اثر انکار در جرم شرب خمر: ماده 168 *تبرئه از شرب خمر*

اثر انکار در جرم شرب خمر

اثر انکار در جرم شرب خمر موضوعی است که شاید باعث تبرئه از شرب خمر را به دنبال داشته باشد. این مقاله را به بررسی این موضوع اختصاص داده ­ایم که ببینیم چه نتایجی بعد از اقدام فرد مرتکب جرم شرب خمر می ­شود. پیشنهاد می­ کنیم به گروه وکلای کیفری ژیوار مراجعه کنید تا پاسخ سوالات تخصصی ­تر را از وکلای باتجربه این مرکز دریافت کنید.

مجازات و اثر انکار در جرم شرب خمر چیست؟

در ابتدا به مجازات جرم شرب خمر می­ پردازیم و سپس به بررسی موضوع انکار جرم اشاره خواهد شد.

  • حد: در صورتی که شرب خمر به اقرار متهم در دادگاه منتهی شود، موجب حد است. حد شرب خمر برای مرد 80 ضربه شلاق و برای زن هفتاد ضربه شلاق است.
  • تعزیر: در صورتی که متهم در دادگاه منکر شرب خمر شود، اما قرائن و اماراتی بر ارتکاب جرم توسط وی وجود داشته باشد، قاضی می‌تواند وی را به مجازات تعزیری محکوم کند. مجازات تعزیری برای شرب خمر، حبس از 6 ماه تا 2 سال و یا شلاق از 31 تا 70 ضربه و یا جزای نقدی از 5.000.000 ریال تا 40.000.000 ریال است.
مقالات مرتبط  دفاع از اتهام انتسابی شرب خمر

مزیت مشاوره تلفنی و حضوری در گروه وکلای کیفری ژیوار عبارتست از:

 

نکات مجازات و اثر انکار در جرم شرب خمر، آنچه باید بدانید

پیش از بحث از اثر انکار در جرم شرب خمر باید چند نکته در مورد مجازات شراب خواری آورده شده است:

  • مجازات حد شرب خمر، در صورتی که متهم در دادگاه اقرار کند، قابل اجرا است.
  • در صورتی که متهم در دادگاه منکر شرب خمر شود، اما قرائن بر ارتکاب جرم توسط وی وجود داشته باشد، قاضی می‌تواند وی را به مجازات تعزیری محکوم کند.
  • مجازات تعزیری شرب خمر، بسته به شرایط مختلف، می‌تواند حبس، شلاق یا جزای نقدی باشد.
  • در صورت تکرار شرب خمر، مرتکب علاوه بر مجازات تعزیری، به تبعید نیز محکوم می‌شود.

نتیجه اثر انکار در جرم شرب خمر چیست؟

نتیجه اثر انکار در جرم شرب خمر، این است که حد جاری نخواهد شد. در این صورت، قاضی می‌ تواند وی را به مجازات تعزیری محکوم کند.

بر اساس ماده 168 قانون مجازات اسلامی، شرب خمر در صورتی که به اقرار متهم در دادگاه منتهی شود، موجب حد است. بنابراین، اگر متهم در دادگاه منکر شرب خمر شود، حد جاری نخواهد شد. البته، در صورتی که متهم در دادسرا اقرار به شرب خمر کرده باشد، اما در دادگاه منکر شود، اقرار وی در دادسرا قابل استناد نیست و حد جاری نخواهد شد. این امر به دلیل این است که اقرار در دادسرا، در صورتی که در دادگاه انکار شود، اعتبار شرعی ندارد.

علاوه بر این، در صورتی که متهم در دادگاه منکر شرب خمر شود، اما قرائن و اماراتی بر ارتکاب جرم توسط وی وجود داشته باشد، قاضی می‌ تواند وی را به مجازات تعزیری محکوم کند.

مقالات مرتبط  خرید شلاق شرب خمر: 74 ضربه شلاق + پرداخت 5 برابر ارزش عرفی

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار عبارتست از:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

حد جاری اثر انکار در جرم شرب خمر

اثر انکار در جرم شرب خمر این است که حد جاری نخواهد شد. در این صورت، قاضی می‌ تواند وی را به مجازات تعزیری محکوم کند. در صورتی که متهم در دادگاه منکر شرب خمر شود، قاضی باید دلایل و مستندات ارائه شده توسط متهم را بررسی کند. در صورتی که دلایل و مستندات متهم، قوی و معتبر باشد، قاضی ممکن است وی را تبرئه کند. در صورتی که دلایل و مستندات متهم، ضعیف یا غیرمعتبر باشد، قاضی ممکن است وی را به مجازات تعزیری محکوم کند. وکیل شرب خمر در گروه وکلای کیفری ژیوار راهنمای شما در همین باب هستند.

مقالات مرتبط  معرفی بهترین وکیل مشروبات الکلی در کرج در سال ⚖ [1402]

سوالات کیفری در باب اثر انگار جرم شرب خمر

در ادامه به بررسی پاسخ سوالاتی می­ پردازیم که در دسته سوالات کیفری پر تکرار در باب اثر انکار جرم شرب خمر قرار دارند.

  • آیا اقرار متهم در دادسرا در دادگاه قابل استناد است؟ خیر، اقرار متهم در دادسرا در دادگاه قابل استناد نیست. در صورتی که متهم در دادسرا اقرار به شرب خمر کرده باشد، اما در دادگاه منکر شود، اقرار وی در دادسرا قابل استناد نیست و حد جاری نخواهد شد.
  • اگر متهم در دادگاه منکر شرب خمر شود، اما قرائن بر ارتکاب جرم توسط وی وجود داشته باشد، چه مجازاتی برای وی در نظر گرفته می‌ شود؟
  • اگر متهم در دادگاه منکر شرب خمر شود، اما قرائن و اماراتی بر ارتکاب جرم توسط وی وجود داشته باشد، قاضی می‌تواند وی را به مجازات تعزیری محکوم کند. قرائن و اماراتی که می‌تواند بر ارتکاب جرم شرب خمر توسط متهم دلالت داشته باشد، عبارتند از: وجود شرب خمر در بدن متهم، مشاهده متهم در حال شرب خمر، وجود شیشه یا بطری نوشابه الکلی در محل وقوع جرم، شهادت شهود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *