شرح وظایف و تکالیف اجرای احکام کیفری

اجرای احکام کیفری

اجرای احکام کیفری، 09020038664، جرم کیفری، شکایت کیفری، دادگاه کیفری، وکیل کیفری، مشاوره حقوقی

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:
www.jivarlaw.com
eteraz_sales

 

قانون اجرای احکام کیفری

مرحله اجرای احکام کیفری آخرین مرحله از فرایند دادرسی کیفری در نظام حقوقی ایران است. احکام صادره از دادگاه‌ها در امور کیفری  توسط واحد اجرای احکام کیفری به اجرا در می‌آید و برخلاف احکام مدنی، نیازی به درخواست و تقاضای شاکی ندارد و لذا با قطعی شدن حکم اجرا می شود.

عملیات اجرای حکم پس از صدور دستور مقام قضایی که در رأس دایره اجرای احکام قرار دارد، آغاز و به هیچ‌وجه متوقف نمی‌شود، مگر در مواردی که دادگاه صادرکننده حکم در حدود مقررات دستور توقف اجرای حکم را صادر کند. این احکام شامل شلاق، حبس، جزای نقدی، دیه، منع از اشتغال، منع از رانندگی و تصدی وسیله نقلیه موتوری، منع از اصدار چک، منع از حمل اسلحه، منع از خروج اتباع ایران از کشور، اخراج موقت یا دائم بیگانگان از کشور یا مجازات شرعی (قصاص نفس ، قصاص عضو، اعدام یا تبعید) می‌شود.

سایر مقالات  شرح وظایف و تکالیف اجرای احکام کیفری

برای ورود به سایت ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند به آدرس لینک ذیل مراجعه نمائید:

http://www.ipro.ir/

شرایط اجرای احکام کیفری

یکی از شرایط لازم در مرحله اجرای احکام کیفری این است که مهلت تجدیدنظرخواهی آنها تمام شده یا اینکه تجدیدنظرخواهی به‌عمل آمده و حکم قطعی شده باشد. به ‌عبارت دیگر حکم لازم‌الاجراء شده باشد که شامل: حکم قطعی، حکم دادگاه در مهلت مقرر قانونی که نسبت به آن اعتراض یا درخواست تجدید نظر نشده باشد یا اعتراض یا درخواست تجدید نظر نسبت به آن رد شده باشد، حکمی که مورد تایید مرجع تجدیدنظر قرار گرفته باشد یا حکمی که دادگاه تجدیدنظر پس از نقض، رأی مقتضی صادر کرده است.

برای ورود به سایت دادگستری کل استان تهران به آدرس لینک ذیل مراجعه نمائید:

https://dadgostari-th.eadl.ir/

اجرای احکام | اجرای احکام کیفری

اجرای احکام | اجرای احکام کیفری

نحوه اجرای احکام کیفری

مجریان احکام کیفری، مأموران و سازمان‌های دولتی هستند که به موجب قانون، اجرای حکم باید توسط آن‌ها اجرا شود. در این باره دادگاه ضمن ارسال رونوشت حکم و صدور دستور اجرا، آموزش لازم، نظارت کامل بر چگونگی اجرای حکم را به‌عمل می‌آورد. مثال:

 • اجرای احکام اعدام
 •  قصاص ‌نفس،
 • رجم
 • و صلب

توام با تشریفات است و باید رئیس دادگاه یا نماینده وی، رئیس نیروی انتظامی یا نماینده وی، رئیس زندان، پزشک قانونی، و منشی دادگاه حاضر باشند. بر خلاف اجرای احکام حقوقی که پرونده با رضایت محکوم له بسته و مختومه می گردد. ولی در مرحله اجرای احکام کیفری اگر جرمی اتفاق افتد دو فرض وجود دارد:

 • فرض اول:
 • جرم قابل گذشت

 جرم ارتکابی از جرائم قابل گذشت مانند فحاشی، تهمت و افترا، ورود به عنف به منزل دیگری، تصرف عدوانی، تخریب باغ میوه، سوزاندن اسناد تجاری دیگری، آتش زدن اموال منقول دیگری،تهدید، افشاء اسرار، ترک انفاق باشد که در این صورت اجرای مجازات موقوف می شود.

 • فرض دوم:
 • جرم غیر قابل گذشت

جرم غیر قابل گذشت باشد. یعنی جرایمی که گذشت یا اعلام شکایت شاکی در تکلیف مقام قضایی برای تعقیب آنها تأثیری ندارد. برای مثال در جرم سرقت یا خیانت در امانت که به لحاظ برهم زدن امنیت روانی و اقتصادی جامعه به عنوان جرم غیر قابل گذشت تلقی می شوند، اعم از اینکه کسی که مال وی از دست رفته شکایت کند یا نکند و حتی بعد از اعلام آن از شکایت خود صرف نطر کند، متهم تعقیب و مجازات می شود. لیکن هرگاه شاکی خصوصی از شکایت خود صرف نظر کند محکوم علیه می تواند با استناد به استرداد شکایت، از دادگاه صادر کننده حکم قطعی درخواست کند تا در میزان مجازات او تجدیدنظر نماید، در این مورد دادگاه به درخواست محکوم علیه در وقت فوق العاده رسیدگی نموده و مجازات را در صورت اقتضا در حدود قانون تخفیف خواهد داد.

برای مطالعه قانون آیین دادرسی کیفری با آخرین اصلاحات به آدرس لینک ذیل مراجعه نمائید:

قوانین

 نمونه درخواست اعمال تخفیف مجازات

ریاست محترم دادگاه…………………

با سلام، اینجانب……………..فرزند…………………محکوم علیه پرونده………………موضوع دادنامه قطعی شماره……………بعد از قطعیت دادنامه موفق به أخذ رضایت از شاکی پرونده شده‎ام. خواهشمند است به موجب اعلام رضایت شاکیه که اصل آن پیوست درخواست می باشد نسبت به اعمال ماده۲۷۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‎های عمومی و انقلاب در امور کیفری و بازنگری در مجازات اینجانب اقدام لازم را به عمل آورید قبلاً از مساعدت شما سپاسگزارم.

                                                                                                                                            امضاء

اجرای احکام کیفری

اجرای احکام کیفری

مشاوره حقوقی گروه وکلای کیفری ژیوار

یکی از خدمات مهم گروه وکلای کیفری ژیوار ارائه مشاوره رایگان حقوقی به صورت تلفنی و آنلاین می باشد. سئوالات و مشکلات حقوقی خود در تمام زمینه های امور کیفری مانند کلاهبرداری، خیانت در امانت، جعل سند را با مشاور حقوقی آنلاین در تمام ساعات شبانه روز حتی ایام تعطیل به صورت تلفنی و یا در واتساپ مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشد.

سایر مقالات  وکیل کیفری خوب، باتجربه و متخصص در امور جزایی

 • مشاوره حقوقی:
 • تهران- خیابان شریعتی- بالاتر از باغ سفارت انگلیس- ساختمان سفیران- طبقه دو- واحد ب2.
 • مشاور حقوقی:
 • 09020038664

free-consultation

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.