچ عمل مجرمانه ای بدون مجازات و پیگرد قانونی نیست و نخواهد بود و افرادی که به طور اتفاقی یا عمدا مرتکب چنین اعمالی می‌گردند، بدانند که در قبال این گونه جرایم باید آماده پاسخ گویی و تحمل مجازات قانونی باشند.

جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید

تلگرام حقوقی

تهدید به قتل در فضای مجازی

تهدید به قتل و مرگ افراد به دو شکل است. یکی حضوراً و یا این که این تهدید در یک فضای مجازی رخ دهد که مطابق با قانون جرایم رایانه ای این گونه تهدیدها در هریک از بخش های شبکه های اجتماعی باهم متفاوت است.

 • بر همین حساب اگر کسی اقدام به تهدید شما در شبکه اجتماعی یا از طریق تلفن‌همراه و ایمیل کرد،
 • تمام این محتواها به عنوان ادله در دادگاه و علیه شخص تهدیدکننده مورد قبول و پذیرفته خواهند شد،
 • و بدون هیچ نگرانی از طریق دادسرا و یا پلیس فتا مدارک بررسی،
 • و در نهایت در صورت تأیید و صحت آن مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.

مجازات آن به این شکل است که:

 • هر موقع کسی در فضای مجازی اقدام به تهدید بر علیه فردی نماید،
 • و به موجب آن باعث ترس و هراس و ضرر شرافتی و آبرویی او شود،
 • از آن‌جایی که این جرم جزو دعاوی کیفری محسوب می شود،
 • در صورت اثبات مطابق قانون جرایم رایانه ای،
 • حبس از ۹۱ روز تا یک سال و جزای نقدی برای وی در نظر گرفته می‌شود.

همچنین اگر کسی فردی را صرفاً تهدید به افشای اطلاعات خصوصی از قبیل:

 • عکس ها،
 • متن چت ها،
 • صدای ضبط‌ شده
 •   فیلم

کند حتی اگر این عمل خود را انجام ندهد و صرفا یک تهدید باشد به ارتکاب جرم «تهدید» محکوم می شود و می توان آن از طریق دستگاه قضایی و دادسرا و یا پلیس فتا پیگیری نمود.

تهدید کردن فرد نسبت به اموال دیگری

مطابق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی،

تهدید به هر نحو این معنا را می رساند که وسیله در تهدید مد نظر نیست و فرد هر گونه و به هر نحو تهدید کند جرم محقق خواهد شد.

طبق ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی،

هر کسی به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از ۶ ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

سایر مقالات  کلاهبرداری چیست؟ مجازات کلاهبرداری

نحوه شکایت از جرم تهدید

در جرم تهدید و شکایت از آن می بایست با تنظیم شکوائیه از طریق دفاتر خدمات قضایی و درج مشخصات خویش و فردی که از او شکایت دارد از طریق این دفاتر به دادسرا ارسال شود. دادسرا مراحل تحقیق را انجام می دهد و در صورت احراز امر آن را به دادگاه می فرستد.

اثبات جرم تهدید

در زمان تنظیم شکوائیه؛

لازم است ادله خود را ارائه دهید. برای مثال اگر دلیل استنادی شما مکالمه تلفن است و پیام های گوشی موبایل است می توانید از دادگاه درخواست کنید در شکوائیه که آن را استعلام  نماید تا در اثبات امر و جرم کمک کار باشد.

راه دیگر این است که اگر از این طریق نبوده و برای مثال تهدید در محله و درب خانه شما بوده با گرفتن استشهادیه از محل، که شاهد این تهدید بوده اند آن را پیوست شکوائیه کنید.

در حالت و نوعی دیگر می توانید از شهادت دو نفر شاهد استفاده کنید که دادگاه باید شهادت آنان را بشنود و بر  آن اساس تصمیم بگیرد. اگر شخصی شما را از طریق شبکه های اجتماعی و  پیام رسان هایی مثل اینستاگرام و واتس اپ و تلگرام تهدید کرده است یا جرمی دیگر مثل فحاشی انجام داده است که بحث ما تهدید به قتل و آبروریزی است. می توانید اسکرین شات آن را به عنوان دلیل ارائه دهید. اگر به صورت اس ام اس باشد ممکن است دادگاه خود از مخابرات برای اطمینان استعلام بگیرد.

اثبات تهدید به آبروریزی و قتل از طریق اسکرین شات

اسکرین شات؛

را هم می توانید به عنوان دلیل به دادگاه ارائه دهید. البته برخی افراد گمان می کنند که متن های فضای مجازی قابل استناد نیستند، خیر اینگونه نیست این متن ها در صورت احراز درستی آن قابل استناد است.

سخن از عدم قبولی این متن های فضای مجازی با وجود این که درصد بسیار بالای از روابط مردم در این فضا حادث می شود و  اتفاق می افتد حرفی است بر خلاف مصالح اجتماع.

ادله و دلایل الکترونیکی در قانون هم رسمیت دارد قانون تجارت الکترونیک به این ادله و داده پیام اشاره کرده است.

دادگاه با کارشناسان مخصوص یا پلیس فتا اعتبار اسکرین شات را مد نظر و مورد توجه  قرار خواهند داد و اگر ساختگی بودن آن یا فتوشاپ بودن آن احراز و مشخص شود محلی در حکم نخواهد داشت.

مجازات تهدید به قتل

مجازات تهدید به قتل

مطابق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی،

هرفرد دیگری را به هر نحو به قتل یا ضرر‌های نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از این که به این واسطه تقاضا و درخواست وجه یا تقاضای انجام امرو فعلی  یا ترک فعل را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

مجازات جرم تهدید به قتل و آبروریزی در قانون جدید

مطابق قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری ؛

مجازات جرم تهدید کاهش پیدا کرده است. با توجه به ماده ای که جرم تهدید را شرح داده است دو نوع مجازات را در نظر گرفته است. یک نوع آن شلاق و دیگری حبس است. دادگاه می بایست پس از احراز تهدید به قتل یا آبروریزی یا به مجازات شلاق حکم بدهد یا به مجازات حبس اما نکته این است اگر به شلاق حکم بدهد همان تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود. یعنی قاضی اختیار دارد از یک ضربه تا ۷۴ ضربه را برای مجرم حکم بدهد‌.

اما اگر دادگاه به شلاق حکم ندهد و به حبس حکم بدهد مطابق قانون جدید این مجازات حبس بین ۱ ماه تا ۱ سال خواهد بود‌. یعنی مجازات جرم تهدید طبق قانون جدید به نصف کاهش پیدا کرده است. این جرم قابل گذشت است و با شکایت شاکی از بین می رود. اگر قاضی موارد تخفیف را احراز کند می تواند به کمتر از این هم حکم دهد.

نظریه مشورتی شماره: ۷/۹۹/۱۰۰۰

تاریخ نظریه : ۱۳۹۹/۰۷/۲۸

اگر شخصی به اتهام قتل عمدی محکوم به قصاص شده باشد؛

در این صورت دادگاه در اجرای ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی مجازات حبس تعیین کند و از سوی دیگر محکوم‌ قبل از محکومیت به قتل عمدی مرتکب جرم مستوجب تعزیر شده و در خصوص آن نیز محکومیت جداگانه اخذ و دریافت کرده باشد، با عنایت به این‌که طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مقررات تعدد جرم مشمول جرایم موجب تعزیر است آیا به لحاظ اعمال ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی، قتل عمدی جرم موجب تعزیر تلقی و جرائم ارتکابی مشمول مقررات تعدد جرم است و باید طبق ماده ۵۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری اقدام شود یا با توجه به اینکه قتل عمدی جرم موجب قصاص می‌باشد و اقدام طبق ماده ۴۲۹ موجب تغییر ماهیت آن شود؛ جرایم ارتکابی مشمول مقررات تعدد جرم نیستند؟

سایر مقالات  دیه لب در قانون مجازات اسلامی
نظریه مشورتی:

با توجه به اطلاق اصطلاح (تعزیر) در ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اصلاحی ۱۳۹۹ ؛

حکم این ماده شامل تعزیر مقرر در ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲؛

ناظر به ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی نیز می‌باشد.

در صورتی که شخصی هم‌زمان با ارتکاب قتل عمد، مرتکب جرم تعزیری درجه یک تا شش شود و متعاقباً پس از قطعیت محکومیت به قصاص نفس یا اعمال ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ به تعزیر موضوع ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی کم شود، تعزیر تعیین‌شده در این خصوص تابع عمومات حاکم بر محکومیت‌های تعزیری است و در صورت فراهم بودن شرایط مندرج در مواد ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی یا ۵۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری، حسب مورد اجرای صرف مجازات اشد یا صدور حکم واحد بلامانع است.

زیرا مجازات قصاص نفس با اعمال ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی ماهیت تعزیری یافته و به همین جهت قانون‌گذار برای آن تعزیر مقرر کرده است.

سوالات حقوقی

۱-در مورد شرایط وضوابط عفو مرور زمان پرونده هایی که اتهام انها تهدید به قتل می باشد و منجر به حبس تعزیری گردیده باشد بطور کامل و دقیق توضیح دهید تاریخ شروع عفو مرور زمان پرونده تهدید به قتل در چه مراحلی از رسیدگی ومحاسبه می شود. آیا از زمان وقوع جرم حساب می شود؟

آیا پرونده ای به اتهام تهدید به قتل که متهم محکوم به ۹ ماه حبس تعزیری شده باشد و تاریخ وقوع جرم ورسیدگی خرداد ماه سال ۱۳۸۷ باشد وتا الان یعنی دی ماه ۹۲ پرونده در اجرای احکام باشد وحکم اجرا نشده باشد شامل عفو مرور زمان می شود؟

با توجه به اینکه حداکثر مجازات تهدید طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی دو سال است لذا مجازات تعزیری درجه شش محسوب می گردد طبق بند ت ماده ۱۰۷ قانون مجازات اسلامی سال ۹۲ مرور زمان اجرای حکم هفت سال از تاریخ قطعیت حکم است و شامل شما نمی گردد.

۲– باخانمم اختلاف داریم و برادرش منو تهدید به قتل کرد وشاهدم دارم سه تاجلوی خود دادگاهم بود. اگه ازش شکایت کنم و ثابت کنم چه مجازاتی میشه؟

جزای نقدی ویا شلاق ویا زندان ویا هیچی نمیشه؟

مجازات جرم تهدید اگر بر دادگاه ثابت شود شلاق تا ۷۴ ضربه یا دو ماه تا دو سال زندان به تشخیص قاضی است.

۳-مهندس ناظر ساختمانم مالک بابت ارسال گزارش تخلفات وی به شهرداری با ارسال پیامک بنده رو تهدید به قتل کرده که منم از پیامک عکس گرفتم و تلفنی هم من رو تهدید به قتل کرده که من صدای مکالمه رو ضبط کردم حال میخوام به عنوان دلیل به قاضی پرونده روی سی دی ارائه بدم آیا میتونه به جرم استراق سمع و افشای مکالمات ازم شکایت کنه ؟

در مورد پیامک مشکلی نیست وبا همان نیز اتهام قابل اثبات است در خصوص مکالمات تلفنی بهتر است تقاضا کنید تا از مخابرات استعلام شود.

۴-  آیا تهدید شفاهی به قتل ، بدون انجام عملی جرم است؟ مجازات آن چیست؟

پاسخ سوال مثبت است مجازات حبس دارد.

وکیل دادگستری گروه وکلای کیفری ژیوار

با توجه به اهمیت روند رسیدگی به پرونده های کیفری که برای مرتکبین آن در قانون مجازات تعیین شده است، بهتر است قبل از هر اقدام در دفاع از خود در دعاوی کیفری از مشاوره و وکالت وکیل کیفری بهره مند شوید تا در وقت و هزینه صرفه جویی شود و حق و حقوق شخص ضایع نشود.

سؤالات و مشکلات حقوقی درمورد پرونده های کیفری را در تمام ساعات شبانه روز حتی ایام تعطیل با وکیل دادگستری مربوط به وکلای کیفری ژیوار مطرح نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:

www.jivarlaw.com

threat-of-murder

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.