تخلفات تعزیرات حکومتی چه هستند و چگونه رسیدگی می شوند؟


تخلفات تعزیرات حکومتی، تخلفاتی هستند که برای حمایت از حقوق مصرف کننده در زمینه اقتصادی، صنفی و امور بهداشتی و درمانی مورد مجازات قرار گرفته اند. وکیل تعزیرات حکومتی نیز یک وکیل پایه کیفری است که تمرکز خود را بر نقش آفرینی در پرونده های تخلفات تعزیرات حکومتی گذاشته است و در زمینه تخلفات تعزیرات حکومتی دارای تخصص و تجربه کافی است.

گروه وکلای کیفری ژیوار با ارائه بهترین خدمات با کمترین هزینه و معرفی بهترین وکیل تعزیرات حکومتی آماده پاسخگویی به شما هستند. در مقاله زیر درباره تخلفات تعزیرات حکومتی و وظایف و ویژگی های وکیل تعزیرات حکومتی مطالبی خواهید خواند.

دامنه شمول تخلفات تعزیرات حکومتی و عملکرد وکیل تعزیرات حکومتی

تخلفات تعزیرات حکومتی همانطور که گفته شد، در حوزه امور اقتصادی، صنفی و بهداشتی هستند. تنظیم بازار اقتصادی و نظارت بر امر تولید، توزیع و فروش یکی از وظایف دولت است که به واسطه قانون گذاری برای شاغلین و اصناف فعال در حوزه اقتصاد می تواند این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد. مواردی نظیر گران فروشی، کم فروشی و یا احتکار می تواند نظم و امنیت اقتصادی جامعه را بر هم زده و موجب بروز آشفتگی در جامعه شود. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق قوانین و مقرراتی وضع شده اند که وکیل تعزیرات حکومتی به خوبی با آن ها آشناست و می تواند به شما کمک کند.

در خصوص مشاوره و یا اعطای وکالت کلیک کنید.

مشاوره حقوقی

تخلفات تعزیرات حکومتی شامل چه مواردی هستند؟

این تخلفات در قانونی تحت عنوان قانون تعزیرات حکومتی مصوب 1367 در مجمع تشخیص مصلحت نظام ذکر شده اند و شامل موارد زیر هستند. وکیل تعزیرات حکومتی به تمامی این موارد مسلط است و بر اساس آن اقدام به طرح دعوا یا دفاع می کند:

 • گران فروشی
 • کم فروشی و تقلب
 • احتکار
 • عرضه خارج از شبکه
 • عدم درج قیمت
 • اخفا و امتناع از عرضه کالا
 • عدم صدور فاکتور
 • عدم اجراي ضوابط قيمت‌ گذاري و توزيع
 • عدم اجراي تعهدات واردكنندگان در قبال دريافت ارز و خدمات دولتي
 • نداشتن پروانه کسب واحدهای صنفی
مقالات مرتبط  دعاوی تعزیرات

هر یک از این موارد می تواند موضوع پرونده ای جداگانه با دعوا و تشریفات به خصوص خود باشد که وکیل تعزیرات حکومتی نقش مهمی در چگونگی پیشبرد آن ایفا می کند. تخلفات تعزیرات حکومتی در مرجعی به سازمان تعزیرات حکومتی بررسی می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

سازمان تعزیرات حکومتی چیست؟

سازمان تعزیرات حکومتی یک سازمان اداری و دولتی تحت نظر وزارت دادگستری است که توسط معاون وزیر دادگستری اداره می شود. این سازمان در دهه شصت و در زمان جنگ ایران و عراق برای سامان دادن به اوضاع اقتصادی کشور و مقابله با گران فروشی و احتکار در بازار به وجود آمد. هم اکنون این سازمان صلاحیت رسیدگی به شکایت از تخلفات اقتصادی و صنفی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی را داراست و همچین ناظران و کارشناسانی دارد که به طور سرزده از بازارهای مختلف بازدید کرده و تخلفات تعزیرات حکومتی مشاهده شده را جهت اعمال قانون به مراجع بالادستی گزارش می دهند.

تشکیلات سازمان تعزیرات حکومتی چگونه است؟

سازمان تعزیرات حکومتی از شعب بدوی ( شعب بدوی، هیات بدوی و شعب ویژه قاچاق کالا و ارز)، شعب تجدید نظر (شعب تجدید نظر، هیات تجدید نظر، شعب تجدید نظر ویژه قاچاق کالا و ارز) و شعبه عالی تشکیل می شود. شعب تجدید نظر مرجع اعتراض از آراء شعب بدوی هستند و شعبه عالی به آراء قطعی صادره از شعب تجدید نظر رسیدگی می کند. هر پرونده از تخلفات تعزیرات حکومتی به فراخور موضوع خود می تواند به یکی از شعب بدوی ارجاع شود و مورد بررسی قرار بگیرد. آشنایی با تشکیلات این سازمان مستلزم آگاهی دقیق به قوانین و مقررات ناظر به طرز عملکرد آن است که تنها از عهده یک وکیل تعزیرات حکومتی بر می آید.

مقالات مرتبط  تامین خواسته کیفری در قانون جدید ایران

تشکیلات سازمان تعزیرات حکومتی چگونه است؟

نحوه رسیدگی در سازمان تعزیرات و نقش وکیل تعزیرات حکومتی

رسیدگی به دعاوی در سازمان تعزیرات حکومتی تابع آیین نامه اجرایی سازمان تعزیرات حکومتی و در موارد سکوت این آیین نامه، تابع مقررات آیین دادرسی کیفری است. مطابق م اده 18 این آیین نامه موارد شروع رسیدگی توسط شعب بدوی شامل موارد زیر است:

 • گزارش مامورین سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات
 • گزارش سازمان بازرسی کل کشور و سایر مراجع قضایی و دولتی
 • شکایت اشخاص حقیقی و حقوق
 • اعلام اطلاعات، اخبار، گزارش های مردمی

پس از احراز صلاحیت و شروع رسیدگی توسط شعب بدوی، متهم احضار می شود و پس از استماع دفاعیات او اجازه ایراد آخرین دفاع به او داده می شود. همچنین از شاکی و بازرسان و ضابطان تحقیقات لازم به عمل می آید و در نهایت رای مقتضی در رابطه با تخلفات تعزیرات حکومتی صادر می شود. آراء شعب بدوی در صورتی که مجازات مقرر در آن تا دو میلیون ریال باشد قطعی محسوب شده و نسبت به مازاد آن قابل اعتراض در شعب تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی است. برای آگاهی بیشتر از روند و جزئیات رسیدگی تخلفات تعزیرات حکومتی در سازمان تعزیرات می توانید با وکیل تعزیرات حکومتی گروه وکلای  کیفری ژیوار تماس بگیرید.

مزیت اعزام وکیل به سراسر ایران و جهان در گروه وکلای کیفری ژیوار:

 

مقالات مرتبط  تامین دلیل کیفری شامل چه مواردی میگردد؟

سایر قوانین مربوطه به تخلفات تعزیرات حکومتی

علاوه بر قانون تعزیرات حکومتی مصوب 1367 همراه با اصلاحات بعدی، قوانین دیگری نیز وجود دارند که به تخلفات تعزیرات حکومتی پرداخته اند. قوانینی مانند قانون نظام صنفی کشور و قانون امور بهداشتی و درمانی سازمان تعزیرات حکومتی تخلفات تعزیرات حکومتی را بیان کرده اند که وکیل تعزیرات حکومتی و مشاوران حقوقی می توانند تمامی آن ها را برای شما تشریح کنند.

لزوم استفاده از وکیل تعزیرات حکومتی

همانطور که خواندید دعاوی تخلفات تعزیرات حکومتی تحت مقررات و تشریفات خاصی مطرح و رسیدگی می شوند. آشنایی با این مقررات و تشریفات در حیطه تخصص یک وکیل پایه کیفری است که در حوزه تخلفات تعزیرات حکومتی مجرب باشد. وکیل تعزیرات حکومتی با راهنمایی و پاسخگویی به انواع سوالات شما و همچنین انجام وظایف دیگری مانند نگارش لایحه و حضور در جلسات رسیدگی به شما کمک خواهد کرد. در این مقاله سعی کردیم نکاتی را در رابطه با تخلفات تعزیرات حکومتی و لزوم استفاده از وکیل تعزیرات حکومتی برای شما بیان کنیم. چنانچه نیازمند بهترین وکیل تعزیرات حکومتی در تهران، کرج، وکیل تعزیرات مشهد و سایر شهرهای ایران هستید با گروه وکلای کیفری ژیوار در تماس باشید.

سوالات متداول در باب تخلفات تعزیرات 

در این بخش به سوالات متداول شما درباره تخلفات تعزیرات حکومتی پاسخ می دهیم:

 • نحوه طرح شکایت از تخلفات تعزیرات حکومتی در سازمان تعزیرات چگونه است؟ طرح شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی می تواند به صورت حضوری، به صورت ثبت در سایت این سازمان و یا با شماره گیری شماره 135 صورت بگیرد.
 • آیا آراء سازمان تعزیرات حکومتی در دیوان عدالت اداری قابل شکایت است؟ بله. با توجه به اینکه این سازمان تحت نظر دولت فعالیت می کند، آراء قطعی آن می تواند در دیوان عدالت اداری قابل اعتراض باشد.
Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.