وکیل تصرف عدوانی

وکیل تصرف عدوانی

وکیل تصرف عدوانی در موضوعات حقوقی و کیفری با اخذ اختیارات لازم از موکل به بررسی تحقیقات لازم می پردازد. در این مبحث باید گفت که اصولا در هر موضوعی چه حقوقی و یا کیفری می توان از وکیل های حقوقی مشاوره گرفت. وکیل تصرف عدوانی از جانب موکل اجازه دارد در خصوص مسائل حقوقی و یا کیفری، در مراجع قضایی یا غیر قضایی اقدامات لازم را انجام دهد.

در این رابطه وکیل نسبت به احقاق حقوق موکل خود در رابطه با موضوع مطرح شده در مراجع قضایی و غیر قضایی طبق حدود اختیاراتی که از جانب موکل خود دارد به انجام وظیفه می پردازد. بدین ترتیب آثار اقدامات وکیل تصرف عدوانی وکیل در مراجع قضایی و دادسراها، طبق قانون متوجه موکل است. گروه وکلای کیفری ژیوار با آگاهی از قوانین مربوط به موکل و وکلا بهترین روش ها را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

وکیل تصرف عدوانی

تصرف عدوانی یکی از دعاوی حقوقی است که در قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی مورد بحث قرار گرفته است. این دعوی زمانی مطرح می‌شود که شخصی به زور و بدون رضایت مالک، مال غیرمنقول او را تصرف کند.

وظایف وکیل تصرف عدوانی

وکیل تصرف عدوانی وظیفه دارد که از حقوق موکل خود در این دعوی دفاع کند. این وظایف عبارتند از:

 • بررسی مدارک و مستندات پرونده: وکیل باید مدارک و مستندات پرونده را به دقت بررسی کند تا بتواند بهترین دفاع را برای موکل خود انجام دهد.
 • تهیه دادخواست و لوایح: وکیل باید دادخواست و لوایح لازم را برای طرح دعوی تصرف عدوانی تنظیم کند.
 • حضور در جلسات دادگاه: وکیل باید در جلسات دادگاه حضور داشته باشد و از حقوق موکل خود دفاع کند.
 • پیگیری پرونده تا صدور حکم: وکیل باید پرونده را تا صدور حکم پیگیری کند و در صورت لزوم، نسبت به اعتراض به حکم اقدام کند.

شرایط انتخاب وکیل تصرف عدوانی

برای انتخاب وکیل تصرف عدوانی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • تجربه و تخصص: وکیل باید در زمینه دعاوی ملکی و تصرف عدوانی تجربه و تخصص داشته باشد.
 • مهارت در ارائه مشاوره حقوقی: وکیل باید بتواند مشاوره حقوقی مناسبی به موکل خود ارائه دهد.
 • توانایی دفاع در دادگاه: وکیل باید بتواند به خوبی از حقوق موکل خود در دادگاه دفاع کند.
مقالات مرتبط  بهترین وکیل در پل رومی تهران در سال 1402

نکات مهم در مورد دعوای تصرف عدوانی

در ادامه، به برخی از نکات مهم در مورد دعوای تصرف عدوانی اشاره می‌ کنیم:

 • دعوای تصرف عدوانی باید ظرف یک سال از تاریخ وقوع تصرف عدوانی طرح شود.
 • در دعوای تصرف عدوانی، اصل بر مالکیت شاکی است.
 • در دعوای تصرف عدوانی، هزینه دادرسی بر عهده خوانده است.

اگر شما یا یکی از آشنایان شما با مشکل تصرف عدوانی مواجه هستید، می‌ توانید با یک وکیل تصرف عدوانی مجرب مشورت کنید تا از حقوق خود دفاع کنید.

معنی تصرف عدوانی در حقوق

در این مبحث ابتدا به موضوع کلیات تصرف عدوانی می پردازیم که اصولا تصرف عدوانی به چه معنا می باشد. از این رو باید گفت که هر کسی که ملک ديگری را به زور و اجبار و بدون رضايت مالک در اختیار خود بگیرد، تصرف عدوانی می گويند. تصرف عدوانی تصرفی است که بدون رضايت مالک مال و از طرف شخص دیگری که مالک نیست صورت گرفته باشد. در معنی عام این کلمه باید گفت که تصرف عدوانی در واقع به معنای خارج شدن مال از استيلا و تصرف مالک آن مال بدون رضايت‌ شخص مالک است.

مثل اینکه یک مال غیر منقول مانند زمین یا آپارتمان که ممکن است شخص مالک این مال صرفا مستاجر آن باشد، اما بعد از مدتی شخص دیگری این ملک را از تصرف مالک اصلی خارج می کند که در این شرایط به اصطلاح گفته می شود که تصرف عدوانی رخ داده است.

در خصوص مشاوره و یا اعطای وکالت به وکیل تصرف عدوانی کلیک کنید.

مشاوره حقوقی

انواع تصرف عدوانی و اختیارات وکیل تصرف عدوانی

در این بخش توضیحاتی درباره انواع تصرف عدوانی و اختیارات وکیل در باب رفع تصرف عدوانی در اختیار شما همراهان عزیز قرار خواهیم داد. باید گفت که طبق قانون، تصرف عدوانی به 2 نوع تقسيم می‌ شود. به طور کلی شامل 2 بخش می شود که به شرح زیر است:

 • تصرف عدوانی کيفری 
 • تصرف عدوانی حقوقی

این 2 جزء تقسیمات اصلی تصرف عدوانی به شمار می آیند که در این بخش به شرح هر یک می پردازیم.

ابتدا به تعریف تصرف عدوانی کیفری می‌ پردازیم. در واقع تصرف عدوانی کیفری به این معنا است که شخصی مالی که متعلق به شخص دیگری است آن هم با اطلاع از اینکه مال تعلق به شخص دیگری است، تصرف می نماید. به لحاظ قانونی تصرف عدوانی کیفری، به عنوان جرم محسوب می گردد و در صورت اثبات جرم، شخص از 1 ماه تا 1 سال به حبس محکوم خواهد شد.

تصرف عدوانی کیفری برای اموال غیر‌منقول اطلاق می‌ گردد. در خصوص روال شکایت تصرف عدوانی و بررسی پرونده توسط وکیل تصرف عدوانی فقط کافی است که شکایت خود را مطرح کنید و بعد از آن به درخواست شما از طریق وکیل مربوطه رسیدگی می شود. در تعریف تصرف عدوانی حقوقی نیاز به احراز مالکیت قبلی مال نیست. از اینرو در تصرف حقوقی باید گفت که با تقدیم دادخواست حقوقی قابل طرح در دادگاه پیگیری شکایت مورد نظر موکل از طریق وکیل تصرف عدوانی صورت خواهد گرفت. همچنین در تصرف حقوقی فرد خاطی مجازات نمی شود بلکه سلب صلاحیت شده و مال به مالک اصلی بازگردانده می شود.

مقالات مرتبط  مشاوره حقوقی شکایت از پزشک

انواع تصرف عدوانی و اختیارات وکیل تصرف عدوانی

نحوه درخواست و روند رسیدگی وکیل تصرف عدوانی

در این قسمت از مقاله به بررسی موضوع نحوه درخواست و روند رسیدگی وکیل تصرف عدوانی می پردازیم. از این رو باید گفت که اگر بخواهیم به روش حقوقی پیگیری نماییم، خواهان باید به دادگاه های عمومی مراجعه نماید. لازم نیست که حتما مالک ملک باشد بلکه ممکن است که مستاجر یا همان صاحبخانه متصرف عدوانی باشد. در این موضوع باید گفت که ویژگی هایی باید در تصرف وجود داشته باشد که بتوان دادخواست حقوقی تنظیم کرد که در دادگاه حقوقی پیگیری کامل صورت گیرد.

این ویژگی ها بدین شرح می باشند:

 • خواهان باید زمان مشخصی از آن مال غیر منقول استفاده کرده و نفع برده باشد.
 • تصرف خوانده باید بعد از تصرف خواهان باشد.
 • تصرف خوانده باید به نحو عدوانی و زور و به صورت ناخواسته باشد.
 • مال مورد موضوع تصرف باید غیر منقول باشد.
 • همچنین اگر موکل بخواهد از طریق وکیل تصرف عدوانی موضوع شکایت خود را به روش کیفری اقدام نماید، باید از مراجع کیفری درخواست بررسی و رسیدگی به پرونده خود را بخواهد.

دعوای تصرف عدوانی

بنا به ماده 158 قانون آیین دادرسی مدنی، دعوای تصرف عدوانی به ترکیب ادعای متصرف سابقی اشاره دارد که مال غیرمنقول را از تصرف دیگری بدون رضایت او خارج کرده و خود تصرف می‌ نماید. در این دعوا، اثبات تصرفات سابق و جنبه عدوانی آن بیشتر از اثبات مالکیت تاکید دارد. در صورت اثبات تصرف عدوانی خواهان، دادگاه می‌ تواند به محکومیت خوانده و صدور حکم به رفع تصرف پرداخته، حتی اگر خواهان مالک محل باشد.

اما اگر تصرف سابق و تصرف بدی خوانده ثابت نشود، حکم به بیحقی صادر می‌ شود. ماده 162 نیز بیان می‌کند که داشتن سند رسمی مالکیت به تنهایی به حقانیت خواهان اشاره دارد، اما در دعوای تصرف، مالکیت اصلی کمتر اهمیت دارد و خواهان می‌تواند حتی در صورت محکومیت در دعوای تصرف، دعوای مالکیت را نیز مطرح کند و پیروزی کسب کند. برای حل اینگونه مسائل، بهتر است از خدمات یک وکیل تخصصی در زمینه تصرف عدوانی استفاده کنید. 

اقامه دعوای تصرف و آثار آن

با توجه به ماده 12 قانون آیین دادرسی مدنی، دعوای تصرف به مال غیرمنقول در دادگاهی مطرح می‌ شود که محل استقرار آن مال در آن منطقه است، حتی اگر خوانده در آن منطقه مقیم نباشد. اگر شورای حل اختلاف مختص به تقویم و غیر مالی بودن اختلاف باشد و در منطقه مال واقع شده باشد، در آنجا پرونده مطرح می‌ شود؛ در غیر این صورت، دادگاه عمومی حقوقی صلاحیت دارد. در دعاوی تصرف عدوانی، متصرف سابق به‌ عنوان ذینفع شناخته می‌ شود. بهترین راهکار این است که با یک وکیل تصرف عدوانی مشورت کنید.

مقالات مرتبط  وکیل خیانت در امانت

نکاتی مربوط به موضوع تصرف عدوانی

در بخش آخر در خصوص موضوع تصرف عدوانی نکاتی را بیان می نماییم. نکته اول اینکه باید دقت داشت که برای دادگاه فرقی نمی‌ کند که در این دعوا یا شکایت خواهان مالک یا مستاجر باشد، بلکه در این شرایط تنها تصرف قبلی در نظر گرفته می شود و ملاک ذینفع بودن در دادگاه تصرف قبل از خوانده است. نکته دیگری که بایستی با آن توجه داشته باشید این است که در تصرف عدوانی کیفری، شخص باید مالکیت مال غیر‌منقول خود را اثبات نماید.

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار به شرح زیر است:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار در پایان و آخرین نکته در تصرف عدوانی حقوقی نیاز به احراز مالکیت نیست. در حالی که در تصرف کیفری باید احراز مالکیت انجام گیرد. همچنین دعاوی تصرف باید در دادگاه عمومی محل وقوع مال غیرمنقول صورت گیرد. به این معنا که باید بدانیم مال در چه مکانی واقع شده است و به دادگاه همان محل مراجعه نمایید. تمامی موارد فوق از طریق اخذ مشاوره از گروه وکلای کیفری ژیوار و وکیل تصرف عدوانی امکان پذیر خواهد بود.

سوالات متداول در باب وکیل تصرف عدوانی

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب وکیل تصرف عدوانی می باشیم:

 • معنی تصرف عدوانی در حقوق چیست؟ تصرف عدوانی تصرفی است که بدون رضايت مالک مال و از طرف شخص دیگری که مالک نیست صورت گرفته باشد. در معنی عام این کلمه باید گفت که تصرف عدوانی در واقع به معنای خارج شدن مال از استيلا و تصرف مالک آن مال بدون رضايت‌ شخص مالک است.
 • نحوه درخواست و روند رسیدگی وکیل تصرف عدوانی به چه صورت است؟ اگر بخواهیم به روش حقوقی پیگیری نماییم، خواهان باید به دادگاه های عمومی مراجعه نماید. لازم نیست که حتما مالک ملک باشد بلکه ممکن است که مستاجر یا همان صاحبخانه متصرف عدوانی باشد. در این موضوع باید گفت که ویژگی هایی باید در تصرف وجود داشته باشد که بتوان دادخواست حقوقی تنظیم کرد که در دادگاه حقوقی پیگیری کامل صورت گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *