اهداف مجازات جایگزین حبس

مجازات جایگزین حبس

قانون مجازات اسلامی در سال 1392 به ‌منظور کاهش حبس افرادی که به زندان می‌ روند، نهاد جدیدی تحت عنوان مجازات جایگزین حبس مقرر نموده است. در صورت وجود شرایط خاص، مجازات‌ های حبس می‌ تواند به مجازات‌ های دیگری تبدیل شود. اگر چه مجازات‌ های جایگزین در مورد بسیاری از جرایم وجود دارد، اما بیش از همه در مورد حکم زندان اعمال می‌ شوند. بدین ترتیب برای جایگزین کردن مجازات شرایطی در قانون پیش ‌بینی شده است که اگر این شرایط فراهم باشد، مجازات جایگزین حبس در نظر گرفته می‌ شود.

بدین ترتیب قانون به مقام قضایی این اجازه را داده است تا با فراهم آمدن شرایط درج شده در قانون اسلامی، بدون در نظر گرفتن نوع جرم و یا فرد و یا گروه بتواند از مجازات‌ های جایگزین و از جمله از خدمات عام المنفعه استفاده کند. گروه وکلای کیفری ژیوار درباره مجازات جایگزین حبس اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

انواع مجازات های جایگزین برای حبس

در این بخش درباره انواع مجازات های جایگزین برای حبس جزئیاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. در ماده 64 قانون مجازات اسلامی انواع مجازات هایی که به جای حبس برای زندانی در نظر گرفته شده است که در واقع همان مجازات‌ های جایگزین برای حبس می باشند، به شرح ذیل هستند:

 • دوره مراقبت
 • خدمات عمومی رایگان
 • پرداخت جزای نقدی
 • پرداخت جزای نقدی روزانه
 • اعمال محرومیت از حقوق اجتماعی

در خصوص قانون کاهش مجازات حبس تعزیری می توانید با گروه وکلای کیفری ژیوار در ارتباط باشید. همچنین عوامل موثر در مجازات های مربوط به جایگزین حبس بدین شرح می باشند:

 • رضایت شاکی
 • اعمال تخفیف
 • بررسی نوع جرم و کیفیت ارتکاب آن
 • آثار ناشی از جرم
 • سن مجرم
 • بررسی مهارت مجرم
 • وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم
 • وضعیت بزه دیده و سایر اوضاع و احوال مربوط به روزمرگی
سایر مقالات  وکیل جعل سند تهران

در خصوص مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید.

مشاوره حقوقی

تاثیر مجازات جایگزین حبس برای مجرم

تخفیف مجازات موجب تاثیراتی بر روی اعمال حکم مجرم خواهد داشت که در این بخش به بررسی تاثیر مجازات جایگزین حبس برای مجرم می پردازیم. امروزه به این نتیجه رسیده اند که صرف مجازات حبس کاهش دهنده جرم نیست. بلکه در بیشتر موارد مجرم را جسورتر می کند تا تلافی زندان رفته را به روش دیگری انجام بدهد. لذا قانونگذار به علت مواجه نشدن با چنین مواردی در فصل نهم قانون جرم های اسلامی به مجازات جایگزین حبس اشاره کرده است.

مشاوره حقوقی تخفیف مجازات می تواند راهنمای شما باشد.

زندان به عنوان یک مجازات نه تنها در راستای اهداف اصلاح و درمان موثر نیست، بلکه منجر به قطع رابطه زندانی با زندگی عادی، خانواده، کار و اطرافیان خواهد شد. این مجازات علاوه بر مجرم بر زندگی اطرافیان مجرم نیز تاثیرگذار خواهد بود. به همین لحاظ امروزه سیستم‌ های عدالت کیفری از کیفرگرایی محض به رویکردهای نوین اصلاح و درمان و بازسازی اجتماعی مجرمین روی آورده‌ اند و دیدگاه‌ های نوین جرم‌ شناسی و جامعه‌ شناسی کیفری بر این اساس استوار می‌باشد که استفاده از زندان تنها به عنوان آخرین حکم برای مقابله با مجرمان خطرناک در نظر گرفته می شود.

جرم های جایگزین حبس

در خصوص بررسی جرائم و مجازات های جایگزین حبس مبحث پیشرو را مطالعه بفرمائید. برای مجرمین جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی برای آنها در نظر گرفته شده است بدین شرح می باشد:

 • 3 ماه حبس
 • 91 روز تا 6 ماه حبس
 • بیش از 6 ماه تا یک سال حبس
سایر مقالات  تفاوت مشارکت و معاونت در آدم ربایی چیست؟

در صورتی که مجرمین جرائم غیرعمدی به جرم های جایگزین حبس محکوم می شوند. مگر اینکه جرم های قانونی جرم ارتکابی بیش از 2 سال حبس باشد که در این حالت جرم های جایگزین حبس اختیاری خواهد بود. این نوع تصمیم گیری در خصوص مرتکبین جرائمی است که نوع یا میزان تعزیر آنها در قوانین مشخص نشده است.

مجازات های جایگزین حبس برای نوجوانان

مجازات های جایگزین حبس برای نوجوانان

چنانچه نوجوانان مرتکب جرمی شوند در این صورت نیز مجازات های جایگزین حبس برای نوجوانان در نظر گرفته خواهد شد. این مجازات ها تحت تاثیر آموزه‌ های عدالت بیش از هر چیز دیگری بر روی رفتار نوجوانان تاثیرگذار خواهد بود. از اینرو مجازات‌ هایی که با توجه به جرم ارتکابی، شخصیت و پیشینه کیفری مجرم، دفعات ارتکاب جرم، وضعیت مجرم و آثار ناشی از ارتکاب جرم توسط دادگاه تعیین می گردد و با مشارکت مردم و نهادهای مدنی در اجتماع به مرحله اجرا می رسند.

اقداماتی از قبیل اعمال دوره مراقبت، اقامت در منزل، نگهداری در روزهای پایان هفته، نظارت الکترونیک، خدمات عمومی رایگان و نهادهای ارفاقی مانند تعویق صدور حکم، ترک تعقیب، تعلیق تعقیب، بایگانی‌ کردن پرونده، معافیت از کیفر، میانجیگری کیفری، تعلیق مجازات، نظام نیمه آزادی و آزادی مشروط به مجرم فرصت می‌ دهد.

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار به شرح زیر می باشد:

خدمات گروه وکلای کیفری ژیوار

همچنین باید در نظر داشت افراط در مجازات جایگزین حبس، بدون در نظرگرفتن بسترهای خانوادگی، محیط زندگی و شرایط اقتصادی یک نوجوان، نوعی رها کردن مجرم در شرایط نا امن موجود در زندگی می باشد. یکی از خدمات مهم گروه وکلای کیفری ژیوار ارائه مشاوره حقوقی رایگان به صورت تلفنی و آنلاین توسط وکیل پایه یک دادگستری می باشد. شما می توانید مشکلات حقوقی خود در تمام زمینه های امور کیفری مانند کلاهبرداری، خیانت در امانت، جعل سند، جرم ها های جایگزین حبس را با مشاور حقوقی آنلاین در تمام ساعات شبانه روز حتی ایام تعطیل به صورت تلفنی و یا در واتساپ مطرح نمائید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

سایر مقالات  مشاوره تخصصی با وکیل پزشکی

سوالات متداول در باب مجازات جایگیزین حبس

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب مجازات جایگزین حبس می باشیم

 • مجازات های جایگزین حبس برای نوجوانان چیست؟ چنانچه نوجوانان مرتکب جرمی شوند در این صورت نیز مجازات های جایگزین حبس برای نوجوانان در نظر گرفته خواهد شد. این مجازات ها تحت تاثیر آموزه‌ های عدالت بیش از هر چیز دیگری بر روی رفتار نوجوانان تاثیرگذار خواهد بود. از اینرو مجازات‌ هایی که با توجه به جرم ارتکابی، شخصیت و پیشینه کیفری مجرم، دفعات ارتکاب جرم، وضعیت مجرم و آثار ناشی از ارتکاب جرم توسط دادگاه تعیین می گردد و با مشارکت مردم و نهادهای مدنی در اجتماع به مرحله اجرا می رسند. اقداماتی از قبیل اعمال دوره مراقبت، اقامت در منزل، نگهداری در روزهای پایان هفته، نظارت الکترونیک، خدمات عمومی رایگان و نهادهای ارفاقی مانند تعویق صدور حکم، ترک تعقیب، تعلیق تعقیب، بایگانی‌ کردن پرونده، معافیت از کیفر، میانجیگری کیفری، تعلیق مجازات، نظام نیمه آزادی و آزادی مشروط به مجرم فرصت می‌ دهد.
 • جرم های جایگزین حبس؟ در خصوص بررسی جرائم و مجازات های جایگزین حبس مبحث پیشرو را مطالعه بفرمائید. برای مجرمین جرائم عمدی که حداکثر مجازات قانونی برای آنها در نظر گرفته شده است بدین شرح می باشد: 3 ماه حبس، 91 روز تا 6 ماه حبس، بیش از 6 ماه تا یک سال حبس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.