اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی


در ایران، رابطه نامشروع جرم تلقی می شود و مجازات آن شلاق تا 99 ضربه است. یکی از راه های اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی است. وکیل رابطه نامشروع در گروه وکلای کیفری ژیوار می ­توانند بهترین راهنمایی ­ها را برای شما داشته باشند.

قانون مجازات اسلامی درباره اثابت رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی

طبق ماده 589 قانون مجازات اسلامی، شنود مکالمات تلفنی اشخاص بدون رضایت آنها جرم است و مجازات آن حبس از یک تا 3 سال است. بنابراین، ضبط مکالمه تلفنی بدون رضایت طرفین مکالمه، جرم محسوب می­ شود و نمی­ تواند به عنوان مدرکی برای اثبات رابطه نامشروع استفاده شود.

در خصوص مشاوره حقوقی و یا اعطای وکالت کلیک کنید.

مشاوره حقوقی

شرایط اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی

ضبط مکالمه تلفنی یکی از راه ­های اثبات رابطه نامشروع است. برای اینکه ضبط مکالمه تلفنی بتواند به عنوان دلیل اثبات رابطه نامشروع در نظر گرفته شود، باید شرایط زیر رعایت شود:

 • ضبط مکالمه تلفنی باید به صورت قانونی انجام شود. در واقع، ضبط مکالمه تلفنی بدون رضایت طرف مقابل، جرم است و نمی­تواند به عنوان دلیل اثبات رابطه نامشروع در نظر گرفته شود.
 • مکالمه تلفنی باید حاوی محتوای مستدل بر رابطه نامشروع باشد. در واقع، مکالمه تلفنی باید به گونه­ای باشد که نشان دهد طرفین رابطه نامشروعی با یکدیگر داشته ­اند.
 • ضبط مکالمه تلفنی باید به نحوی باشد که امکان جعل آن وجود نداشته باشد. در واقع، مکالمه تلفنی باید به گونه ه­ای ضبط شود که امکان تغییر یا دستکاری آن وجود نداشته باشد.
مقالات مرتبط  مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار

اگر شرایط فوق رعایت شود، ضبط مکالمه تلفنی می­تواند به عنوان دلیل اثبات رابطه نامشروع در نظر گرفته شود و در دادگاه قابل استناد خواهد بود.

نکاتی در مورد ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع

در این بخش نکاتی در مورد ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع مطالعه خواهید کرد:

 • برای ضبط مکالمه تلفنی باید از دستگاه ضبط مکالمه تلفنی مجاز استفاده شود. دستگاه­های ضبط مکالمه تلفنی مجاز، دارای مجوز از مراجع ذیصلاح هستند.
 • برای ضبط مکالمه تلفنی باید از روش ­های قانونی استفاده شود. به عنوان مثال، نمی ­توان مکالمه تلفنی را با استفاده از هک یا شنود غیرمجاز ضبط کرد.
 • برای ضبط مکالمه تلفنی باید از طرف مقابل رضایت گرفت. اگر طرف مقابل رضایت به ضبط مکالمه تلفنی را ندهد، ضبط مکالمه تلفنی غیرقانونی است و نمی تواند به عنوان دلیل اثبات رابطه نامشروع در نظر گرفته شود.
 • ضبط مکالمه تلفنی می­ تواند برای اثبات رابطه نامشروع، مفید باشد. به عنوان مثال، اگر در مکالمه تلفنی، دو نفر صحبت از رابطه جنسی با یکدیگر داشته باشند، این مکالمه می تواند به عنوان مدرکی برای اثبات رابطه نامشروع، استفاده شود.
مقالات مرتبط   مجازات جرم رابطه نامشروع و حکم جرم روابط نامشروع

در صورت اثبات رابطه نامشروع، مجرم به مجازات شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهد شد.

مواردی که ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع کافی نیست

در برخی موارد، ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع، کافی نیست. به عنوان مثال، اگر در مکالمه تلفنی، دو نفر صحبت از رابطه عاطفی با یکدیگر داشته باشند، این مکالمه نمی تواند به عنوان مدرکی برای اثبات رابطه نامشروع، استفاده شود.

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار به شرح است:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

نکاتی برای اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی

اگر قصد دارید از ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع استفاده کنید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • مطمئن شوید که ضبط مکالمه تلفنی، بدون رضایت طرف مقابل انجام شده است.
 • مکالمه تلفنی را به صورت کامل و بدون دستکاری ضبط کنید.
 • مکالمه تلفنی را به صورت محرمانه نگهداری کنید.

ضبط مکالمه تلفنی می­ تواند برای اثبات رابطه نامشروع، مفید باشد. با این حال، باید توجه داشت که ضبط مکالمه تلفنی بدون رضایت طرف مقابل، جرم است. بنابراین، اگر قصد دارید از ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع استفاده کنید، باید نکات ذکر شده در این مقاله را رعایت کنید.

مقالات مرتبط  اثبات رابطه نامشروع

لازم به ذکر است که وکیل رابطه نامشروع در تهران در گروه وکلای کیفری ژیوار در مورد اثبات روابط نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی می ­توانند اطلاعات به روز را در اختیار شما قرار دهند.

سوالات متداول در باب اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب اثبات رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی می باشیم:

 • قانون مجازات اسلامی درباره اثابت رابطه نامشروع با ضبط مکالمه تلفنی چیست؟ طبق ماده 589 قانون مجازات اسلامی، شنود مکالمات تلفنی اشخاص بدون رضایت آنها جرم است و مجازات آن حبس از یک تا 3 سال است. بنابراین، ضبط مکالمه تلفنی بدون رضایت طرفین مکالمه، جرم محسوب می­ شود و نمی­ تواند به عنوان مدرکی برای اثبات رابطه نامشروع استفاده شود.
 • مواردی که ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع کافی نیست؟ در برخی موارد، ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع، کافی نیست. به عنوان مثال، اگر در مکالمه تلفنی، دو نفر صحبت از رابطه عاطفی با یکدیگر داشته باشند، این مکالمه نمی تواند به عنوان مدرکی برای اثبات رابطه نامشروع، استفاده شود.
Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.