فروش مال غیر در چه صورت جرم محسوب می گردد؟

فروش مال غیر

فروش مال غیر؛ 09020038664

جهت مشاوره و اعطای وکالت روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.jivarlaw.com/free-consultation

free-consultation

فروش مال غیر:

 • فروش مال غیر چیست؟
 • مجازات به فروش رسانیدن مال دیگری چه میباشد؟
 • وکیل فروش مال غیر چه کمکی میتواند به شما نماید؟

بهتر است تمامی افراد در ارتباط با فروش مال دیگری اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشد، زیرا ممکن است یک روزی به صورت غیر ارادی گرفتار آن شوند.

فروش مال غیر چیست؟

فروش مال غیر، همانگونه که از نامش پیداست، عبارت است از به فروش رسانیدن مال دیگری، بدون اخذ جواز قانونی. این جرم از جمله جرایمی میباشد که علاوه بر سلب امنیت و آرامش از بطن جامعه، موجب اضرار مادی به شخص قربانی میشود. زیرا در این جرم علاوه بر آن که مجرم مال دیگری را تحت اختیار خود قرار داده است، آن را نیز به فروش رسانیده است.

تجاوز بر اموال اشخاص و حقوق اقتصادی یک کشور، ممکن است به گونه های مختلفی رخ دهد. در این میانه ها باید توجه داشت استفاده از ابزار متقلبانه بخش اعظمی را فرا میگیرد. جرم به فروش رسانیدن مال دیگری از جمله این جرایم است که نباید نسبت به آن چشم پوشی نمود.

مجازات فروش مال غیر:

بنا بر متن ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری:

هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت ها یا تجارت خانه ها یا مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیش آمدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آن ها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم میشود.

در صورتی که شخص مرتکب بر خلاف واقع عنوان یا سمت مأموریت از طرف سازمان ها و مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت یا شرکت های دولتی یا شوراها یا شهرداری ها یا نهادهای انقلابی و به طور کلّی قوای سه گانه و همچنین نیرو های مسلح و نهادها و مؤسسات مأمور به خدمت عمومی اتخاذ کرده یا این که جرم با استفاده از تبلیغ عامه از طریق وسایل ارتکاب جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، روزنامه و مجله یا نطق در مجامع و یا انتشار آگهی چاپی یا خطی صورت گرفته باشد یا مرتکب از کارکنان دولت یا مؤسسات  و سازمان های دولتی یا وابسته به دولت یا شهرداری ها یا نهادهای انقلابی و یا به طور کلّی قوای سه گانه و همچنین نیروهای مسلح و مأمورین به خدمات عمومی باشد؛

 • علاوه بر رد اصل مال به صاحبش؛
 • به حبس از دو تا ده سال؛
 • و انفصال ابد از خدمات دولتی؛
 • و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم میشود.

سایر مقالات  جرم انتقال مال غیر در قانون مجازات اسلامی

مجازات فروش مال غیر با استناد به ماده فوق:
 عبارت است از:
 • یک تا هفت سال حبس.
 • رد اصل مال به صاحب مال.
 • پرداخت جزای نقدی معادل مال برده شده.
 • در صورتی که مرتکب از کارکنان دولت باشد، به انفصال دائم محکوم خواهد شد.

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:

www.jivarlaw.com/male_gheyr 

_

بهتر است به یک نکته اشاره نماییم؛

مقام محترم قضایی در مجازات جرم فروش مال غیر بنا به دلایلی مِن جمله:

 • رضایت شاکی خصوصی در جرم فروش مال غیر.
 • کهولت سن مرتکب جرم.

و … نمی تواند مجازات مرتکب را به کمتر از یک سال حبس تبدیل نماید.

بنابراین میتوان به چنین نتیجه ای دست یافت که فروش مال دیگر حداقل دارای مجازات های:
 • یک سال حبس (در صورت رضایت شاکی خصوصی و وجود برخی شرایط خاص).
 • رد اصل مال به صاحب اصلی مال.
 • پرداخت جزای نقدی معادل مال برده شده.
 • در صورتی که مرتکب از کارکنان دولت باشد، به انفصال دائم محکوم خواهد شد.

فروش مال غیر

قانون جدید در ارتباط با کاهش مجازات فروش مال غیر:

قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ماه دوّم سال 1399 که به نام کاهش حبس اتخاذ گردیده است، مجازات جرم فروش مال غیر به حداقل 6 ماه و حداکثر سه سال و نیم تبدیل یافته است.

وکیل فروش مال غیر:

توجه داشته باشید با استناد به آنچه که در قانون جدید در ارتباط با جرایم اتخاذ گردیده، چنانچه ارزش مال ربوده شده کمتر از 100 میلیون تومان باشد، جزء جرایم قابل گذشت تلقی خواهد شد. ولیکن به هنگامی که ارزش جرم صورت گرفته بیشتر از 100 میلیون تومان باشد، همچنان به عنوان یک جرم غیر قابل گذشت بررسی خواهد شد.

ما به شما عزیزان چنین توصیه می نماییم:

چنانچه جرم فروش مال غیر صورت گرفته است، به شما عزیزان توصیه مینماییم با یک وکیل متخصص در این راستا مشورت نمایید.

وکیل متخصص فروش مال غیر که در گروه ژیوار به صورت کاملاً حرفه ای و تخصصی عمل مینمایند، با تسلط بر قانون جدید کاهش زندان ها به نحو صحیح و دقیق، اجرای مقررات مربوطه را از دادگاه رسیدگی کننده خواستار می شوند.

وکیل متخصص که در گروه وکلای کیفری ژیوار فعالیت مینمایند با حضور در تمامی جلسات دادگاه میتوانند با عرضه ی بهترین دفاع از شما در راستای مؤکل خود اقدامات لازم را انجام داده و عمل قانونی درستی را پا بر جا نمایند.

سایر مقالات  بهترین وکیل کیفری یا جزائی در تهران
رأی وحدت رویه:
 • شماره ی رأی وحدت رویه: 594
 • تاریخ رأی وحدت رویه: اول آذر ماه سال 1373
 • چکیده ای از رأی:

با عنایت به کنار گذاردن ماده 238 قانون مجازات عمومی، اکنون بنا بر ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال 1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجرم مجازات خواهد شد.

نتیجه گیری:

همان گونه که در محضر شما عزیزان بیان نمودیم، جرم فروش مال غیر از جمله جرایم کیفری میباشد. به دلیل عدم اطلاع افراد در سطح جامعه متأسفانه ممکن است بسیار به چشم برخورد نماید.

ما به شما عزیزان توصیه میکنیم، در صورت وقوع چنین جرمی از سوی افراد با اخذ مشورت از وکلای متخصص ژیوار، از ورود اضرار مادی به خود پیشگیری نمایید. امیدواریم اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار شما عزیزان گذارده باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.