مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:
https://www.jivarlaw.com/legal-advice-for-medical-crimes

مشاوره حقوقی جرایم پزشکی : سلام.خسته نباشید.ببخشید یک سوال از جانب شما داشتم،بنده چند وقت پیش به علت بیماری مادرم،او را به توصیه پزشک عمل کردیم ولی او خوب نشد و مادرم ناله می کرد،بعد که متوجه شدیم و اسکن از بدنش گرفتیم،متوجه شدم که دکتر جراح درون بدن مادرم،وسیله ای جا گذاشته است.لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

سلام و ممنون از طرح سوال شما،انشالا با خواندن این مطلب به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

خدمات ما

مبحث اول:

جرایم پزشکی به چه مفهومی است:

در این مبحث به این موضوع می پردازیم که جرایم پزشکی چیست.باید گفت که برخی از جرایم وجود دارند که به دلیل عدم رعایت و یا عدم دقت به اصولی خاص به پزشکان تعلق میگیرند که برحسب این قوانین هنگام بروز این مشکل، باید به صورت قانونی رسیدگی شوند که به این نوع جرایم، جرایم پزشکی می گویند. # مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

سایر مقالات  وظایف وکیل نظام پزشکی چیست؟

مبحث دوم:

انواع جرایم مرتبط با شغل پزشکی:

در این مبحث به این قضیه می پردازیم که جرایم پزشکی چه انواعی دارد.

۱.جرایم غیر عمدی پزشک شامل قصور پزشکی است که ناشی از اهمال و سهل انگاری شخص پزشک می باشد.به این صورت که گاهی پزشک به علت سهل انگاری و یا اهمال غیر عمدی باعث ایجاد زیان جسمی و ضرر مالی به شخص بیمار می شود که می تواند به علت عدم دانش کافی و مهارت های لازم پزشک باشد یا گاهی موجب روند درمانی اشتباه و یا نسخه نویسی اشتباه باشد که به طور عمد صورت نگرفته است و صرفا به خاطر نداشتن دانش کافی پزشک و عدم مهارت کافی او رخ داده است.

۲.جرایم عمدی که پزشک به طور عمد و آگاهانه و با سوءنیت آن را در طی روند درمانی انجام می دهد و نتیجه آن باعث ضرر جانی و سلامتی و مالی برای بیمار می شود که جرم عمدی محسوب می شود. گاهی این جرایم ضرر مشخص جانی و مالی برای بیمار ندارد، ولی قصد پزشک از انجام آن عمل جلب مشتری است و در سازمان نظام پزشکی کشور این کار تخلف محسوب می شود.

برای عضویت در اینستاگرام ژیوار کلیک کنید
instagram
 

مبحث سوم:

شیوه ی درخواست و روند رسیدگی:

در این مبحث به این موضوع می پردازیم که چگونه باید از اعمال پزشک شکایت کنیم.باید گفت که ابتدا در وهله ی اول باید مراجع صالح به رسیدگی را بشناسیم.

  • ۱.داسرای انتظامی پزشکان واقع در سازمان نظام پزشکی که مرجع رسیدگی به تخلفات پزشک است.
  • ۲.محاکم عمومی دادگستری که مرجع رسیدگی به دعاوی پزشکی، زمانی که پزشک مرتکب جرم شده باشد.
  • ۳.شورای حل اختلاف ویژه امور بهداشت که اگر میزان دیه کمتر از پنج میلیون تومان باشد شکایت از پزشک به این مرجع ارجاع داده می شود.

در بحث رسیدگی باید گفت که رسیدگی در سازمان نظام پزشکی پس از طرح شکایت از سوی بیمار و یا خانواده وی و یا وکیل دعاوی پزشکی و یا اعلام گزارش تخلف از سوی بازرسان سازمان یا سایر مراجع قانونی شروع شده و چنانچه بدوا سازش در شورای ویژه امور بهداشت صورت نپذیرد پرونده به دادسرای انتظامی پزشکان ارجاع داده می شود. دادسرای انتظامی پزشکان متشکل از دادستان و به تعداد مورد نیاز دادیار به تشخیص شورای عالی انتظامی می باشد که با رای هیات مدیره و حکم ریاست سازمان انتخاب می شوند. # مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

جهت عضویت در کانال حقوقی کلیک کنید
تلگرام حقوقی
مبحث چهارم:

توجه به چند نکته در مشاوره حقوقی جرایم پزشکی :

  • ۱.نکته ی اول اینکه دریافت امضاء از اعضای خانواده بیمار، هنگام انجام مراحل پزشکی به معنی مبرا شدن پزشک از جرایم پزشکی نمی باشد.
  • ۲.نکته ی مهم اینکه بی احتیاطی و بی مبالاتی از دیگر جرایم غیر عمدی پزشکی است. عوارض ناشی از درمان یا عملی که بر اثر بی احتیاطی پزشک صورت بگیرد به عنوان جرایم غیر عمد محسوب می شود.
  • ۳.نکته ی مهم دیگر اینکه توهین و به کاربردن الفاظ رکیک در جامعه به طور کلی و به صورت عام جرم است و دارای مجازاتی است که قانون در نظر گرفته است. حال اگر از سوی پزشک معالج و یا تیم او یا کادر بیمارستان یا هر مرجع درمانی به بیمار و همراهان وی توهینی صورت بگیرد، بیمار یا نماینده قانونی او و یا خانواده شخص می توانند از آن فرد شکایت کنند.
  • ۴.نکته مهم دیگر اینکه عدم پذیرش بیمار اورژانسی که در معرض خطر جانی است توسط مرکز درمانی نیز جرم محرز محسوب می شود. به هر دلیلی اگر این مراکز یا پزشک آن مرکز از پذیرش بیمار اورژانسی ممانعت نماید، تخلف است و به موجب قانون مجرم شناخته می شوند. # مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

واتساپ

۵.نکته ی مهم دیگر اینکه افشاء اسرا بیمار توسط پزشک جرم محسوب شده و مجازات به همراه دارد.
  • ۶.نکته ی مهم ديگر اینکه صدور گواهی خلاف واقع توسط پزشک، جرم کیفری است که این امر شامل همه مسولان و صاحبان تخصص می شود.
  • ۷.نکته ي مهم ديگر اینکه جنایت در عمل جراحی مانند اینکه پزشکی در حین جراحی کلیه،اندام های دیگر را بدون دلیل از بدن بیمار را بیرون آورد.
  • ۸.نکته ی مهم دیگر اینکه کلاهبرداری در پزشکی، مانند تبلیغات پزشکی یا دارویی به منظور اغفال مردم به منظور سو استفاده نیز جرم است و مجازات به همراه دارد. # مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

سخن آخر در خصوص مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

برای هر مشکل و موضوع حقوقی؛ راهی آسان و راحت درنظر گرفته شده است که فقط کافی است کار را به کاردان آن بسپارید و نگران دغدغه های دیگر نباشید. # مشاوره حقوقی جرایم پزشکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.