اجرای مجازات حبس

اجرای مجازات حبس

اجرای مجازات حبس در قوانین مربوط در مواد 513 تا 528 قانون آیین دادرسی کیفری ذیل بخش اجرای احکام کیفری و اقدامات تأمینی و تربیتی پیش بینی شده است. حبس یکی از انواع مجازات ­های تعزیری است که در قانون مجازات اسلامی به عنوان یکی از اصلی­ ترین مجازات­ های کیفری پیش­بینی شده است. حبس به معنای محرومیت از آزادی و منع از هرگونه رفت و آمد و ارتباط با خارج از زندان است. 

حبس در قانون مجازات اسلامی به دو نوع تقسیم می­ شود:

 • حبس تعزیری: این نوع حبس به موجب قانون برای جرایم تعزیری تعیین می­ شود.
 • حبس ابد: این نوع حبس برای جرایمی مانند محاربه و افساد فی الارض تعیین می ­شود.

نقل شده در سایت ویکی فقه: اجرای حکم حبس از اصطلاحات و کیفرهای مهم حقوق جزا بوده و حبس به معنای سلب آزادی تن و اختیار خروج از محوطۀ خاص به نام زندان برای مدتی معین یا نامحدود به حکم دادگاه صالح است. مجازات حبس یکی از مجازات‌ های سالب آزادی است و در بیشتر جرائم به عنوان مجازات اصلی اعمال می‌ شود.

چنانچه در این مورد و حبس تعزیری سوالی دارید می­ توانید به گروه وکلای کیفری ژیوار مراجعه کرده و جزییات بیشتری در این مورد کسب کنید.

شرایط اجرای مجازات حبس تعزیری

حبس تعزیری در زندان­ های سراسر کشور به صورت انفرادی یا جمعی اجرا می ­شود. مدت حبس تعزیری بر اساس درجه مجازات تعیین می­ شود. برای اجرای حبس تعزیری، محکوم باید به یکی از زندان­ های سراسر کشور معرفی شود. محکوم باید در هنگام ورود به زندان، مدارک شناسایی و حکم محکومیت خود را به مسئول زندان تحویل دهد.

اجرای مجازات حبس در سایت ویکی حقوق

اولین اقدام پس از صدور حکم قطعی مبنی بر محکومیت به تحمل حبس (به شرط عدم وجود ایراد و اشکال بیّن قانونی)، معرفی محکوم علیه به زندان برای تحمل کیفر می‌ باشد. جلب و معرفی محکومان به حبس از طریق واحد اجرای احکام دادسرا از طریق ضابطان دادگستری و زیر نظر دادستان صورت می‌ گیرد. پس از صدور حکم قطعی، محکوم‌ علیه به دادگاه صادر کننده حکم معرفی نمی‌ گردد، بلکه معمولاً دستور اجرای حکم از طرف مقام قضایی صالح به مراجع انتظامی ابلاغ شده و مرجع انتظامی حکم را اجرا می‌ کند. مشخصات کامل محکوم‌ علیه یا متهم باید به‌ طور کامل در برگه معرفی به زندان ذکر گردد و مأمور اعزام نیز باید کارت شناسایی عکس‌ دار همراه خود داشته باشد و آن را ارائه دهد. پذیرش زندانی فقط به موجب قرار یا حکم قطعی کتبی توسط مقام قضایی صالح صورت می‌ گیرد لذا محکوم‌ علیه یا متهم نمی‌ تواند خود را به زندان معرفی نماید.

در برگه معرفی به زندان، مشخصات ذیل باید ذکر گردد: شهرت، نام، نام پدر، سن، شماره شناسنامه، شغل، نوع جرم و اتهام یا محکومیت، نوع و میزان مجازات، شماره قرار یا حکم و تاریخ بازداشت.

مطابق ماده 513 قانون آیین دادرسی کیفری: «اشخاص محکوم به حبس با ذکر مشخصات کامل، نوع جرم، میزان محکومیت، ایام بازداشت قبلی و مرجع صادر کننده حکم در برگه مخصوص، برای تحمل کیفر به زندان همان حوزه قضائی یا نزدیک‌ ترین حوزه قضائی آن استان، حسب مورد، به همراه مأمور بدرقه زن یا مرد و با رعایت موازین مراقبتی، اعزام و معرفی می‌ شوند.

مزیت تنظیم لایحه و شکواییه در گروه وکلای کیفری ژیوار:

 

مقالات مرتبط  مجازات تعزیری

آثار اجرای مجازات حبس تعزیری

اجرای حبس تعزیری آثار مختلفی دارد، از جمله:

 • محرومیت از آزادی: محکوم به حبس، از آزادی خود محروم می شود و نمی ­تواند به طور آزاد در جامعه رفت و آمد کند.
 • محدودیت های اجتماعی: محکوم به حبس، از برخی حقوق اجتماعی خود مانند حق رای، حق اشتغال به برخی مشاغل و حق تحصیل محروم می­ شود.
 • تأثیرات روانی و اجتماعی: اجرای حبس، می­ تواند تأثیرات روانی و اجتماعی منفی بر محکوم داشته باشد.

تخفیف و تشدید مجازات حبس

در برخی موارد، امکان تخفیف یا تشدید مجازات حبس وجود دارد. تخفیف مجازات حبس به معنای کاهش مدت حبس است. تشدید مجازات حبس به معنای افزایش مدت حبس است.

 • تخفیف مجازات حبس: تخفیف مجازات حبس در قانون مجازات اسلامی به دو صورت پیش­بینی شده است.
 • تخفیف قانونی: تخفیف قانونی به معنای کاهش مدت حبس بر اساس قانون است.
 • تخفیف قضایی: تخفیف قضایی به معنای کاهش مدت حبس بر اساس نظر دادگاه است.
 • تشدید مجازات حبس: تشدید مجازات حبس در قانون مجازات اسلامی به دو صورت پیش­بینی شده است:
 • تشدید قانونی: تشدید قانونی به معنای افزایش مدت حبس بر اساس قانون است.
 • تشدید قضایی: تشدید قضایی به معنای افزایش مدت حبس بر اساس نظر دادگاه است.
مقالات مرتبط  خرید حبس تعزیری

موانع قانونی اجرای مجازات حبس

موانع قانونی اجرای مجازات حبس

برخی از موانع اجرای مجازات حبس، در قانون پیش‌ بینی شده است. این موانع عبارتند از:

 • گذشت شاکی خصوصی: در صورتی که جرم قابل گذشت باشد، گذشت شاکی خصوصی، موجب سقوط مجازات می‌ شود. بنابراین، در صورتی که شاکی خصوصی از شکایت خود صرف‌ نظر کند، محکوم علیه از مجازات حبس معاف می‌ شود.
 • رضایت محکوم له: در صورتی که جرم، جنبه خصوصی داشته باشد، رضایت محکوم له نیز موجب سقوط مجازات می‌ شود. بنابراین، در صورتی که محکوم له از محکوم علیه رضایت دهد، محکوم علیه از مجازات حبس معاف می‌ شود.
 • عفو مقام رهبری: مقام رهبری می‌ تواند در موارد خاص، محکوم علیه را عفو کند. عفو مقام رهبری موجب سقوط مجازات می‌ شود.
 • تبدیل یا تعلیق مجازات: دادگاه می‌ تواند در برخی موارد، مجازات حبس را به مجازات دیگری تبدیل یا آن را معلق کند. تبدیل یا تعلیق مجازات، مانع اجرای مجازات حبس می‌ شود.
مقالات مرتبط  قانون کاهش مجازات حبس تعزیری

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار عبارتست از:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

جزییات جدید در مورد اجرای مجازات حبس

در سال­ های اخیر، برخی تغییرات در نحوه اجرای مجازات حبس در ایران ایجاد شده است. از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تمرکز زدایی در اجرای مجازات حبس

در گذشته، اداره کل زندان­ های ایران مسئولیت اجرای کلیه مجازات­ های حبس را بر عهده داشت. در حال حاضر، این مسئولیت به طور نسبی به استان­ها و شهرستان­ها تفویض شده است.

 • توجه به حقوق زندانیان: در سال­ های اخیر، توجه بیشتری به حقوق زندانیان شده است. از جمله این حقوق می توان به حق برخورداری از بهداشت و درمان، حق برخورداری از آموزش و حق برخورداری از ملاقات با خانواده اشاره کرد.
 • توسعه اقدامات حمایتی از زندانیان: در سال­ های اخیر، اقدامات حمایتی از زندانیان برای کاهش آسیب های ناشی از حبس افزایش یافته است. از جمله این اقدامات می توان به آموزش های مهارت های فنی و حرفه ای به زندانیان و اشتغال زایی برای زندانیان آزاد شده اشاره کرد.

این تغییرات، نشان می ­دهد که ایران به دنبال اصلاح نظام کیفری خود و کاهش آسیب­ های ناشی از مجازات حبس است. اجرای مجازات حبس یکی از مهم ترین مباحث قانون مجازات اسلامی است. اجرای صحیح و عادلانه مجازات حبس، می­ تواند نقش مهمی در پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان داشته باشد. گروه وکلای کیفری ژیوار بهترین وکلا را در این زمینه می ­تواند معرفی کند و همینطور می­ توانید از مشاوره های آنها هم بهره مند شوند.­

سوالات متداول در باب اجرای مجازات حبس

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب اجرای مجازات حبس می باشیم:

 • انواع حبس کدام اند؟ حبس در قانون مجازات اسلامی به دو نوع تقسیم می­شود، حبس تعزیری و حبس ابد
 • آثار اجرای حبس تعزیری چیست؟ محرومیت از آزادی، محدودیت های اجتماعی و تأثیرات روانی و اجتماعی
Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.